Vláda o ruskej rope zavádza. Závislosť na nej je pre Slovensko bezpečnostné aj energetické riziko, Putin ropu dlhodobo a otvorene využíva ako nástroj na vydieranie, vyhlásil podpredseda PS Tomáš Valášek. “Putin vypol plynovody na Západ v roku 2022, čo spôsobilo prudký nárast cien energie. O rok neskôr stopol vývoz ropy do Poľska. Po týchto udalostiach
Vláda o ruskej rope zavádza. Závislosť na nej je pre Slovensko bezpečnostné aj energetické riziko, Putin ropu dlhodobo a otvorene využíva ako nástroj na vydieranie, vyhlásil podpredseda PS Tomáš Valášek.
“Putin vypol plynovody na Západ v roku 2022, čo spôsobilo prudký nárast cien energie. O rok neskôr stopol vývoz ropy do Poľska. Po týchto udalostiach je všetkým prezieravým krajinám jasné, že spoliehať sa na ruskú ropu či plyn je obrovskou chybou. A preto sa od nej odkláňajú, hľadajú spoľahlivejšie zdroje, niektoré začali už dávno pred ruskou agresiou proti Ukrajine. Ale Slovensko nie a nie sa poučiť,” upozornil Valášek.
Otázkou podľa neho nie je, prečo k nám prestala tiecť časť ruskej ropy tento týždeň, ale prečo k nám ešte vôbec tečie. “Našou závislosťou na ruských zdrojoch energie pomáhame financovať ruskú vojnovú mašinériu, čo je nielen nemorálne, ale hlavne proti bezpečnostným záujmom Slovenska. Je najvyšší čas, aby naša vláda otvorila oči,” dodal Valášek.
Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík poukázal na to, že vláda prezentuje závislosť na Rusku ako nutné zlo, ktoré skrátka musíme akceptovať. Nie je to však pravda.
“Dokazujú to aj kroky a vyjadrenia Slovnaftu. Už takmer dekádu vieme ropu z celého sveta dotiahnuť až k nám cez ropovod Adria, ktorého rozšírenie inicioval práve Slovnaft. Malo by byť strategickým a bezpečnostným záujmom Slovenska zbaviť sa závislosti od Ruských fosílnych palív. Rusko dlhodobo používa fosílne palivá ako nástroj vplyvu,” zdôraznil Hojsík.
Minulý rok však začal aj Slovnaft s investíciami do modernizácie a dnes spracováva viac ako 30 percent ropy zo zdrojov iných ako ropovod Družba.
“Výnimka z dovozu ruskej ropy vyrokovaná aj pre Slovensko bola už raz predĺžená a nie je záruka, že sa tak stane opäť. No čo je horšie, neexistuje žiadna záruka, že Rusko nám ropu nevypne tak, ako to urobilo Poľsku. Je nepochopiteľné, že Robert Fico tvrdošijne trvá na dovoze z Ruska, keď má iné, reálne alternatívy,” uzavrel Hojsík.
Podobné články
Vláda ničí pilier verejnej služby - Slovenskú poštu
23. júla
Ministerstvo dopravy budúci týždeň spúšťa prvú fázu rušenia pôšt. V auguste a septembri má byť zatvorených 26 pobočiek vo všetkých krajských mestách, no tým sa to neskončí....

Fico má chrániť pracovné miesta na Slovensku, nie záujmy Putina
21. júla
Minulý týždeň sme boli svedkami ďalšieho premiérovho divadla okolo 18. balíka sankcií voči Putinovmu režimu. Je však dôležité pripomenúť, že aj v sankciách voči ruskej oceli...

Financie z Tiposu idú netransparentne ľuďom blízkym koalícii
21. júla
Štátna lotériová spoločnosť Tipos prideľuje zo svojho rozpočtu netransparentné finančné dary. Do veľkej miery podporuje organizácie a obce prepojené na vládnu koalíciu a ministra...