Prejsť na obsah

Policajná inšpekcia musí byť dôveryhodná inštitúcia, Branislav Zurian nezodpovedal viaceré otázky 

Tlačové správy

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska na výbore pre obranu a bezpečnosť vypočúvali nominanta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana. Pýtali sme sa ho na jeho možné konflikty záujmov, na viaceré otázky ale pán Zurian nechcel odpovedať, vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.  “Pýtali sme sa, ako bude garantovať nezávislosť, či má nejaké vzťahy

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska na výbore pre obranu a bezpečnosť vypočúvali nominanta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana. Pýtali sme sa ho na jeho možné konflikty záujmov, na viaceré otázky ale pán Zurian nechcel odpovedať, vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. 

Pýtali sme sa, ako bude garantovať nezávislosť, či má nejaké vzťahy so súčasnou vládou, alebo ako bude riešiť kauzy súvisiace so stranou Hlas vzhľadom na jeho kontakty s Denisou Sakovou. Na tieto otázky sme odpovede nedostali. Zaujímali sme sa tiež, ako chce v budúcnosti inšpekciu riadiť. Pán Zurian povedal, že ani nečítal základné dokumenty, ktoré sa týkajú fungovania inšpekcie,” dodal Dubéci s tým, že keď sa poslanci a poslankyne PS pýtali na konkrétne problémy ako policajná brutalita či rasizmus voči rómskej menšine, nemali pocit, že Zurian má jasnú manažérsku predstavu o ich riešení.

Z vypočutia Zuriana podľa podpredsedníčky PS Ireny Bihariovej vyvstala určitá pochybnosť o jeho cieli zriadiť na Úrade inšpekčnej služby vyšetrovací tím na ukončenie vojny v Policajnom zbore. 

“Obávam sa však, že ak je takýto tím zriadený práve na subjekte, ktorý bol sám aktérom tejto vojny, tak k ukončeniu vojny nepríde, skôr naopak. Budí to skôr obavu, že tá vojna minimálne v očiach verejnosti môže pokračovať, a že môže ísť o nejaký druh pomsty,” uviedla Bihariová s tým, že sa akurát zmení obsadenie.

Dianie v policajnom zbore, ktoré oberalo občanov o posledné zvyšky dôvery, by malo zostať mementom, ktoré sa už nikdy nemôže opakovať, zdôraznil bývalý policajný prezident a odborník na bezpečnosť PS Jaroslav Spišiak. 

Policajná inšpekcia musí začať fungovať ako dôveryhodná inštitúcia pre všetkých občanov. Je to v prvom rade ochranná služba – má pôsobiť preventívne, chrániť poctivých policajtov a chrániť políciu od tých nepoctivých, ktorí sa správajú korupčne, klientelisticky alebo nečestne,” uzavrel Spišiak. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare