Prejsť na obsah

Komisia zasahuje proti Maďarsku, slovenská vládna koalícia chystá ešte tvrdší zásah proti mimovládkam

Je nesmierne dôležité, aby si Európska komisia dôsledne plnila svoje úlohy a bránila právny štát, okomentoval podpredseda Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko Martin Hojsík rozhodnutie Komisie žalovať Maďarsko za takzvaný zákon o ochrane suverenity. Ten je namierený mimovládnym organizáciám. “Snaha o očierňovanie až likvidáciu občianskej spoločnosti je jedným zo znakov nedemokratických režimov. Vidíme to v

Je nesmierne dôležité, aby si Európska komisia dôsledne plnila svoje úlohy a bránila právny štát, okomentoval podpredseda Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko Martin Hojsík rozhodnutie Komisie žalovať Maďarsko za takzvaný zákon o ochrane suverenity. Ten je namierený mimovládnym organizáciám.

“Snaha o očierňovanie až likvidáciu občianskej spoločnosti je jedným zo znakov nedemokratických režimov. Vidíme to v Putinovom Rusku, Lukašenkovom Bielorusku či Orbánovom Rusku,” vyhlásil Hojsík, podľa ktorého je občianska spoločnosť kľúčovou súčasťou právneho štátu. “Žiaľ, od nástupu štvrtej vlády Roberta Fica to vidno aj na Slovensku,” dodal Hojsík.

Na Slovensku koalícia ešte v júni posunula do druhého čítania obdobný zákon, v ktorom okopírovala Orbánov zákon o zahraničných agentoch. O tom, už Súdny dvor EÚ rozhodol, že nie je v súlade s európskou legislatívou. “Koalíciu sme v rozprave viackrát upozornili, že zákon z dielne SNS je v rozpore s právom Európskej únie. Že nám rovnako ako v prípade maďarského zákona hrozí začatie konania a pokuta,” pripomenula podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík.

Koalícia však tieto varovania nepočúvla a kopíruje Orbánove kroky. “Po prijatí trestných kódexov, snahách o politizáciu súdnictva a zastrašovaní novinárskej obce aj občianskej spoločnosti je to ďalší krok smerom k autoritativnemu vládnutiu,” vyhlásila.

Zákon schválený v prvom čítaní je podľa predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej dokonca ešte horší ako ten Orbánov, ktorý európsky súd odmietol. “Jeho cieľom je rozdeliť občiansky sektor na “dobrý” a “zlý”. SNS už navyše avizovala ďalšie sprísnenie v podobe trestnoprávneho postihu mimovládok, ktoré sa podľa nej politicky angažujú,” zdôraznila Plaváková.

“Neziskové organizácie dnes v mnohom suplujú štát a napriek tomu sa im koalícia namiesto podpory vyhráža a chce ich zlikvidovať,” uzavrela Plaváková.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Bez sprievodu sa ľudia so zdravotným znevýhodnením v nemocnici nezaobídu, súčasný stav je alarmujúci 

04. októbra

Ľudia so zdravotným znevýhodnením musia mať nárok na sprevádzajúcu osobu pri zdravotnej starostlivosti. Progresívne Slovensko im ju chce garantovať zákonom. Mnohí potrebujú nepretržitú...

Koalícia schválila Ficovu drahotu, doplatia na ňu všetci vrátane voličov Smeru, Hlasu a SNS

03. októbra

Na tento chaos a zdražovanie výrazne doplatia voliči koalície, a to môže byť začiatkom pádu Ficovej vlády, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v reakcii na...

Novou posilou poslaneckého klubu je Viliam Tankó

03. októbra

Progresívne Slovensko rastie. Naberá nových členov, má čoraz väčšiu podporu verejnosti v prieskumoch a vo štvrtok sa rozrástol aj jeho poslanecký klub, povedal predseda hnutia Michal...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare