Progresívne Slovensko odmieta nápad vlády na vytvorenie žandárov ako ďalšej ozbrojenej a poriadkovej zložky. Spôsobí to len chaos, ktorý v zložkách zhorší už dnes zlú situáciu, vyhlásil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor. “Vláda chce vytvoriť novú kategóriu príslušníkov, ktorí patria pod vojenskú políciu, no vykonávajú úlohy aj pod policajným zborom. Ozbrojená zložka, ktorej príslušníci
Progresívne Slovensko odmieta nápad vlády na vytvorenie žandárov ako ďalšej ozbrojenej a poriadkovej zložky. Spôsobí to len chaos, ktorý v zložkách zhorší už dnes zlú situáciu, vyhlásil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor.
“Vláda chce vytvoriť novú kategóriu príslušníkov, ktorí patria pod vojenskú políciu, no vykonávajú úlohy aj pod policajným zborom. Ozbrojená zložka, ktorej príslušníci – vojaci – budú môcť všetko, od kontroly áut a osôb, cez stráženie hranice až po použitie zbrane. Toto je predstava tejto vlády o poriadku. Navyše v čase, kedy ostatné štáty posilňujú svoju obranu, naša vláda jej rozpočet tuneluje takýmito nezmyselnými nápadmi,“ uviedol Bátor.
Policajný zbor sa takmer rozpadá, vedenie rezortu vnútra ignoruje potrebné reformy, no minister vnútra a minister obrany dohodli, že to, čo dnes Slovensko potrebuje najviac, je nový bezpečnostný zbor, upozornil poslanec PS a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.
“Takýto systém potrebuje jasne definované kompetencie aktérov, riadiace právomoci, ale napríklad aj princípy geografického prideľovania príslušníkov. V návrhu však nie je ani zmienka o plánovaní výkonu týchto príslušníkov, či o systéme reakcie na okamžité bezpečnostné potreby. Je zjavné, že je ušitý horúcou ihlou a len ďalej pridáva k chaosu, ktorý táto vláda vytvára v bezpečnostnom sektore,“ vyhlásil Spišiak.
Ak má vláda úprimný záujem o zvyšovanie bezpečnosti ľudí, mala by v prvom rade sfunkčniť obecné a mestské polície, dodala poslankyňa NR SR Jana Hanuliaková.
“Vláda vytvára z vojakov nový bezpečnostný zbor, no polície v rukách samospráv stále nemajú kompetencie, ktoré potrebujú na riešenie kriminality na lokálnej úrovni. Nemôžu páchateľom odobrať ukradnutý predmet, nevedia objasňovať delikty súvisiace s alkohol za volantom, nemôžu používať putá v rovnakých prípadoch ako štátna polícia,” uviedla Hanuliaková.
Poslankyňa NR SR Dana Kleinert doplnila, že väčšina obcí na Slovensku dnes navyše ani nedokáže obecné polície financovať.
“Samosprávy majú problém prilákať nových príslušníkov mestských a obecných polícií, rovnako chýba komplexné riešenie ich postavenia. Ak má vláda dodatočné financie na príspevky pre žandárov, ktorí budú kontrolovať verejný poriadok, mohla tieto zdroje poskytnúť samosprávam na spolufinancovanie lokálnych polícií, ktoré už sú na tento účel určené,‘‘ uzavrela Kleinert.
Podobné články

Fico má chrániť pracovné miesta na Slovensku, nie záujmy Putina
21. júla
Minulý týždeň sme boli svedkami ďalšieho premiérovho divadla okolo 18. balíka sankcií voči Putinovmu režimu. Je však dôležité pripomenúť, že aj v sankciách voči ruskej oceli...

Financie z Tiposu idú netransparentne ľuďom blízkym koalícii
21. júla
Štátna lotériová spoločnosť Tipos prideľuje zo svojho rozpočtu netransparentné finančné dary. Do veľkej miery podporuje organizácie a obce prepojené na vládnu koalíciu a ministra...

ÚRSO ohrozuje peňaženky občanov aj konkurencieschopnosť firiem
21. júla
Návrh Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý upravuje poplatky za odchýlku, ohrozuje peňaženky občanov, konkurencieschopnosť slovenských firiem a vzďaľuje Slovensko od moderného...