Prejsť na obsah

Vyzývame ministra Tomáša, aby namiesto úkolovania sociálnej kurately riešil akútny nedostatok posudkových lekárov

Progresívne Slovensko upozorňuje na pretrvávajúci nedostatok posudkových lekárov. Zdravotne znevýhodnení ľudia sa kvôli tomu mesiace nevedia dostať k nevyhnutným pomôckam. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš namiesto riešenia situácie verejne pranieruje konkrétnu rodinu a posiela na ňu sociálnu kuratelu, upozornila podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík. “Reakcia ministra Tomáša po

Progresívne Slovensko upozorňuje na pretrvávajúci nedostatok posudkových lekárov. Zdravotne znevýhodnení ľudia sa kvôli tomu mesiace nevedia dostať k nevyhnutným pomôckam. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš namiesto riešenia situácie verejne pranieruje konkrétnu rodinu a posiela na ňu sociálnu kuratelu, upozornila podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík.

Reakcia ministra Tomáša po incidente s dieťaťom s hračkárskou zbraňou je do očí bijúci príklad toho, ako minister nemá konať. Vystupovať ako mocipán, ktorý pošle sociálnu kuratelu, na koho si on zmyslí. Akoby pracovníci kurately nevedeli kedy, a ako majú konať. Pranierovanie dieťaťa a jeho otca na tlačovke a sociálnych sieťach napätie v spoločnosti naozaj nezmierni,” uviedla Petrík. 

Minister by sa podľa jej slov mal radšej venovať personálnej poddimenzovanosti sociálnej kurately, ale aj urgentnej situácii s nedostatkom posudkových lekárov na Úradoch práce.

Poslankyňa NR SR Veronika Veslárová zdôraznila, že na PS sa obracajú mnohí ľudia, ktorí si podávali žiadosti o peňažné príspevky na opatrovanie ešte na jeseň v roku 2022. Doteraz však nemajú rozhodnutie. 

Títo ľudia museli odísť zo svojho zamestnania a teraz nemajú príjem. Štát tak dostáva na hranicu chudoby ľudí, ktorí sa chcú starať o svojich príbuzných. Erik Tomáš ešte začiatkom tohto roka prisľúbil riešenie nedostatku posudkových lekárov, ktorí tieto rozhodnutia vydávajú. Doposiaľ sa tak nestalo,” upozornila Veslárová.

Progresívne Slovensko zároveň nedávno spustilo kampaň #ajmy, ktorá sa zasadzuje za väčšiu ohľaduplnosť k zdravotne znevýhodneným ľuďom. “Je známkou vyspelej spoločnosti, ak sa v nej všetci môžu cítiť prijatí a docenení. Apelujeme nielen na vládnu koalíciu, ale na všetkých ľudí na Slovensku – buďme, prosím, k osudom ľudí okolo nás vnímavejší,” uzavrela Veslárová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare