Prejsť na obsah

Prístup k vode na Slovensku sa potichu privatizuje, viac ako pol milióna ľudí pritom stále nemá vodovod

Na Slovensku hrozí skrytá privatizácia vody a vláda sa len nečinne prizerá, upozorňuje Progresívne Slovensko v reakcii na správu Najvyššieho kontrolného úradu. Namiesto riešenia alarmujúcej situácie minister Taraba strčil hlavu do piesku a zistenia spochybnil, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.  “V PS dlhodobo upozorňujeme, že na Slovensku nemá vodovod pol milióna

Na Slovensku hrozí skrytá privatizácia vody a vláda sa len nečinne prizerá, upozorňuje Progresívne Slovensko v reakcii na správu Najvyššieho kontrolného úradu. Namiesto riešenia alarmujúcej situácie minister Taraba strčil hlavu do piesku a zistenia spochybnil, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. 

V PS dlhodobo upozorňujeme, že na Slovensku nemá vodovod pol milióna ľudí, a viac ako milión nemá ani kanalizáciu. Toto sú hrozivé čísla a dnes navyše hrozí, že aj tí, ktorí bezpečný prístup k pitnej vode majú, oň môžu prísť. Hrozí totiž skrytá privatizácia vody a verejných vodovodov. A čo robí minister Taraba? Zistenia zo správy spochybnil a riešenia vraj má navrhnúť NKÚ. To je absurdné nepochopenie toho, čo je jeho úlohou ako ministra a podpredsedu vlády,” zdôraznil Šimečka. 

Poslanec NR SR Michal Sabo upozornil, že skrytá privatizácia vodovodov by znamenala aj ohrozenie základných ľudských práv. 

Nekompetentnosť ministra Tarabu je do očí bijúca. Predseda NKÚ sa ho opakovane snažil upozorniť na ohrozenie bezpečného prístupu k pitnej vode, no zostalo to bez odozvy. Riziká sú obrovské. Samosprávam by výmena akcií vo vodárenskej spoločnosti za dlhopisy možno priniesla niečo naviac do rozpočtu, no zároveň by im hrozila strata dohľadu nad svojou kritickou infraštruktúrou,” varoval Sabo.

Viaceré samosprávy potvrdili, že boli s touto ponukou oslovené, uviedla poslankyňa NR SR Jana Hanuliaková. PS na problém poukazuje aj preto, aby obce a mestá varovali pred skrytými rizikami. 

Košice či Prešov na ponuku nateraz nepristúpili, ale vytvorili špeciálne komisie na jej posúdenie. Nie každá samospráva má však kapacity na dôkladné vyhodnotenie možných rizík. Aj našou iniciatívou na ne chceme apelovať, aby si nenechali ohroziť svoje vodovody. Najmä ale vyzývame vicepremiéra Tarabu a celú vládu, aby sa nevyhovárali a situáciu neodkladne riešili. Svojím nekonaním ohrozujú každého jedného človeka na Slovensku,” uzavrela Hanuliaková. 


Skrytá privatizácia časti alebo celej vodárenskej spoločnosti hrozí kvôli vykupovaniu akcií Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti cez dlhopisový program Voda spieva prostredníctvom samospráv. Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy svojou správou v parlamente pripomenul, že toto riziko je ešte zintenzívnené 10 miliardovým investičným dlhom do našej kritickej infraštruktúry. 

Stream z tlačovej besedy: https://www.facebook.com/miso.simecka/videos/1200188991015083/

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare