Prejsť na obsah

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450 eur mesačne si bude môcť uplatniť každý pracujúci alebo študujúci rodič, ktorý dáva dieťa do materskej školy, vyhlásila podpredsedníčka Výboru pre sociálne veci NR SR Simona Petrík. “Opravili sme tak zákon o

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450 eur mesačne si bude môcť uplatniť každý pracujúci alebo študujúci rodič, ktorý dáva dieťa do materskej školy, vyhlásila podpredsedníčka Výboru pre sociálne veci NR SR Simona Petrík.

Opravili sme tak zákon o predĺženom rodičovskom príspevku z dielne strany Hlas, ktorá z neho vynechala veľké množstvo rodín. Tie sú doteraz diskriminované, keďže si nárok na príspevok nemôžu uplatniť,” uviedla Petrík.

PS zároveň predložilo súvisiaci návrh zákona, ktorý podľa podpredsedníčky hnutia a poslankyne NR SR Lucie Plavákovej pomôže samosprávam získať lepší prehľad o počtoch prijatých a neprijatých detí na predprimárne vzdelávanie. “Tieto dáta v súčasnosti obce nemajú, a preto nemôžu efektívne vytvárať nové miesta v škôlkach,” doplnila Plaváková.

Poslankyňa NR SR Dana Kleinert dodala, že v Pláne obnovy sa Slovensko zaviazalo vytvoriť 9100 nových miest v škôlkach, pričom minister školstva Drucker v piatok avizoval, že štát tento cieľ zabezpečiť nedokáže. 

“V prvom rade je ale potrebné zabezpečiť štatistiku o počte neprijatých detí na predprimárne vzdelávanie v jednotlivých samosprávach, aby sme peniaze z Plánu obnovy vynakladali efektívne a tam, kde je to najviac potrebné,” uviedla Kleinert. 

Zákon z dielne PS preto navyše zavádza pre všetky štátne materské školy povinnosť viesť evidenciu o prijatých aj neprijatých deťoch a elektronicky ju zaslať zriaďovateľovi.
“Obec následne eliminuje duplicity, teda situácie, kedy rodičia, najmä vo väčších samosprávach prihlasovali svoje deti do viacerých škôlok, a tak sa jedno neprijaté dieťa nesprávne vykazovalo ako viac chýbajúcich miest,” vysvetlil poslanec NR SR Marek Lackovič s tým, že štát tak získa lepší prehľad o tom, na ktorých miestach je potrebné navyšovať kapacity. 

Kombinácia našich dvoch zákonov, na rozdiel od súčasného stavu, zavádza možnosť požiadať o škôlkovné pre všetkých rodičov. Bez ohľadu na to, či ich deťom zle vychádzajú roky, či stihli alebo nestihli riadny zápis, a miesto v štátnej škôlke nedostali,” uzavrela Petrík.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Vláda ohrozuje ďalšie peniaze z Bruselu. Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

Útok Iránu je hrozbou pre globálnu bezpečnosť, apelujeme na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán

Vypálenie stoviek rakiet a dronov proti Izraelu zo strany Iránu je odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe mimoriadne nebezpečné, uviedol podpredseda a zahraničnopolitický...

Fico je videopremiér, vláda zrušením špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur

Po najnovšom liste z Európskej komisie sa potvrdzujú naše najhoršie obavy, Slovensku hrozí prepadnutie takmer štyroch miliárd eur, vyhlásil podpredseda NR SR a predseda Progresívneho...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare