Prejsť na obsah

Zákon o mimovládkach musí koalícia stiahnuť, je v rozpore s ústavou aj európskym právom

 Progresívne Slovensko vyzýva koalíciu, aby stiahla zákon SNS proti mimovládkam. Tento plagiát Orbánovho návrhu je v rozpore s našou ústavou aj európskym právom, vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.   “Návrh má zjavné ciele – stigmatizáciu a šikanu mimovládnych organizácií. Otvára priestor na ich bezdôvodnú likvidáciu.

 Progresívne Slovensko vyzýva koalíciu, aby stiahla zákon SNS proti mimovládkam. Tento plagiát Orbánovho návrhu je v rozpore s našou ústavou aj európskym právom, vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.  

Návrh má zjavné ciele – stigmatizáciu a šikanu mimovládnych organizácií. Otvára priestor na ich bezdôvodnú likvidáciu. A Andrej Danko stále tvrdí, že je možnosť označovať ich za zahraničných agentov. Namiesto toho, aby koalícia v Národnej rade prinášala návrhy prospešné pre životy ľudí, iba rozoštváva spoločnosť. Rozprava k návrhu priniesla len ďalšie nechutné útoky a nenávisť,” zdôraznila Plaváková. 

Takmer identický návrh z Maďarska pritom už v minulosti zastavil Súdny dvor EÚ. Poslankyňa poukázala aj na to, že návrh je v rozpore s Ústavou SR. 

Zákon je v rozpore so zásadou voľného pohybu kapitálu a zákazom diskriminácie. Porušuje aj právo na ochranu osobných údajov a právo na súkromie. V PS budeme občiansky angažovaných ľudí na Slovensku chrániť. Vyzývame preto koaličných poslancov a poslankyne, aby návrh stiahli. Ak to bude nevyhnutné, podáme aj návrh na Ústavný súd,” dodala Plaváková.

Návrh je mimoriadne nebezpečný tiež pre športové organizácie. Súčasťou ich financovania sú totiž často práve príspevky od medzinárodných federácií, poukázal poslanec NR SR Dávid Dej.

Na svoj rozvoj alebo organizovanie podujatí ich dostáva aj futbalový zväz, olympijský a športový výbor či zväz ľadového hokeja. Podľa SNS za to majú byť označené ako organizácie so „zahraničnou podporou“ alebo dokonca „zahraniční agenti“. Ak by si tento štatút nepriznali, hrozí im často likvidačná pokuta. Dôsledky pre kluby, zväzy a celú športovú komunitu na Slovensku môžu byť devastačné,” uzavrel Dej.


Link na stream z tlačovej besedy: https://www.facebook.com/ProgresivneSlovensko/videos/416813890987366/

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare