Prejsť na obsah

Koalícia to s budovaním sociálneho štátu nemyslí úprimne

Vládna koalícia nevyužila príležitosť ukázať, že to s budovaním sociálneho štátu myslí úprimne. Rozhodli sa naďalej prehliadať nespravodlivosť pri vdovských dôchodkoch či nerovnom odmeňovaní žien, uviedla podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík. Koalícia v utorok nepodporila štyri zákony zamerané na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Jedným z nich je návrh

Vládna koalícia nevyužila príležitosť ukázať, že to s budovaním sociálneho štátu myslí úprimne. Rozhodli sa naďalej prehliadať nespravodlivosť pri vdovských dôchodkoch či nerovnom odmeňovaní žien, uviedla podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík.

Koalícia v utorok nepodporila štyri zákony zamerané na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Jedným z nich je návrh priznávajúci plnohodnotný vdovský či vdovecký dôchodok aj bezdetným vdovám a vdovcom.

“Každý ovdovelý človek má po smrti manžela či manželky nárok na tzv. vdovecké od štátu. Po dvoch rokoch však štát vdovám a vdovcom bez detí vyplácanie podpory stopne. Napriek tomu, že stále trpia výpadkom príjmu v domácnosti. Preto sme navrhli uznať im nárok na vdovecký dôchodok od 59., prípadne od 52. roku života, ako to žiadali iniciátorky petície diskriminovaných vdov a vdovcov. Koalícia však odmietla čo i len diskutovať, a opäť sa im obrátila chrbtom,” skonštatovala Petrík.

“Sme presvedčené, že aktuálny stav je protiústavný, pretože podpora vdov a vdovcov by nemala byť závislá na počte detí. Aj bezdetné vdovy a vdovci si zaslúžia férový prístup. Preto budeme za ich práva aj naďalej aktívne bojovať a podáme podnet na Ústavný súd”, doplnila poslankyňa PS Lucia Plaváková. Plávaková zároveň kritizovala, že parlament odmietol pomoc pre ženy, ktoré prežijú spontánny potrat v podobe nároku na dvojdňové voľno.

Poslankyne PS Simona Petrík a Beáta Jurík tiež navrhli novelu Antidiskriminačného zákona, ktorý by zaviedol povinné zverejňovanie platov mužov a žien na rovnakých pracovných pozíciách či platových triedach.

“Koalícia mala hneď tri dobré dôvody, aby hlasovala za tento návrh. Smeruje k odstráneniu nerovnosti v odmeňovaní, prináša viac transparentnosti, a zároveň spĺňa náš záväzok preniesť európsku smernicu o férovom odmeňovaní do našej legislatívy. To, čo vláda musí splniť do roku 2026, mohla urobiť už dnes. Vybrala si však ješitnosť a politikárčenie,” vyhlásila Jurík.
“Nerozumiem, prečo koalícia nevypočula hlas zdravotne znevýhodnených,” povedala poslankyňa PS Veronika Veslárová po neschválení návrhu zákona, podľa ktorého by sociálne poradenstvo pre zdravotne znevýhodnených poskytovali obce a mestá. “Riešenie, ktoré sme ponúkli s kolegyňou Janou Hanuliakovou by si nevyžadovalo žiadne rozsiahle investície a pomohlo by desaťtisícom ľudí. Obce už dnes poradenstvo poskytujú, stačilo by rozšíriť ich záber. Cestovanie za sociálnym poradenstvom mimo obce je pre mnohých zdravotne znevýhodnených ľudí zbytočnou bariérou,” zhodnotila Veslárová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare