Prejsť na obsah

Policajná inšpekcia musí byť dôveryhodná inštitúcia, Branislav Zurian nezodpovedal viaceré otázky 

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska na výbore pre obranu a bezpečnosť vypočúvali nominanta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana. Pýtali sme sa ho na jeho možné konflikty záujmov, na viaceré otázky ale pán Zurian nechcel odpovedať, vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.  “Pýtali sme sa, ako bude garantovať nezávislosť, či má nejaké vzťahy

Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska na výbore pre obranu a bezpečnosť vypočúvali nominanta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana. Pýtali sme sa ho na jeho možné konflikty záujmov, na viaceré otázky ale pán Zurian nechcel odpovedať, vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. 

Pýtali sme sa, ako bude garantovať nezávislosť, či má nejaké vzťahy so súčasnou vládou, alebo ako bude riešiť kauzy súvisiace so stranou Hlas vzhľadom na jeho kontakty s Denisou Sakovou. Na tieto otázky sme odpovede nedostali. Zaujímali sme sa tiež, ako chce v budúcnosti inšpekciu riadiť. Pán Zurian povedal, že ani nečítal základné dokumenty, ktoré sa týkajú fungovania inšpekcie,” dodal Dubéci s tým, že keď sa poslanci a poslankyne PS pýtali na konkrétne problémy ako policajná brutalita či rasizmus voči rómskej menšine, nemali pocit, že Zurian má jasnú manažérsku predstavu o ich riešení.

Z vypočutia Zuriana podľa podpredsedníčky PS Ireny Bihariovej vyvstala určitá pochybnosť o jeho cieli zriadiť na Úrade inšpekčnej služby vyšetrovací tím na ukončenie vojny v Policajnom zbore. 

“Obávam sa však, že ak je takýto tím zriadený práve na subjekte, ktorý bol sám aktérom tejto vojny, tak k ukončeniu vojny nepríde, skôr naopak. Budí to skôr obavu, že tá vojna minimálne v očiach verejnosti môže pokračovať, a že môže ísť o nejaký druh pomsty,” uviedla Bihariová s tým, že sa akurát zmení obsadenie.

Dianie v policajnom zbore, ktoré oberalo občanov o posledné zvyšky dôvery, by malo zostať mementom, ktoré sa už nikdy nemôže opakovať, zdôraznil bývalý policajný prezident a odborník na bezpečnosť PS Jaroslav Spišiak. 

Policajná inšpekcia musí začať fungovať ako dôveryhodná inštitúcia pre všetkých občanov. Je to v prvom rade ochranná služba – má pôsobiť preventívne, chrániť poctivých policajtov a chrániť políciu od tých nepoctivých, ktorí sa správajú korupčne, klientelisticky alebo nečestne,” uzavrel Spišiak. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare