Prejsť na obsah

Raši objednáva pre obce kamery za 20 miliónov, ktoré nebude mať kto obsluhovať

Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši predstavil dve výzvy na budovanie kamerových systémov v obciach za 20 miliónov eur. Poslanec NR SR Marek Lackovič z Progresívneho Slovenska považuje takýto prístup za nedostatočný, nedomyslený a krátkozraký. Od ministra očakávame dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach, vyhlásil. “Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné.

Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši predstavil dve výzvy na budovanie kamerových systémov v obciach za 20 miliónov eur. Poslanec NR SR Marek Lackovič z Progresívneho Slovenska považuje takýto prístup za nedostatočný, nedomyslený a krátkozraký. Od ministra očakávame dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach, vyhlásil.

“Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné. Nestačí pre obce nakúpiť kamery. Niekto ich musí sledovať, prevádzkovať, vyhodnocovať a prípadne aj reagovať. Obce dnes aj kvôli zlým rozhodnutiam vlády zápasia s nedostatkom financií na základnú prevádzku, nieto ešte na zamestnávanie obslužného personálu a obecných policajtov,‘‘ hovorí Lackovič.

Minister Raši tvrdí, že medziobecnou spoluprácou sa obce spoja a vytvoria centrálny pult ochrany, kde bude záznam vyhodnocovať spoločná obecná polícia.

“Ak si minister myslí, že obce sa teraz kvôli takýmto “bombastickým” nápadom začnú hromadne spájať a vytvárať obecné polície s nepretržitou prevádzkou, tak je naivný. Väčšina obcí nemá prostriedky, ktoré by mohli investovať do príslušníkov obecnej polície a nedisponuje ani vhodnými priestormi. Väčšina záznamov sa preto stratí v počítačoch starostov a starostiek, ktorí nemajú čas neustále sledovať živý prenos z obecných cintorínov, zberných dvorov či športovísk.”

Poslanec PS od ministra žiada dlhodobý plán prevencie kriminality v obciach, funkčný bez ohľadu na eurofondy. Avizuje, že novými kamerami za 20 miliónov eur problém nezmizne, pretože vláda nerieši jeho príčinu, ale len dôsledky.“Ministerstvo by malo v prvom rade predstaviť nový systém fungovania samospráv, ktorý zabezpečí ich predvídateľné, dlhodobé a stabilné financovanie. Minister Raši vo včerajšom vyhlásení priznal, že ako primátor Košíc nemal dostatok financií ani na príslušníkov mestskej polície. Budeme sa ho teda pýtať, kto má vykonávať prevenciu v malých obciach, ktoré každý deň hľadajú prostriedky na tie najzákladnejšie služby,” dodáva Lackovič.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare