Prejsť na obsah

Štát musí podporovať osoby so zdravotným znevýhodnením, inak sa nevyhneme ďalším tragédiám 

Progresívne Slovensko upozorňuje, že štát musí viac podporovať osoby so zdravotným znevýhodnením a prináša aj dva vlastné návrhy. Tragédia na Liptove je pre vládu zdvihnutým prstom, ohrozené skupiny a ich rodiny nemôžu byť ďalej na okraji záujmu štátu, vyhlásila poslankyňa NR SR Veronika Veslárová. “Existujú riešenia, ako ťažkým situáciám predchádzať. Niektoré si vyžadujú investície a

Progresívne Slovensko upozorňuje, že štát musí viac podporovať osoby so zdravotným znevýhodnením a prináša aj dva vlastné návrhy. Tragédia na Liptove je pre vládu zdvihnutým prstom, ohrozené skupiny a ich rodiny nemôžu byť ďalej na okraji záujmu štátu, vyhlásila poslankyňa NR SR Veronika Veslárová.

Existujú riešenia, ako ťažkým situáciám predchádzať. Niektoré si vyžadujú investície a nasadenie ministra, iné sú jednoduché a nezaťažujú štátny rozpočet. Hneď dva takéto návrhy v PS predkladáme na najbližšiu schôdzu. Prvý z nich sprístupňuje sociálne poradenstvo v obciach. Ľudia so zdravotným znevýhodnením a ich rodiny dnes nemajú dostatočný prístup k informáciám ohľadom práce, kompenzácií či zdravotníctva. Vďaka nášmu zákonu by pomoc vedeli nájsť priamo vo svojej obci,” priblížila Veslárová. 

Cieľom druhého návrhu je pomôcť vytvoreniu inkluzívnych podmienok v spádových školách pre deti so zdravotným znevýhodnením.

“Dnes školy takéto deti často odmietajú s odôvodnením, že pre ne nemajú vytvorené podmienky, hoci na prijatie majú nárok. Zmena v školskom zákone by rodičom umožnila v dostatočnom predstihu obrátiť sa na spádovú školu a naplánovať nástup dieťaťa. Škola zas bude môcť vopred požiadať o financie z ministerstva školstva. Napríklad o príspevok na časovo náročnejšie bezbariérové úpravy školy,” poukázala poslankyňa NR SR Tina Gažovičová.

Prípad, ktorý sa stal na Liptove, chce podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík zaradiť na rokovanie najbližšieho výboru. “Budeme požadovať prítomnosť ministra práce Erika Tomáša a budeme sa ho pýtať na konkrétne kroky ministerstva v oblasti efektívnej a dôstojnej podpory ľudí so zdravotným znevýhodnením. Tento prípad predsa nemôže minister prejsť slovami, že rodine boli vyplatené všetky príspevky,” zdôraznila Petrík.

Poslankyňa NR SR Jana Hanuliaková pripomenula, že inklúzii ľudí so zdravotným znevýhodnením sa Progresívne Slovensko venuje dlhodobo.

Naša iniciatíva Odstráňme bariéry upozorňuje na fyzické prekážky vo verejnom priestore, robili sme aj prieskum prístupnosti mestských úradov na Slovensku. Hovoríme s primátormi a primátorkami miest či dotknutými organizáciami o tom, kde a aká pomoc je potrebná pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Našu expertízu chceme postupne pretaviť do legislatívnych návrhov,” uzavrela Hanuliaková.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Skrytá privatizácia vody môže pripraviť obce o kontrolu nad kritickou infraštruktúrou

Minister životného prostredia Taraba uteká od zodpovednosti, hoci na východe Slovenska hrozí skrytá privatizácia vody. Namiesto riešenia situácie spochybňuje Najvyšší kontrolný úrad,...

Koalícii hlasmi nepomôžeme, na ohrozenie európskych peňazí sme ich upozorňovali mesiace 

Slovensko potrebuje hrádzu proti babráctvu Ficovej vlády. Narýchlo prijímajú zákony pre svojich vlastných ľudí a robia to tak amatérsky, že ohrozujú záujmy všetkých ostatných ľudí...

Minister má čas na telenovelové tlačovky, ale pri policajnej brutalite mlčí

Aj nás veľmi šokovali informácie o policajnej brutalite v Košiciach, vyhlásil predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska Martin Dubéci. Spolu s kolegami budú komunikovať s...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare