Prejsť na obsah

Raši objednáva pre obce kamery za 20 miliónov, ktoré nebude mať kto obsluhovať

Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši predstavil dve výzvy na budovanie kamerových systémov v obciach za 20 miliónov eur. Poslanec NR SR Marek Lackovič z Progresívneho Slovenska považuje takýto prístup za nedostatočný, nedomyslený a krátkozraký. Od ministra očakávame dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach, vyhlásil. “Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné.

Minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši predstavil dve výzvy na budovanie kamerových systémov v obciach za 20 miliónov eur. Poslanec NR SR Marek Lackovič z Progresívneho Slovenska považuje takýto prístup za nedostatočný, nedomyslený a krátkozraký. Od ministra očakávame dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach, vyhlásil.

“Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné. Nestačí pre obce nakúpiť kamery. Niekto ich musí sledovať, prevádzkovať, vyhodnocovať a prípadne aj reagovať. Obce dnes aj kvôli zlým rozhodnutiam vlády zápasia s nedostatkom financií na základnú prevádzku, nieto ešte na zamestnávanie obslužného personálu a obecných policajtov,‘‘ hovorí Lackovič.

Minister Raši tvrdí, že medziobecnou spoluprácou sa obce spoja a vytvoria centrálny pult ochrany, kde bude záznam vyhodnocovať spoločná obecná polícia.

“Ak si minister myslí, že obce sa teraz kvôli takýmto “bombastickým” nápadom začnú hromadne spájať a vytvárať obecné polície s nepretržitou prevádzkou, tak je naivný. Väčšina obcí nemá prostriedky, ktoré by mohli investovať do príslušníkov obecnej polície a nedisponuje ani vhodnými priestormi. Väčšina záznamov sa preto stratí v počítačoch starostov a starostiek, ktorí nemajú čas neustále sledovať živý prenos z obecných cintorínov, zberných dvorov či športovísk.”

Poslanec PS od ministra žiada dlhodobý plán prevencie kriminality v obciach, funkčný bez ohľadu na eurofondy. Avizuje, že novými kamerami za 20 miliónov eur problém nezmizne, pretože vláda nerieši jeho príčinu, ale len dôsledky.“Ministerstvo by malo v prvom rade predstaviť nový systém fungovania samospráv, ktorý zabezpečí ich predvídateľné, dlhodobé a stabilné financovanie. Minister Raši vo včerajšom vyhlásení priznal, že ako primátor Košíc nemal dostatok financií ani na príslušníkov mestskej polície. Budeme sa ho teda pýtať, kto má vykonávať prevenciu v malých obciach, ktoré každý deň hľadajú prostriedky na tie najzákladnejšie služby,” dodáva Lackovič.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Vláda ohrozuje ďalšie peniaze z Bruselu. Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

Útok Iránu je hrozbou pre globálnu bezpečnosť, apelujeme na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán

Vypálenie stoviek rakiet a dronov proti Izraelu zo strany Iránu je odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe mimoriadne nebezpečné, uviedol podpredseda a zahraničnopolitický...

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare