Štvrtý regionálny výjazd Progresívneho Slovenska sa tento týždeň konal na Gemeri a Malohonte. Vnímam obrovský kontrast medzi tým, čo nám hovoria ľudia tu, a čo robí vláda v Bratislave, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. “Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava či Jelšava nie sú typické bašty PS, no odozva miestnych, s ktorými sme sa stretli, bola jasná.
Štvrtý regionálny výjazd Progresívneho Slovenska sa tento týždeň konal na Gemeri a Malohonte. Vnímam obrovský kontrast medzi tým, čo nám hovoria ľudia tu, a čo robí vláda v Bratislave, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
“Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava či Jelšava nie sú typické bašty PS, no odozva miestnych, s ktorými sme sa stretli, bola jasná. Vláda Roberta Fica na tento región zabudla, nenaplnili sľuby, ktoré obyvateľom dali. Aj za posledné dni vidíme, že koalícia si po mesiacoch kšeftovania akurát vymenila ďalšieho ministra alebo, že štátny tajomník Filip Kuffa má pridelených 10 limuzín. Papalášizmus pre seba, a pre ľudí nič,” dodal Šimečka.
Vládni predstavitelia na Gemeri situáciu ešte aj aktívne zhoršujú, upozornil predseda Progresívneho Slovenska.
“Rozkladajú tu kultúrne inštitúcie, ničia prírodu a cestovný ruch. Na Gemeri ľudia od vlády očakávajú úplne iné veci. Mladí ľudia odtiaľto odchádzajú, lebo tu nedokážu uplatniť svoj potenciál. Miestni potrebujú nové cesty a infraštruktúru, nie nového ministra. Potrebujú dostupných lekárov a pracovné miesta, nie nenávisť politikov, ktorí sa starajú len o svoje vily a zlaté vane,” zdôraznil Šimečka.
Smutným príkladom nesplnených sľubov Ficových vlád je podľa podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamary Stohlovej oblasť Jelšavy.
“Je tu najhoršia kvalita ovzdušia v krajine. Kvôli znečistenému vzduchu pritom na Slovensku každý rok predčasne zomierajú tisícky ľudí. Samospráva chcela situáciu riešiť, no minister Tomáš Taraba riešenie bez vysvetlenia a náhrady zrušil. A keď sme v PS chceli obciam či mestám ako Jelšava pomôcť presmerovaním peňazí z poplatkov za banskú ťažbu, koalícia našu novelu nepodporila,” uviedla Stohlová s tým, že miestni roky čakajú aj na riešenie znečistenia rieky Slaná.
Ficove vlády však premárnili aj množstvo príležitostí, ktoré región ponúka. Národný park Muránska planina sa mal rozvíjať vďaka Plánu obnovy, no súčasná vláda dohadzuje sporné zákazky a využíva ťažbu v ňom na vlastné kšefty, dodala Stohlová.
“Nezáujem, neschopnosť, pomsta. To ponúka súčasná vláda Gemeru, ale vlastne aj celému Slovensku. No za posledné dni som počula aj veľa odhodlania. Mnoho ľudí odmieta rezignovať. A Slovensko ich ešte bude potrebovať,” zdôraznila Stohlová.
Členka Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jana Hanuliaková dodala, že okresy Gemeru napriek usilovnej práci miestnych stále patria medzi najmenej rozvinuté na Slovensku.
“Ficove vlády roky sľubujú vyrovnávanie regionálnych rozdielov. No pomoc od štátu neraz putuje do rúk ľuďom spriazneným s členmi výborov, ktoré ju rozdeľujú. Dostávajú ich firmy, ktoré nemajú tržby ani zamestnancov, alebo majú nedoplatky na daniach. A obyvatelia Gemera z toho nemajú vôbec nič,” upozornila Hanuliaková s tým, že predložená novela zákona o najmenej rozvinutých okresoch situáciu ešte zhorší. Regiónom rozdelí menej financií a o tom, ktoré okresy ich dostanú, nebudú rozhodovať objektívne kritériá. Tie si bude môcť kedykoľvek prispôsobiť nový minister Samuel Migaľ.
Poslankyňa pripomenula aj prípad neďalekej obce Babinec, ktorej vláda pridelila dotáciu v hodnote 57-tisíc eur na nové ihrisko. Obec má len 60 obyvateľov a nemá kanalizáciu ani vodovod.
“Dôvod je jednoduchý, starosta je zo Smeru. Z dotácií pre najmenej rozvinuté regióny potom dostali ďalších 22-tisíc eur. Na nové mantinely na ihrisko. No obyvatelia tu naďalej nemajú prístup k pitnej vode. Toto musí skončiť. Obce na Gemeri a Malohonte potrebujú v prvom rade systematickú a predvídateľnú pomoc. A po 14 rokoch Ficových vlád je nevyhnutné, aby ju dostali,” uzavrela Hanuliaková.
Poslanci a poslankyne Progresívneho Slovenska na Gemeri a Malohonte hovorili s miestnymi angažovanými občanmi, stretli sa s lokálnymi podnikateľmi a podnikateľkami, riaditeľom národného parku Slovenský kras či vedením niekoľkých kultúrnych stredísk. Hnutie usporiadalo viaceré diskusie pre mladých ľudí aj verejné rokovanie svojho poslaneckého klubu.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...