Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať. „Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie.
Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať.
„Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie. Ak vláda chce skutočne motivovať ľudí k práci, mala by začať vytváraním dôstojných pracovných miest. Minister zároveň stále nespresnil, kedy bude môcť uchádzač pracovnú ponuku odmietnuť bez toho, aby o dávku prišiel,“ uviedla podpredsedníčka PS Simona Petrík.
Petrík zároveň upozornila, že chýbajú jasné kritériá, kedy môže človek ponuku odmietnuť a aký typ pracovných miest sa bude ponúkať: „Budú to plnohodnotné pracovné miesta alebo len aktivačné práce? Čo bude s tými, ktorí zo zdravotných alebo iných vážnych dôvodov nemôžu pracovať?“ pýta sa poslankyňa.
Poslankyňa a členka Výboru pre sociálne veci Veronika Veslárová zdôraznila ignorovanie potrieb ľudí so zdravotným znevýhodnením: „Ako chce minister zaistiť, aby úrady práce ponúkali vhodné pracovné miesta aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením? Prečo nerieši otvorený trh práce a bezbariérové podmienky?“ Veslárová upozornila, že bez podpory týchto opatrení vláda znemožňuje zapojenie tisícov ľudí do pracovného procesu.
„Odpoveďou na otázku, čo v prípade, ak ľudia pracovať odmietnu a prídu o jediný príjem v domácnosti, nemôže byť nech neodmietnu pracovnú ponuku. Táto dávka totiž slúži na pokrytie základných životných potrieb. O tom by mal vedieť aj splnomocnenec pre rómske komunity a neslúžiť koalícii ako užitočný idiot,“ dodala poslankyňa Ingrid Kosová.
Dávka v hmotnej núdzi má podľa predsedníčky Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej slúžiť na pokrytie základného práva nenechať ľudí umierať od hladu. „Je to pozitívny záväzok štátu a nemôže byť nástrojom vydierania. Návrh z dielne ministerstva práce zároveň ľuďom sťažuje možnosti zosúladenia práce s rodinným životom a starostlivosťou o deti,” uzavrela Plaváková.
Zástupkyne Progresívneho Slovenska zároveň oznámili, že tieto otázky predložia ministrovi na najbližšom rokovaní výboru pre sociálne veci.
Podobné články
Slovensko má na viac. Spustili sme petíciu za zachovanie orientácie Slovenska
20. januára
V pondelok nastupuje nová americká administratíva na čele s Donaldom Trumpom, preto je dôležité, aby sme si jasne zadefinovali slovenské záujmy voči nášmu kľúčovému spojencovi. Presne...
Huliakov deštruktívny zákon nesmie získať podporu, vyzývame ministrov Tarabu a Kmeca, aby konali
19. januára
Rudolf Huliak chce deštruktívnym návrhom zákona zvrátiť reformu národných parkov. Je to nehorázny krok, ktorý by slovenské národné parky vrátil o desiatky rokov späť. Prioritou by...
Robertovi Ficovi sme v Kyjeve otvorili dvere, teraz je rad na ňom
18. januára
Rokovania delegácie Progresívneho Slovenska v Kyjeve dokazujú, že Robert Fico klamal. Našou hlavnou misiou bolo prispieť k tomu, aby sa vyriešila situácia s tranzitom plynu, ktorú premiér...