Vládna koalícia nevyužila príležitosť ukázať, že to s budovaním sociálneho štátu myslí úprimne. Rozhodli sa naďalej prehliadať nespravodlivosť pri vdovských dôchodkoch či nerovnom odmeňovaní žien, uviedla podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík. Koalícia v utorok nepodporila štyri zákony zamerané na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Jedným z nich je návrh
Vládna koalícia nevyužila príležitosť ukázať, že to s budovaním sociálneho štátu myslí úprimne. Rozhodli sa naďalej prehliadať nespravodlivosť pri vdovských dôchodkoch či nerovnom odmeňovaní žien, uviedla podpredsedníčka Progresívneho Slovenska a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík.
Koalícia v utorok nepodporila štyri zákony zamerané na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Jedným z nich je návrh priznávajúci plnohodnotný vdovský či vdovecký dôchodok aj bezdetným vdovám a vdovcom.
“Každý ovdovelý človek má po smrti manžela či manželky nárok na tzv. vdovecké od štátu. Po dvoch rokoch však štát vdovám a vdovcom bez detí vyplácanie podpory stopne. Napriek tomu, že stále trpia výpadkom príjmu v domácnosti. Preto sme navrhli uznať im nárok na vdovecký dôchodok od 59., prípadne od 52. roku života, ako to žiadali iniciátorky petície diskriminovaných vdov a vdovcov. Koalícia však odmietla čo i len diskutovať, a opäť sa im obrátila chrbtom,” skonštatovala Petrík.
“Sme presvedčené, že aktuálny stav je protiústavný, pretože podpora vdov a vdovcov by nemala byť závislá na počte detí. Aj bezdetné vdovy a vdovci si zaslúžia férový prístup. Preto budeme za ich práva aj naďalej aktívne bojovať a podáme podnet na Ústavný súd”, doplnila poslankyňa PS Lucia Plaváková. Plávaková zároveň kritizovala, že parlament odmietol pomoc pre ženy, ktoré prežijú spontánny potrat v podobe nároku na dvojdňové voľno.
Poslankyne PS Simona Petrík a Beáta Jurík tiež navrhli novelu Antidiskriminačného zákona, ktorý by zaviedol povinné zverejňovanie platov mužov a žien na rovnakých pracovných pozíciách či platových triedach.
“Koalícia mala hneď tri dobré dôvody, aby hlasovala za tento návrh. Smeruje k odstráneniu nerovnosti v odmeňovaní, prináša viac transparentnosti, a zároveň spĺňa náš záväzok preniesť európsku smernicu o férovom odmeňovaní do našej legislatívy. To, čo vláda musí splniť do roku 2026, mohla urobiť už dnes. Vybrala si však ješitnosť a politikárčenie,” vyhlásila Jurík.
“Nerozumiem, prečo koalícia nevypočula hlas zdravotne znevýhodnených,” povedala poslankyňa PS Veronika Veslárová po neschválení návrhu zákona, podľa ktorého by sociálne poradenstvo pre zdravotne znevýhodnených poskytovali obce a mestá. “Riešenie, ktoré sme ponúkli s kolegyňou Janou Hanuliakovou by si nevyžadovalo žiadne rozsiahle investície a pomohlo by desaťtisícom ľudí. Obce už dnes poradenstvo poskytujú, stačilo by rozšíriť ich záber. Cestovanie za sociálnym poradenstvom mimo obce je pre mnohých zdravotne znevýhodnených ľudí zbytočnou bariérou,” zhodnotila Veslárová.
Podobné články
Minister Kaliňák míňa peniaze bez rozmyslu a na úkor potrieb vojakov
20. novembra
Minister obrany Robert Kaliňák potvrdil naše najhoršie obavy, keď na vláde predstavil plány na výmenu skoro celého dopravného letectva. Modernizácia armády je nutná, no nie je možné...
Opozičné strany budú spoločne odvolávať ministra Šutaja Eštoka
20. novembra
Progresívne Slovensko bude v parlamente odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka spoločne s partnermi zo SaS a KDH. "Pán Šutaj Eštok od prvého dňa vo funkcii dokazuje, že sa...
Násiliu na deťoch musíme konečne povedať jasné nie. Potrebujú ochranu, nie bitku
20. novembra
Progresívne Slovensko pripravuje zákon, ktorý zaručí deťom právo na detstvo bez telesných trestov. Násiliu na deťoch musíme konečne povedať jasné nie, uviedla predsedníčka Výboru NR...