Prejsť na obsah

Progresívne Slovensko, KDH a SaS napadli zákon o STVR na Ústavnom súde

Progresívne Slovensko, KDH a SaS podali spoločnú ústavnú sťažnosť v súvislosti so zákonom o STVR. Sme presvedčení, že tento zákon je protiústavný a jeho jediným cieľom je ovládnutie verejnoprávnych médií zo strany koalície, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.   “Všetci vieme, prečo tento zákon prijali, veď opakovane to hovorí aj Andrej Danko. Aby

Progresívne Slovensko, KDH a SaS podali spoločnú ústavnú sťažnosť v súvislosti so zákonom o STVR. Sme presvedčení, že tento zákon je protiústavný a jeho jediným cieľom je ovládnutie verejnoprávnych médií zo strany koalície, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.  

Všetci vieme, prečo tento zákon prijali, veď opakovane to hovorí aj Andrej Danko. Aby vo verejnoprávnych médiách nepadali kritické otázky na vládnych politikov. Aby sa nezaoberali ich kauzami a prešľapmi. A tým, že prezident Pellegrini včera zákon urýchlene podpísal, iba potvrdil naše obavy, že vo funkcii prezidenta nebude nezávislý. Je veľká škoda, že sa nedokáže vzoprieť hlúpym a škodlivým nápadom Andrej Danka, ktorý sa ledva dostal do parlamentu, a nemá žiadnu legitimitu takto likvidovať fungujúce inštitúcie,” zdôraznil Šimečka.

Hlavnými dôvodmi na podanie ústavnej sťažnosti je vylúčenie verejnosti z legislatívneho procesu cez mimoriadnu schôdzu NR SR a násilné ukončenie parlamentnej rozpravy, nesúlad s európskym Aktom o slobode médií, nesúlad s článkami Ústavy SR o práve na informácie a zákaze cenzúry, a porušenie zásady lojálnej spolupráce medzi členskými štátmi a EÚ.

Zákon o STVR si odporuje sám v sebe, povedal člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jozef Hajko z KDH.

“STVR má byť ,,verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia“. Tá však v skutočnosti nebude ani verejnoprávnou, ani nezávislou. Kľúčovú Programovú radu novej inštitúcie totiž zostaví vládna koalícia podľa politického kľúča, navyše s prevahou SNS, ktorá riadi aj rezort kultúry. Takže po nadiktovanom nízkom rozpočte RTVS, vláda personálnym ovládnutím televíziu a rozhlas fakticky zoštátni,” uviedol Hajko. 

Tímlíder SaS pre kultúru René Parák dodal, že prezident Pellegrini ešte ako premiér v roku 2019 podpísal za Slovensko naše členstvo v Media Freedom Coalition a zaviazal sa garantovať nezávislosť médií a pomáhať krajinám, ktoré majú problém so slobodou slova. 

Jeho podpis pod zákonom o STVR je v absolútnom rozpore s tým, čo pred 5 rokmi deklaroval a zároveň to ukazuje, aké prázdne sú jeho slová a činy. Podstatným bodom našej spoločnej ústavnej sťažnosti je, že nový zákon, ktorý ruší RTVS, je v hrubom rozpore s európskou legislatívou. Porušuje Akt o slobode médií minimálne v troch bodoch. Prvým je, že nedovolí demokraticky zvoleným orgánom a vedeniu dokončiť svoj mandát. Druhý veľmi podstatný bod je nedostatočné financovanie. Koalícia má televíziu v rukách tým, že jej dala na chod málo peňazí. Vedenie STVR tak bude závislé na politických dohodách s vládou a o apolitickom a nestrannom spravodajstve nemôže byť ani reči. Preto žiadame ústavný súd, aby sa obrátil aj na Európsky súdny dvor,” uzavrel Parák.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare