Prejsť na obsah

Šimečka: Parlament nevie nájsť väčšinu na Plán obnovy, na ničenie životov ľudí áno

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Pri Pláne obnovy je kľúčová spolupráca, ďalší chaos si nemôžeme dovoliť a ultrakonzervatívny parlament nielen nepomáha, ale aktívne ubližuje.

Miliardy z Plánu obnovy sú kvôli parlamentnému chaosu každým dňom viac ohrozené, upozornil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. Strany vyzval na spoluprácu aspoň v tejto oblasti, pretože ide o príležitosť, ktorú Slovensko nemôže premrhať.

“Odvolaná vláda má dve možnosti,” priblížil náš ekonomický expert Štefan Kišš v komentári pre Aktuality.sk. Zdá sa však, že si vyberá tú horšiu. 

O Pláne obnovy hovoril náš predseda pre Otvorene s Annou Vargovou na RTVS a neskôr bol hosťom relácie Na Hrane TV JOJ, kde diskutoval s Veronikou Remišovou. Priblížil smutnú realitu Národnej rady, ktorá nevie nájsť väčšinu na kľúčové zákony, ale na ubližovanie ľuďom áno.

“Akým právom si poslanci a poslankyne dovoľujú ničiť ľuďom život?” pýta sa v komentári pre Denník N podpredsedníčka PS Lucia Plaváková. V Národnej rade totiž tento týždeň prešiel zákon poslankyne Záborskej a ďalších znemožňujúci právne tranzície, navyše parlamentný výbor zaviazal vládu proti pomoci deťom z dúhových rodín

Náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek v pléne NR SR vystúpil, aby prečítal listy rodičov transrodových ľudí. Tí sa na nás obrátili v zúfalstve z ubližujúcich zákonov cielených na ich deti.

Vo videu Lucia poukázala, že “konzervatívny valec” parlamentu nezaujíma kolabujúce zdravotníctvo či ohrozenie miliárd z Plánu obnovy, ale snaha ublížiť ľuďom. O porušovaní ľudských práv LGBTI+ ľudí hovorila aj na stretnutí A4 a na diskusii v Teplárni. 

1. Proti konšpiračným teóriám, ktoré po svojom zlyhaní na vypočutí vo výbore EP rozšíril Martin Klus, sa Michal Šimečka ako podpredseda Európskeho parlamentu jasne ohradil.

2. V relácii Rozhovory ZKH náš expert na zdravotníctvo PS Oskar Dvořák vysvetľuje, prečo sa podľa neho Rázsochy nestihnú, ale aj ako riešiť krízu s ambulanciami.

3. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková spoločne s Beátou Jurík vyzvali vládu, aby sa Slovensko pridalo k žalobe Európskej komisie proti Maďarsku kvôli anti-LGBTI zákonu.

4. Na najnovšiu správu o stave klímy (IPCC) vo videu reagovali podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík a Michal Sabo.  

5. Simona Petrík v blogu pre Ženy v meste upozornila, že na miesto v škôlkach si rodičia ešte počkajú, a to napriek príležitostiam, ktoré nám ponúkal Plán obnovy.

6. Podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek vo videu priblížil prílepky, zlepence a nekvalitné návrhy zákonov, ktoré sú dnes bežnou súčasťou parlamentných schôdzí. 

7. Jana HanuliakováTamara Stohlová a Michal Sabo pripomenuli slabú ochranu vody na Slovensku, viac napísal aj podpredseda a europoslanec Martin Hojsík komentári pre SME

8. V rozhovore pre SME Ivan Štefunko priblížil blížiacu sa kampaň, aj to, aká je jeho úloha v PS.

9. Zora Jaurová pre Korzár hovorila o desiatich rokov, odkedy šéfovala európskemu mestu kultúry – Košiciam, ale aj o svojom angažovaní sa v politike.

10. O blokovaní novely školského zákona stranou SaS a rôznych výhovorkách napísala Blog N Ingrid Kosová.

Pre exkluzívny obsah k newslettru každý týždeň do vašej emailovej schránky sa prihláste na odber Progresívneho týždňa už teraz!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Budúcnosť na Slovensku môže byť lepšia, zhodujú sa mladí

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: séria ideathonov končí, riešenia pre mladých prichádzajú, výzva parlamentu: Nepochovajte hodnotu za peniaze, hrozí hazard s miliardami.

PS chce prinášať komplexné a adresné riešenia, nie megalomanské návrhy

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Michal Šimečka diskutoval s Igorom Matovičom v relácii Na telo a podujatia o budúcnosti Slovenska pokračujú v Banskej Bystrici a Brne.

Budúcnosť na Slovensku? Dá sa to aj v Košiciach.

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Hovoriť o budúcnosti sme s mladými sme začali v Košiciach. Stretnutie sme pre počasie zrušili, naša podpora prezidentky pretrváva.

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare