Prejsť na obsah

Ľudia si za nefunkčný kataster zaplatili, dávame vláde možnosť to rýchlo odčiniť

Kataster je dokonalým príkladom neschopnosti tejto vlády. Odkedy sa problém prevalil, koalícia si len prehadzuje horúci gaštan zodpovednosti. Kým sa oni vyhovárajú, my sme pripravili zákon. Ním môžu povedať prepáčte všetkým, čo v neistote stáli v radoch na katastri a platili peniaze za služby, ktoré majú byť zadarmo, vyhlásil predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska Martin Dubéci.

“Ak máte v koalícii aspoň zbytky úcty k ľuďom, nepozerajte na politické dresy a zahlasujte za náš návrh. Richard Raši, Richard Takáč, Matúš Šutaj Eštok- všetci za to nesú politickú zodpovednosť, ale namiesto upokojenia situácie len odkláňajú pozornosť. Nikto z nich nemal odvahu si to priznať. Dva mesiace nefunguje kataster, tri a pol mesiaca parlament nepracuje a oni sa tvária, že je všetko v poriadku. Ak neviete riadiť štát, choďte od toho,” zdôraznil.

 Návrh zákona “Lex kataster” má podľa Progresívneho Slovenska zabezpečiť odškodnenie všetkých, ktorým štát znepríjemnil život výpadkom katastra. Štát by sa mal k ľuďom správať ako ku svojim klientom, ktorý im pomáha, slúži a pristupuje k nim férovo.

“Po kybernetickom útoku na kataster sa ľudia ocitli v neakceptovateľnej situácii. Výpisy z listu vlastníctva, ktoré boli predtým online a zadarmo, si museli vybavovať papierovo. Platili 12 eur za každý jeden. To znamená viac ako pol milióna eur navyše, ktoré ľudia zbytočne zaplatili. K tomu ešte stovky tisíc eur za ďalšie služby katastra, ktoré fungujú len v obmedzenom režime. Toto nie je fér. Prečo by ľudia mali platiť za to, že štát si nevie opraviť svoje IT systémy?“ pýta sa poslanec PS Ján Hargaš.

Štát by mal podľa návrhu zákona občanom vrátiť všetky poplatky za kataster v období od 5. januára do 31. marca. Zákon zároveň obsahuje systémové riešenia, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali – ak štát nedokáže zabezpečiť funkčné služby, ľudia za ne nebudú platiť. “Ak to nefunguje poriadne, tak neplatíte. Takto vyzerá férový štát,“ uzavrel Hargaš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Š. Kišš: Fico s Kamenickým vedia len prekrúcať čísla, útočiť a presviedčať ľudí, že sa majú dobre

Robert Fico sa dnes postavil na tlačovú besedu a opäť ľudí presviedčal, že sa majú dobre. S ministrom Kamenickým odkazujú, že so žalostným stavom slovenskej ekonomiky nejdú nič robiť...

Slovensko už má Fica plné zuby, za 20 rokov nám život len zhoršil

O dôvere pre štvrtú Ficovu vládu dnes nehlasujeme preto, že by mali odvahu predstúpiť pred parlament a požiadať o ňu. Dotlačil ich k tomu až Ústavný súd na podnet Progresívneho...

Michal Šimečka: Ústavný súd nám dal za pravdu, Fico sa už nemá na čo vyhovárať

Hovorili sme to od samého začiatku. Ficova vláda mala už v novembri predstúpiť pred parlament a požiadať o dôveru, povedal v parlamente predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka....

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare