Progresívne Slovensko odmieta nápad vlády na vytvorenie žandárov ako ďalšej ozbrojenej a poriadkovej zložky. Spôsobí to len chaos, ktorý v zložkách zhorší už dnes zlú situáciu, vyhlásil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor. “Vláda chce vytvoriť novú kategóriu príslušníkov, ktorí patria pod vojenskú políciu, no vykonávajú úlohy aj pod policajným zborom. Ozbrojená zložka, ktorej príslušníci
Progresívne Slovensko odmieta nápad vlády na vytvorenie žandárov ako ďalšej ozbrojenej a poriadkovej zložky. Spôsobí to len chaos, ktorý v zložkách zhorší už dnes zlú situáciu, vyhlásil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor.
“Vláda chce vytvoriť novú kategóriu príslušníkov, ktorí patria pod vojenskú políciu, no vykonávajú úlohy aj pod policajným zborom. Ozbrojená zložka, ktorej príslušníci – vojaci – budú môcť všetko, od kontroly áut a osôb, cez stráženie hranice až po použitie zbrane. Toto je predstava tejto vlády o poriadku. Navyše v čase, kedy ostatné štáty posilňujú svoju obranu, naša vláda jej rozpočet tuneluje takýmito nezmyselnými nápadmi,“ uviedol Bátor.
Policajný zbor sa takmer rozpadá, vedenie rezortu vnútra ignoruje potrebné reformy, no minister vnútra a minister obrany dohodli, že to, čo dnes Slovensko potrebuje najviac, je nový bezpečnostný zbor, upozornil poslanec PS a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.
“Takýto systém potrebuje jasne definované kompetencie aktérov, riadiace právomoci, ale napríklad aj princípy geografického prideľovania príslušníkov. V návrhu však nie je ani zmienka o plánovaní výkonu týchto príslušníkov, či o systéme reakcie na okamžité bezpečnostné potreby. Je zjavné, že je ušitý horúcou ihlou a len ďalej pridáva k chaosu, ktorý táto vláda vytvára v bezpečnostnom sektore,“ vyhlásil Spišiak.
Ak má vláda úprimný záujem o zvyšovanie bezpečnosti ľudí, mala by v prvom rade sfunkčniť obecné a mestské polície, dodala poslankyňa NR SR Jana Hanuliaková.
“Vláda vytvára z vojakov nový bezpečnostný zbor, no polície v rukách samospráv stále nemajú kompetencie, ktoré potrebujú na riešenie kriminality na lokálnej úrovni. Nemôžu páchateľom odobrať ukradnutý predmet, nevedia objasňovať delikty súvisiace s alkohol za volantom, nemôžu používať putá v rovnakých prípadoch ako štátna polícia,” uviedla Hanuliaková.
Poslankyňa NR SR Dana Kleinert doplnila, že väčšina obcí na Slovensku dnes navyše ani nedokáže obecné polície financovať.
“Samosprávy majú problém prilákať nových príslušníkov mestských a obecných polícií, rovnako chýba komplexné riešenie ich postavenia. Ak má vláda dodatočné financie na príspevky pre žandárov, ktorí budú kontrolovať verejný poriadok, mohla tieto zdroje poskytnúť samosprávam na spolufinancovanie lokálnych polícií, ktoré už sú na tento účel určené,‘‘ uzavrela Kleinert.
Podobné články
Slovensko má na viac. Spustili sme petíciu za zachovanie orientácie Slovenska
20. januára
V pondelok nastupuje nová americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, preto je dôležité, aby sme si jasne zadefinovali slovenské záujmy voči nášmu kľúčovému spojencovi. Presne...
Huliakov deštruktívny zákon nesmie získať podporu, vyzývame ministrov Tarabu a Kmeca, aby konali
19. januára
Rudolf Huliak chce deštruktívnym návrhom zákona zvrátiť reformu národných parkov. Je to nehorázny krok, ktorý by slovenské národné parky vrátil o desiatky rokov späť. Prioritou by...
Robertovi Ficovi sme v Kyjeve otvorili dvere, teraz je rad na ňom
18. januára
Rokovania delegácie Progresívneho Slovenska v Kyjeve dokazujú, že Robert Fico klamal. Našou hlavnou misiou bolo prispieť k tomu, aby sa vyriešila situácia s tranzitom plynu, ktorú premiér...