Bratislava, 29. máj – Práve bol v parlamente prijatý zákon, ktorý minister práce síce nazval “práca namiesto dávok”, v skutočnosti to ale bude skôr “bič na tých najchudobnejších”. Obrátime sa preto na ústavný súd, uviedla podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci uviedla Simona Petrík. “V čase, kedy na ľudí dopadá Ficova drahota,
Bratislava, 29. máj – Práve bol v parlamente prijatý zákon, ktorý minister práce síce nazval “práca namiesto dávok”, v skutočnosti to ale bude skôr “bič na tých najchudobnejších”. Obrátime sa preto na ústavný súd, uviedla podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci uviedla Simona Petrík.
“V čase, kedy na ľudí dopadá Ficova drahota, prichádza tento vraj sociálny demokrat s opatrením, ktoré vezme dávku v hmotnej núdzi každému, kto odmietne vhodnú pracovnú ponuku,” dodala.
S motiváciou pracovať podľa Petrík na Slovensku problém nemáme – naša dávka v hmotnej núdzi je jednou z najnižších v EÚ. Dlhodobo však zlyhávame v podpore vzdelávania a rekvalifikácie dlhodobo nezamestnaných ľudí, ktorí sa potom točia v kruhu chudoby. Opatrenie ministra práce nijako nezaručuje, že títo ľudia skutočne dostanú dôstojnú a nie podradnú prácu. Je sociálne necitlivé, ba až kruté.
„Minister Tomáš má silácke reči o systémovej pomoci, ale v skutočnosti chce zatočiť s ľuďmi, ktorí sú podľa neho leniví, nechcú pracovať a zneužívajú sociálny systém. Odobratie dávky v hmotnej núdzi ľuďom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku, nerieši skutočné príčiny dlhodobej nezamestnanosti,“ uviedla poslankyňa NR SR Ingrid Kosová.
Aj keď sa zákon tvári etnicky neutrálne, každému je jasné, že bude mať dopad najmä na najzraniteľnejších Rómov. “Sám minister priznal, že sa týka najmä ľudí z rómskych komunít. Je to učebnicový príklad populizmu, ktorý namiesto zmysluplných riešení trestá chudobných a prehlbuje stereotypy,“ dodala.
Štát môže viazať sociálnu pomoc na rôzne podmienky. Problém podľa poslankyne PS Ireny Bihariovej je však tom, že minister práce chce podmieňovať akurát tú jedinú existenčnú dávku, ktorá podmieňovaná byť nesmie.
„Dávkou v hmotnej núdzi štát napĺňa občanovi právo na život. Dotkne sa to aj časti chudobnej rómskej menšiny, ale čo do počtu poberateľov, ktorých to zasiahne a zabolí, je najmä chudobná časť majority,“ vyhlásila Bihariová.
„Aj recidivista vo väzení neostáva bez jedla a stojí ho to až 1000€ mesačne, zatiaľ čo osoba v núdzi dostáva 86 eur. Nech si štát podmieňuje pomoc čím chce, ale nech to nerobí pri dávke, ktorá má zabezpečiť prežitie,“ uzavrela.
Podobné články

Minister Taraba v otázke Gabčíkova veľa tají, popiera všetko, čo sám tvrdil
16. júla
V stredu sme na výbore chceli diskutovať o baterkárni v Šuranoch a Gabčíkove, minister Tomáš Taraba si namiesto toho spravil tlačovú konferenciu, kde sa venoval opozícii, upozornila...

Ficova stratégia sa rozpadla ako domček z karát, domov prinesie len hanbu
15. júla
Návrhom Európskej komisie sa celá stratégia slovenskej vlády rozpadla ako domček z karát, uviedol v reakcii na výroky predsedu vlády Roberta Fica člen predsedníctva Progresívneho...

Branislav Vančo: Politika Borisa Suska je na nerozoznanie od ministrovania Štefana Harabina
15. júla
Utorňajší ústavnoprávny výbor potvrdil, že politika Borisa Suska sú na nerozoznanie od ministrovania Štefana Harabina, povedal člen výboru Branislav Vančo. Namiesto toho, aby sa zaoberal...