Minister Migaľ už takmer rok pretláča svoj kšeft okolo portálu slovensko.sk, teraz podpis miliónových zmlúv odďaľuje a necháva na pospas Ficovi. S postupom ministerstva nesúhlasia ani zamestnanci NASES, ktorí v liste poukázali na ignorovanie ich odborných názorov. Je to škandalózne, oznámil líder zmeny v doprave a informatizácii Ján Hargaš.
Minister Migaľ dnes oznámil, že zmluvy za 93 miliónov sa podpisovať nebudú, chce ich najprv prediskutovať s premiérom Ficom. “Donútili sme Migaľa pozastaviť kšeft okolo portálu slovensko.sk. V skutočnosti sa Fica chystá len vydierať, aby mu tento kšeft pustil,” upozornil Hargaš.
Migaľov projekt má celý rad kritikov, vrátane Útvaru hodnoty za peniaze, odbornej verejnosti, či ľudí z ministerstva. Pridávajú sa už aj zamestnanci NASES, pripomenul Hargaš.
“Odborníci z NASES včera verejne vyjadrili veľké znepokojenie nad spôsobom riadenia agentúry a pretláčania kšeftu. Hovoria o dlhodobom nerešpektovaní procesov, o snahe zavádzať duplicitné a subjektívne riešenia, aj o arbitrárnom rozhodovaní. Ďakujem im za odvahu a zdôrazňujem, že PS stojí za všetkými poctivými uradnikmi,” povedal.
“Jedna zo zmlúv by sa mala podpisovať aj s firmou Silentel, ktorá negeneruje zisk. Napriek tomu im Migaľ chce prihrať zákazku za 26 miliónov. Kruh sa uzavrel. Ide o dcérsku spoločnosť známej firmy Ardaco. Texty z webu firmy Ardaco sa objavili aj v zadaní prvého tendra za takmer 80 miliónov v lete 2025. Tender však bol kvôli netransparentnosti zrušený, vyšetruje ho aj Európska prokuratúra. Silentel je len medzičlánok, ide o rovnaký kšeft ako pred rokom, len je drahší o 10 miliónov,” ozrejmil Hargaš.
“Migaľ mylne verí, že má tento kšeft rozpočtovo krytý. Nie je to tak. Verejnej diskusii sa tiež pokúsil vyhnúť vyhlásením projektu za strategickú investíciu, no výnimku nedostal, lebo babrácky naformuloval uznesenie vlády. ÚHP by projekt naďalej malo posúdiť. Ak by Migaľ podpísal zmluvu bez rozpočtového krytia a hodnotenia ÚHP, porušil by zákon,”
Líder zmeny vo financiách Štefan Kišš upozornil, že v minulosti bol projekt za 40 miliónov považovaný za príliš drahý.
“Dnes si Migaľ trúfa na 90-miliónový projekt. Ak minister Kamenický nedokáže nájsť peniaze napríklad na zrušenie transakčnej dane, hľadať by ich mal aj v takýchto zbytočne predražených projektoch. Máme tu predražené počítače, Kukuricu, tryskáče, zbytočné ministerstvo športu, a takto môžeme pokračovať. Len teraz som mu vymenoval položky, kde by našiel aspoň pol miliardy,” pripomenul Kišš.
“Keby vláda nemyslela len na svoj luxus a neignorovala odborníkov, chaos s projektom na portál slovensko.sk by sa nemusel ani stať. Vyzývam ministra financií, aby dal pripraviť a zverejnil hodnotenie efektívnosti a hodnoty za peniaze tohto projektu,” uzavrel Kišš.
Podobné články
Kamenický raz hovorí o ústupkoch voči Slovnaftu, na druhý deň vraj od nich vyberá dane. Ľudia si zaslúžia jasné odpovede
28. mája
Minister Ladislav Kamenický hovorí, že Slovnaftu nebude nič odpúšťať, a že od neho chce získať svojich 500 miliónov. Avizoval, že bude útočiť na každého, kto toto bude...
Z dôchodkovej prognózy je štátny generátor paniky, budeme iniciovať poslanecký prieskum
19. mája
Ľudia po celom Slovensku dostávajú absurdné dôchodkové prognózy zo Sociálnej poisťovne. Služba, ktorá mala byť konečne prospešná sa v podaní Ficovej vlády stala štátnym...
Ficova vláda pácha ekonomickú vlastizradu, Slovensko pôjde bez eurofondov do recesie
06. mája
Slovensko čelí obrovske hrozbe. Strata európskych peňazí by bola devastačná pre slovenskú ekonomiku, ktorá už dnes kvôli babráctvu tejto vlády ledva dýcha. Hovoríme o asi 10...