Programy
/ Národnostné menšiny
Národnostné menšiny
Kapitolu garantujú
Slovensko patrí celému svojmu obyvateľstvu, nielen majorite. Rovnosť jednotlivých etník sa odráža aj v možnosti používať vlastný jazyk či vytvárať etnicky špecifické kultúrne prejavy. Kultúra menšinových komunít je po stáročia neoddeliteľnou súčasťou kultúry krajiny a podporou jej rôznorodosti dokážeme posilniť a zveľaďovať kultúrne bohatstvo Slovenska.
Prístup k menšinám
- Kľúčom k novému prístupu k etnickým menšinám bude najmä diferenciácia prístupu k jednotlivým menšinám daná ich históriou, kultúrno-spoločenským kontextom a veľkosťou. Cieľom je opustiť existujúce politiky, ktoré nivelizáciou prístupu k menšinám strácajú akcieschopnosť a efektivitu a vytvoriť osobitné politiky pre menšiny na národnostne zmiešaných územiach a menšiny s charakterom drobných kultúrnych enkláv. Osobitná pozornosť bude venovaná aj sociálnym aspektom rómskeho etnika, s cieľom eliminovať vylúčenosť etnických komunít aj v oblasti kultúry a jazyka.
- Budeme iniciovať vznik zákona o postavení menšinových komunít, ktorý definuje komunity, ich základné práva, národné symboly, spôsoby participácie na verejnom živote a charakterizuje diferencovaný prístup k jednotlivým menšinám.
Jazyk
- V oblasti jazykovej politiky prehodnotíme zákon o štátnom jazyku, najmä zákazy a sankcie voči používaniu iného ako štátneho jazyka. Chceme zosúladiť neprehľadné jazykové zákony do jedného zákona o úradných jazykoch SR.
- Podporujeme dôsledné zavedenie dvojjazyčných verejných nápisov a dostupnosti verejných služieb v jazykoch menšín na etnicky zmiešaných územiach.
Vzdelávanie
- Chceme dôsledne legislatívne zakotviť postavenie národnostného školstva na etnicky zmiešaných územiach vrátane osobitnej metodológie výučby a dostupnosti učebníc, ktoré zohľadňujú kultúrne špecifiká etnických komunít.
- Budeme podporovať zmenu metodiky výučby slovenčiny (v súlade s princípom „slovenčina ako cudzí jazyk“) na národnostných školách tak, aby podporovala efektívnu komunikáciu. Zavedieme tiež dobrovoľnú výučbu menšinových jazykov na slovenských školách v dvojjazyčných oblastiach. Cieľom je dosiahnuť kvalitnejšiu výučbu slovenského jazyka na školách s iným vyučovacím jazykom, ktorý sa bude vyučovať ako cudzí jazyk.
- Umožníme vznik nového typu vzdelávania – bilingválnych stredných škôl – v dvojjazyčných oblastiach, ktoré umožnia dvojjazyčné štúdium pre žiakov a žiačky, ktoré si nechcú vyberať školy na etnickom základe.
Občianstvo
- Prehodnotíme reštriktívny zákon o občianstve tak, aby bolo možné získať druhé štátne občianstvo bez straty slovenského, pokiaľ má dotyčná osoba preukázateľné rodinné a osobné väzby v druhej krajine. (Zákaz bol prijatý ako reakcia na maďarský zákon o občianstve, skúsenosti však ukazujú, že najviac postihuje mladých ľudí zo Slovenska, ktorí pracujú v západnej Európe. Nechceme pretŕhať vzťahy s týmito krajankami a krajanmi, ktorí majú záujem udržiavať vzťah so Slovenskom.)
Zdravie
- Zvýšime dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti v inom ako slovenskom jazyku na etnicky zmiešaných územiach. Budeme podporovať zavedenie dvojjazyčných orientačných nápisov a usmernení pacientov a pacientok v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach na jazykovo zmiešaných územiach.
- Podporíme zamestnávanie tlmočníkov a tlmočníčok v zdravotníckych zariadeniach na jazykovo zmiešaných územiach.
- Podporíme programy výučby menšinových jazykov pre lekárov, lekárky a zdravotnícky personál na zmiešaných územiach.
Kultúra
- Prehodnotíme systém podpory menšinových kultúr vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín s účelom lepšej prepojenosti súčasných kultúrnych a umeleckých prejavov menšín s kultúrou väčšiny a medzi sebou navzájom.
- Podporíme programy inklúzie a zviditeľňovania nových menšín.
Médiá
- V mediálnej oblasti podporíme rozšírenie vysielania v menšinových jazykoch na úroveň ich podielu na obyvateľstve.
- Prehodnotíme legislatívu o povinných prekladoch a titulkovaní do slovenčiny pre súkromných regionálnych vysielateľov.
- Podporíme väčšiu jazykovú pestrosť vo vysielaní verejnoprávnej televízie.
Regionálny rozvoj
- Podporíme väčšiu transparentnosť rozdelenia verejných zdrojov na regionálny rozvoj aj spravodlivé prerozdelenie zdrojov medzi regiónmi, bez ohľadu na etnické zloženie obyvateľstva.
- Podporíme projekty hospodárskeho a ekonomického rozvoja na etnicky zmiešaných územiach, týkajúce sa najmä infraštruktúry a rozvoja pracovných príležitostí.