Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na nové priority bez akejkoľvek diskusie. Progresívne Slovensko preto vyzýva vládu na zodpovedný a partnerský prístup k regiónom. Na Slovensku a aj v Európskom parlamente presadzujeme silné slovo miestnych samospráv. “Európska komisia
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na nové priority bez akejkoľvek diskusie. Progresívne Slovensko preto vyzýva vládu na zodpovedný a partnerský prístup k regiónom. Na Slovensku a aj v Európskom parlamente presadzujeme silné slovo miestnych samospráv.
“Európska komisia začiatkom apríla navrhla členským štátom možnosť presunúť časť eurofondov na nové priority ako obrana, infraštruktúra, dostupné bývanie, či vodné hospodárstvo a získať výhody, ak tak urobí. Napríklad 100%-né spolufinancovanie. To ale neznamená, že vláda musí siahnuť na už vyčlenené zdroje priamo pre potreby regiónov. Ak to vláda urobí, bude to jej zodpovednosť. Komisia od nás nič také nevyžaduje,” uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu a podpredsedníčka Výboru pre regionálny rozvoj Ľubica Karvašová.
“Samosprávy sa boja, že prídu o prístup k prostriedkom z Integrovaných územných investícií. To sú viac ako 2 miliardy eur. Tento mechanizmus priamo podporuje potreby regiónov. Osvedčil sa aj v iných krajinách, vrátane Poľska. Európska komisia v ňom zmeny nenavrhuje. Ficova vláda regióny neférovo obviňuje z nízkeho čerpania týchto zdrojov. Preto môže zneužiť situáciu, aby im ich vzala a použila ich inde,“ dodala Karvašová.
O peniaze z Integrovaných územných investícií majú rozhodovať samotné regióny prostredníctvom Rád partnerstva. Akýkoľvek pokus vlády siahnuť na tieto peniaze bez otvoreného dialógu so samosprávami by znamenal nielen porušenie princípu partnerstva, ale aj krok späť v úsilí o decentralizovaný a spravodlivý rozvoj územia.
„Ak dnes necháme vládu vziať regiónom eurofondy, ktoré si majú spravovať sami, zaplatíme za to o pár rokov oveľa vyššiu cenu – vyššiu nezamestnanosť, odchody mladých, rozpad miestnej ekonomiky. A už sa to aj deje. Fabriky ako ECCO či LOWA ohlasujú zatvorenie prevádzok a stovky ľudí zostanú bez práce. A vláda v tomto čase potichu pripravuje obchádzanie samospráv pri eurofondoch? To je ako hasiť požiar benzínom. Budeme stáť na strane ľudí v regiónoch – bez ohľadu na to, ako veľmi sa to niekomu nepáči,“ vyhlásil podpredseda PS Ivan Štefunko.
“Štát od samospráv očakáva, že budú viac investovať a plniť nové úlohy, ale zároveň ich v tom nijak nepodporuje, práve naopak – naloží im konsolidáciu, ktorá im ešte viac zníži príjmy. A potom ich obviní, že neinvestujú do rozvoja. To je presne ten prístup, proti ktorému protestujeme – nespravodlivý, centralistický a neefektívny,“ dodal poslanec PS Ján Hargaš.
Poslankyňa Jana Hanuliaková upozorňuje, že samosprávy nie sú problémom, ale obeťou absurdného systému „Samosprávy majú pripravené projekty, ale mesiace čakajú, lebo ministerstvá nevyhlasujú výzvy alebo neschvaľujú projekty,” povedala.
Slovensko má šancu posilniť využitie eurofondov a zároveň reagovať na nové výzvy. No len za predpokladu, že rozhodovanie zostane na úrovni regiónov a nebude slúžiť mocenským alebo marketingovým záujmom vlády. “Rozvoj regiónov môže fungovať len vtedy, ak sa do neho zapoja tí, ktorí najlepšie poznajú potreby svojho územia. V Bruseli budeme naďalej presadzovať priamy prístup regiónov a miest k európskym zdrojom. Aj pre kroky Ficovej vlády, je to viac ako nevyhnutnosť,“ uzatvára Ľubica Karvašová.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Ficov zlepenec namiesto riešenia hlúpej dane a prepúšťania šikanuje mimovládky
16. apríla
Martin, Handlová, Partizánske. Za necelé dva dni prišli tieto mestá o stovky pracovných miest – to sú tisícky zasiahnutých ľudí. ECCO, LOWA, Honeywell – tri zrušené fabriky za menej...