Frakcia Renew Europe vybrala slovenského europoslanca Ľudovíta Ódora (Renew/PS) za tieňového spravodajcu správy o uľahčení financovania investícií a reforiem na podporu európskej konkurencieschopnosti a vytvorenie Únie kapitálových trhov. Ide o správu, ktorá hodnotí pokrok pri implementácii vybraných odporúčaní z tzv. Draghiho správy. O túto rolu sa uchádzali viaceré poslankyne a poslanci pôsobiaci vo Výbore Európskeho
Frakcia Renew Europe vybrala slovenského europoslanca Ľudovíta Ódora (Renew/PS) za tieňového spravodajcu správy o uľahčení financovania investícií a reforiem na podporu európskej konkurencieschopnosti a vytvorenie Únie kapitálových trhov. Ide o správu, ktorá hodnotí pokrok pri implementácii vybraných odporúčaní z tzv. Draghiho správy. O túto rolu sa uchádzali viaceré poslankyne a poslanci pôsobiaci vo Výbore Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci (ECON).
Ódor bude navrhovať pripomienky k správe a zároveň spracovávať podnety svojich kolegýň a kolegov z frakcie Renew. „Cením si dôveru svojich kolegýň a kolegov, ktorú mi preukázali touto nomináciou. Draghiho správa je kľúčovou prioritou Európskej komisie. Táto nominácia tiež ukazuje, že aj my zo Slovenska vieme významne prispieť k tvorbe európskych politík,“ uviedol europoslanec.
Správa bývalého šéfa ECB Maria Draghiho identifikuje vážne výzvy v oblasti konkurencieschopnosti a dostupnosti financovania podnikov, ktorým Európska únia čelí. Podľa nej potrebujeme minimálne 750 až 800 miliárd eur ročne navyše, aby sme dobehli globálnu konkurenciu, podporili inovácie a zabezpečili ekologickú a sociálnu transformáciu.
Jednou z hlavných odpovedí je vytvorenie skutočnej Únie kapitálových trhov, ktorá umožní, aby sa úspory európskych občanov a firiem lepšie pretavovali do investícií v Európe, a neodchádzali do fondov mimo EÚ.
„Únia kapitálových trhov znamená jednoduchší prístup k peniazom pre investície malých a stredných európskych firiem. Je to viac možností pre ľudí na investovanie svojich úspor do európskych spoločností a našej európskej budúcnosti. A tiež lepšiu schopnosť Európy stáť na vlastných nohách – ekonomicky aj geopoliticky,“ vysvetlil Ódor.
Zlepšenie fungovania kapitálových trhov prinesie konkrétne výhody pre bežných ľudí aj podniky.
“Prinesie viac dostupného kapitálu pre slovenské firmy, ktoré chcú rásť, nové sporiace a investičné produkty pre občanov, a teda aj väčšie predpokladané výnosy našich investícií. Znamená aj väčšiu stabilitu a atraktivitu európskych ekonomík či strategickú schopnosť EÚ investovať do obrany, výskumu či zelenej ekonomiky,” zdôraznil Ódor.
Zdravý finančný ekosystém je podľa europoslanca dôležitý aj pre rast a inovácie. “Ak chceme, aby bola Európska únia globálnym ekonomickým hráčom, potrebujeme Úniu kapitálových trhov. Tá nesmie byť len projektom na papieri a stať sa realitou. Chcem k tomu prispieť konštruktívnou a odbornou prácou,“ uzavrel Ódor.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...