Vláda na ľudí v Novohrade zabudla, pripomína Progresívne Slovensko na výjazdovom rokovaní svojho Poslaneckého klubu. Veľmi si vážim otvorenosť a prijatie, ktoré sme zažili na stretnutiach v tomto regióne, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. „Takmer všetci nám hovorili, ako na nich vláda za celé tie dlhé roky kašle. Obrovským problémom Novohradu je odchod mladých do
Vláda na ľudí v Novohrade zabudla, pripomína Progresívne Slovensko na výjazdovom rokovaní svojho Poslaneckého klubu. Veľmi si vážim otvorenosť a prijatie, ktoré sme zažili na stretnutiach v tomto regióne, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
„Takmer všetci nám hovorili, ako na nich vláda za celé tie dlhé roky kašle. Obrovským problémom Novohradu je odchod mladých do zahraničia. Tieto mestá a obce sa vyľudňujú, seniori tu zostávajú opustení, v ambulanciách a na školách nemá kto liečiť ani učiť.
Cestná a železničná infraštruktúra sú tu v katastrofálnom stave. A problémom je aj vyššia kriminalita. Vláda sa totiž na týchto ľudí vykašľala,“ zdôrazil Šimečka.
Dodal, že Progresívne Slovensko chce takto postupne prejsť všetky regióny.
„Naše stretnutia s ľuďmi v Novohrade nám len potvrdili, že Slovensko má obrovský potenciál. Videli sme tu veľa úspešných projektov, iniciatívy aj snahy. Jediné, čo chýba, je systematická podpora vlády. Alebo aspoň to, aby im nehádzala polená pod nohy. My spravíme všetko preto, aby aj títo ľudia mali po ďalších voľbách lepšiu vládu,“ uviedol Šimečka.
Europoslanec Ľudovít Ódor zdôraznil, že sa spoločne s kolegyňami a kolegami za PS v Európskom parlamente zasadil o to, aby z eurofondov išlo viac peňazí priamo do regiónov.
“Obzvlášť tieto južné regióny boli a sú za Ficových vlád úplne odignorované. A dnes vidíme tie výsledky. Sú nulové. Raz za čas tu rozdajú pár drobných, neinvestujú do infraštruktúry ani do vytvárania pracovných miest. My chceme, aby o európskych peniazoch rozhodovali ľudia tu, v regiónoch. Pretože oni najlepšie vedia, čo potrebujú,” uviedol Ódor.
Podpredsedníčka PS Simona Petrík dodala, že mnohí obyvatelia a obyvateľky Novohradu, s ktorými hovorila, sa právom cítia prehliadaní.
„Práve oni najviac pocítia Ficovu drahotu. Či už ide o rodičov so zdravotne znevýhodnenými deťmi v Lučenci, ktorí vytvorili centrum pre deti najmä s autizmom, alebo o seniorky v centrách v Hrušove a v Haliči či opatrovateľky z Lučenca, ktoré za prácou odchádzajú do Rakúska. Nám v PS ich problémy nie sú ukradnuté. Aj na základe týchto rozhovorov chceme prinášať skutočné riešenia špeciálne v sociálnej oblasti,“ doplnila Petrík.
S miestnymi podnikateľmi aj poľnohospodármi hovoril podpredseda hnutia Ivan Štefunko.
„Tento región má obrovský potenciál. Je plný ľudí, ktorí chcú veci meniť k lepšiemu a robia ich naozaj poctivo. Zároveň tu ale cítiť sklamanie. Ľudia už strácajú dôveru vo funkčný štát. Na dotácie a výzvy sa po zlých skúsenostiach s PPA niektorí prestali hlásiť a berú si bežné pôžičky. Takto to nemôže fungovať. Musíme vyriešiť nefunkčné inštitúcie a konečne zo štátu spraviť aparát, ktorý pracuje pre ľudí a nie proti nim,“ vyhlásil Štefunko.
Kultúra a kreatívny priemysel tvorí pracovné miesta a podporuje rozvoj miest a regiónov, zdôraznila podpredsedníčka PS Zora Jaurová.
“Bolo by smiešne hovoriť práve v tomto historicky viacjazyčnom meste o tom, že kultúra má byť slovenská a žiadna iná. Nič také som tu od Novohradčanov nepočula. Naopak, so zdesením hovorili o tom, čo sa deje na ministerstve kultúry. Tento aj ďalšie regióny už dávno potrebujú investície do kultúrnej infraštruktúry, no rezort sa namiesto toho venuje ničeniu všetkého, čo v kultúre funguje. Som presvedčená, že po voľbách to zmeníme,” vyhlásila Jaurová.
Poslanci a poslankyne PS v Novohrade absolvovali aj stretnutia s podnikateľmi a podnikateľkami, najmä malými a strednými. Podpredseda PS Michal Truban poukázal na ich sklamanie z prístupu vlády ku konsolidácii.
„Vláda ich úplne hodila cez palubu. Bez varovania, bez konzultácie a chaoticky. Predovšetkým tou hanebnou daňou z bankových prevodov. Tá bude dusiť podnikateľov a lokálnu ekonomiku v celom regióne. Progresívne Slovensko ju zruší hneď, ako budeme môcť a začneme prijímať zákony, ktoré budú podnikavosť podporovať, nie ničiť. Teším sa však, že napriek všetkým týmto problémom sme videli množstvo dobrých nápadov a projektov. A veľa odhodlania,“ uzavrel Truban.
Podobné články
Slovensko má na viac. Spustili sme petíciu za zachovanie orientácie Slovenska
20. januára
V pondelok nastupuje nová americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, preto je dôležité, aby sme si jasne zadefinovali slovenské záujmy voči nášmu kľúčovému spojencovi. Presne...
Huliakov deštruktívny zákon nesmie získať podporu, vyzývame ministrov Tarabu a Kmeca, aby konali
19. januára
Rudolf Huliak chce deštruktívnym návrhom zákona zvrátiť reformu národných parkov. Je to nehorázny krok, ktorý by slovenské národné parky vrátil o desiatky rokov späť. Prioritou by...
Robertovi Ficovi sme v Kyjeve otvorili dvere, teraz je rad na ňom
18. januára
Rokovania delegácie Progresívneho Slovenska v Kyjeve dokazujú, že Robert Fico klamal. Našou hlavnou misiou bolo prispieť k tomu, aby sa vyriešila situácia s tranzitom plynu, ktorú premiér...