Prejsť na obsah

Minister práce chce odopierať dávky v hmotnej núdzi zraniteľným skupinám

Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať. „Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie.

Poslankyne Progresívneho Slovenska reagovali na zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister pri tomto návrhu podľa nich nemyslí na zdravotne znevýhodnených a nepracujúcich sa nesnaží motivovať.

„Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie. Ak vláda chce skutočne motivovať ľudí k práci, mala by začať vytváraním dôstojných pracovných miest. Minister zároveň stále nespresnil, kedy bude môcť uchádzač pracovnú ponuku odmietnuť bez toho, aby o dávku prišiel,“ uviedla podpredsedníčka PS Simona Petrík.

Petrík zároveň upozornila, že chýbajú jasné kritériá, kedy môže človek ponuku odmietnuť a aký typ pracovných miest sa bude ponúkať: „Budú to plnohodnotné pracovné miesta alebo len aktivačné práce? Čo bude s tými, ktorí zo zdravotných alebo iných vážnych dôvodov nemôžu pracovať?“ pýta sa poslankyňa.

Poslankyňa a členka Výboru pre sociálne veci Veronika Veslárová zdôraznila ignorovanie potrieb ľudí so zdravotným znevýhodnením: „Ako chce minister zaistiť, aby úrady práce ponúkali vhodné pracovné miesta aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením? Prečo nerieši otvorený trh práce a bezbariérové podmienky?“  Veslárová upozornila, že bez podpory týchto opatrení vláda znemožňuje zapojenie tisícov ľudí do pracovného procesu.

„Odpoveďou na otázku, čo v prípade, ak ľudia pracovať odmietnu a prídu o jediný príjem v domácnosti, nemôže byť nech neodmietnu pracovnú ponuku. Táto dávka totiž slúži na pokrytie základných životných potrieb. O tom by mal vedieť aj splnomocnenec pre rómske komunity a neslúžiť koalícii ako užitočný idiot,“ dodala poslankyňa Ingrid Kosová.

Dávka v hmotnej núdzi má podľa predsedníčky Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej slúžiť na pokrytie základného práva nenechať ľudí umierať od hladu. „Je to pozitívny záväzok štátu a nemôže byť nástrojom vydierania. Návrh z dielne ministerstva práce zároveň ľuďom sťažuje možnosti zosúladenia práce s rodinným životom a starostlivosťou o deti,” uzavrela Plaváková.

Zástupkyne Progresívneho Slovenska zároveň oznámili, že tieto otázky predložia ministrovi na najbližšom rokovaní výboru pre sociálne veci. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Namiesto riešenia domácich problémov, Fico radšej rozpráva konzervatívcom o dvoch pohlaviach

22. februára

Príhovor Roberta Fica na konferencii CPAC ukazuje, ako veľmi premiér opustil Slovensko a záujmy našich občanov, povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. "Ak by mal Fico...

Beáta Jurík odcestuje do Kyjeva pri príležitosti tretieho výročia vojny na Ukrajine 

22. februára

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík prijala pozvanie skupiny United for Ukraine. V nedeľu (23. februára) navštívi Kyjev pri príležitosti nadchádzajúceho...

Pre nefunkčný a drahý jednotný cestovný lístok podávame podnet na NKÚ

21. februára

Jednotný cestovný lístok mal byť prelomovým riešením. Jednoduchý prestup medzi dopravcami, jednu aplikácia a pohodlnejšie cestovanie. V rukách Ficovej vlády sa z dobrej myšlienky stal...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare