Prejsť na obsah

Vláda a Slovenská národná strana dokazuje svoje národniarstvo cez rušenie národných parkov

Vláde ani strane SNS podľa Progresívneho Slovenska nejde o vlastenectvo či ochranu národného bohatstva, hoci sa nimi často oháňajú. Nijako inak sa nedá vysvetliť frontálny útok na Národný park Malá Fatra, ktorého zrušenie avizovali štátny tajomník Filip Kuffa a minister pôdohospodárstva Richard Takáč, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.   “Národné parky sú

Vláde ani strane SNS podľa Progresívneho Slovenska nejde o vlastenectvo či ochranu národného bohatstva, hoci sa nimi často oháňajú. Nijako inak sa nedá vysvetliť frontálny útok na Národný park Malá Fatra, ktorého zrušenie avizovali štátny tajomník Filip Kuffa a minister pôdohospodárstva Richard Takáč, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.  

“Národné parky sú niečo, na čo je drvivá časť Slovákov a Sloveniek naozaj hrdá. Slovenská príroda a láska k nej je jedna z mála vecí, ktoré nás spájajú, nech máme akokoľvek rozdielne názory v iných témach. Preto pokus zrušiť jeden z našich národných parkov, ktoré chránia tú najcennejšiu prírodu, ide proti akémukoľvek vlastenectvu a deklaráciám o obhajobe slovenských záujmov,” uviedol Šimečka.

Vyhlásenie Kuffu a Takáča je podľa podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej zatiaľ najkonkrétnejším a najvážnejším ohrozením záujmov ochrany životného prostredia, ale aj ekonomických.

Špeciálne v prípade ministerstva životného prostredia, ktoré má priamo vo svojom štatúte povinnosť prírodu chrániť a nie jej ochranu znižovať je takýto krok za neprípustný. Znižovanie stupňa ochrany, zmenšovania chráneného územia či zásahy do zonácii sa nemôžu uskutočniť len tak. Pri našom vstupe do EÚ sa Slovensko zaviazalo chrániť vzácne biotopy a ohrozené druhy,” dodala Stohlová s tým, že takto zásadné zmeny treba Európskej únii skutočne vedecky zdôvodniť a vysvetliť ich potrebu.

Pre nedostatočnú ochranu území, na ktorých žije hlucháň, už Slovensko jednej žalobe čelí, pričom plateniu pokút sa vyhýba len vďaka krokom v prospech ochrany prírody, ktoré sa za posledné roky zrealizovali. Zároveň platí, že Európska komisia vie prípadné pokuty “strhávať” aj z eurofondov a zásahmi do zonácii riskujeme aj Plán obnovy.

“Nateraz som presvedčená, že ohroziť finančné prostriedky plynúce na Slovensko z EÚ si netrúfne ani táto vláda a je to len divadlo pre vlastné publikum, ktoré zároveň jasne ukazuje, že tejto vláde ani nominantom SNS nejde o ochranu nášho národného dedičstva. Situáciu budeme sledovať a využijeme všetky nástroje, aby sme zamedzili prípadným krokom takto zásadne poškodzujúcim záujmy Slovensku,” uzatvorila Stohlová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare