Prejsť na obsah

Veľa sľubov a žiadna pomoc, to je na Dolnom Spiši vizitka Ficových vlád po 14 rokoch. Takto politiku robiť nechceme

Ficove vlády na ľudí na Dolnom Spiši kašlú, región čelí množstvu problémov. Obyvatelia nám hovoria o sľuboch, ktoré roky počúvajú, no skutky nikde, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. “Prídu sem tesne pred voľbami, pofotia sa, ale žiadna pomoc nepríde. Takto my v PS politiku robiť nechceme. Aj preto sme prišli nie tri týždne, ale

Ficove vlády na ľudí na Dolnom Spiši kašlú, región čelí množstvu problémov. Obyvatelia nám hovoria o sľuboch, ktoré roky počúvajú, no skutky nikde, upozornil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Prídu sem tesne pred voľbami, pofotia sa, ale žiadna pomoc nepríde. Takto my v PS politiku robiť nechceme. Aj preto sme prišli nie tri týždne, ale tri roky pred voľbami. Aby sme ľudí počúvali a spoločne hľadali riešenia, aby sa im konečne žilo lepšie. Rokovali sme s primátormi a starostami, navštívili sme úspešné firmy, charitatívne zariadenia, kultúrne inštitúcie, národný park, lekárske zariadenia, ale aj environmentálnu záťaž na Ružíne. Stretli sme sa so študentmi aj seniorkami,” vymenoval Šimečka. 

V regióne mladým ľuďom chýbajú pracovné príležitosti aj lepšie dopravné napojenie, preto odchádzajú žiť inde.

Špeciálny problém je tu so zdravotnou starostlivosťou. Chýbajú špecialisti, detská pohotovosť a lekárov v dôchodkovom veku nemá kto nahradiť. To je vizitka Ficových vlád. A nedá sa obísť ani problém marginalizovaných rómskych komunít. Žijú v obrovskej chudobe, trpia, a spolu s nimi aj majoritné obyvateľstvo. Riešenia pritom existujú, no vyžadujú si systematickú pomoc štátu. Vláda ale namiesto toho ľuďom na Spiši ponúkla chaos a drahotu,” dodal Šimečka s tým, že napriek tomu v regióne vidieť veľa odhodlania. 

PS chce spraviť všetko preto, aby títo ľudia po voľbách dostali lepšiu vládu. 

Na Spiši som mal mnoho stretnutí naprieč generáciami, naprieč voličskými preferenciami a všetkých nás spája len jedno – chceme sa mať lepšie. Tieto tri dni na Spiši ma nabili motiváciou naplno sa zasadiť o to, aby sme v PS pripravili najlepší program pre Slovensko, taký program, s ktorým PS uspeje a pohneme Slovensko dopredu,” uviedol člen predsedníctva hnutia Ivan Korčok.

Podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík pripomenula, že Spišský región patrí medzi najviac ohrozené chudobou.

Minister práce sa chváli najnižšími číslami nezamestnanosti v histórii. Vlády Roberta Fica však dlhodobo zabúdajú na regióny ako je Spiš, odkiaľ ľudia pre nedostatok práce odchádzajú. A kvôli politike súčasnej vlády sem žiadny nový investor ani nebude mať chuť prísť, čo problém iba prehlbuje,” upozornila Petrík a dodala, že odchodmi trpia aj miestni seniori a seniorky. “Nepotrebujú almužnu od vlády, ale dostupné služby a zdravotnú starostlivosť, ktorú v regióne takmer nemá kto poskytovať,” zdôraznila poslankyňa.

Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík pripomenul, že Spiš zápasí s množstvom environmentálnych záťaží. Problém vlády neriešia napriek dostupným financiám z EÚ.

“Koaličný Hlas sľuboval, že na jeseň sa rozbehnú projekty na riešenie odpadu na Ružíne, no nestalo sa tak. Odpad je pritom zdroj surovín a materiálov. Podporou cirkulárnej ekonomiky by sa na Spiši mohol spracovať odpadový textil či vyrábať biometán na kúrenie. Zelená transformácia pomôže nielen prírode, ale najmä zlepší kvalitu života ľudí v regióne. Obnova budov ušetrí energiu, investície do zelených inovácií v priemysle vytvoria nové pracovné miesta a zvýšia konkurencieschopnosť. Slovensko na to má potenciál, ale potrebuje mať vládu ochotnú pracovať, nie iba riešiť vlastných ľudí,” doplnil Hojsík.

Rozhovory s miestnymi podnikateľmi mi potvrdili, že situácia sa pre nich nezlepšuje, ale naopak, zhoršuje, dodala poslankyňa NR SR Darina Luščíková.

Mnohí nevedia nájsť peniaze, aby mohli svojim zamestnancom zaplatiť vyššie mzdy, aby mohli kúpiť lepšie stroje, zariadenie, či skvalitniť poskytované služby. A desia sa konsolidácie, ktorá im vyťahuje z vrecka ďalšie peniaze. Majitelia firiem sú frustrovaní, pretože vláda ich používa len ako bankomat pre svoje nezmyselné výdavky. Ani konsolidácia a ani rozpočet neponúkajú žiadnu víziu, nieto ešte opatrenia, ktoré by pomohli podnikateľom rásť. Bez toho však neporastie ekonomika a životná úroveň na Spiši ani na Slovensku,” uzavrela Luščíková.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Žilinka porušil sľub o otvorenej prokuratúre, presadili sme historicky prvý poslanecký prieskum na GP

12. decembra

Ústavnoprávny výbor dnes na základe našej iniciatívy schválil historicky prvý poslanecký prieskum na generálnej prokuratúre. Aj generálny prokurátor musí podliehať parlamentnej a...

Zákon o mimoriadnych situáciách dokazuje, že Fica slovenskí pacienti nezaujímajú

11. decembra

Aktuálne kroky Ficovej koalície v súvislosti s lekármi predstavujú neakceptovateľný signál voči zdravotníckym pracovníkom i občanom Slovenska. Vláda nielenže zlyhala pri rokovaniach,...

Prípad rómskej rodiny v Nižnej Myšli je dôsledkom nezáujmu Ficových vlád

11. decembra

Dozvedeli sme sa o prípade rómskej rodiny, ktorá si kúpila dom vo východoslovenskej obci Nižná Myšľa a čelí vlne odporu miestneho obyvateľstva. To vyústilo až do absurdného kroku...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare