Prejsť na obsah

Koalícia nedokáže krotiť svoj papalášizmus ani pri snahe ovládnuť RTVS, PS sa obráti na Ústavný súd 

Progresívne Slovensko rázne odmieta škandalóznu snahu ovládnuť RTVS. Koalícia postupuje podľa manuálu autokratov, zákon napadneme aj na Ústavnom súde, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Koalícia si zabezpečuje beztrestnosť, útočí na nezávislé súdy a prokuratúru, chce ovládnuť štátne médiá a útočí na tie súkromné. My budeme hlasovať proti zákonu o STVR a

Progresívne Slovensko rázne odmieta škandalóznu snahu ovládnuť RTVS. Koalícia postupuje podľa manuálu autokratov, zákon napadneme aj na Ústavnom súde, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Koalícia si zabezpečuje beztrestnosť, útočí na nezávislé súdy a prokuratúru, chce ovládnuť štátne médiá a útočí na tie súkromné. My budeme hlasovať proti zákonu o STVR a vyzývame aj prezidenta, aby zákon vrátil Národnej rade. Verejnoprávne médiá nepatria koalícii, majú tu byť pre všetkých. Ak prezident zákon podpíše, obrátime sa na Ústavný súd,” zdôraznil Šimečka. 

Táto vláda podľa predsedu PS ukazuje, že najlepšie jej ide papalášizmus. A to aj pri snahe zmocniť sa verejnoprávnych médií.  

Začali zdvíhaním vlastných platov, pokračujú výletmi za futbalom vládnym špeciálom či doživotnou rentou pre Roberta Fica. A dnes chaotickým pozmeňujúcim návrhom poslanec Jarjabek navrhol výrazne zvýšiť plat novému riaditeľovi STVR, ktorého si oni dosadia. A  dokonca aj všetkým členom nimi volenej Rady. Opäť sa chcú postarať o svojich ľudí a zabezpečiť si ich poslušnosť,” upozornil Šimečka. 

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá a podpredsedníčka PS Zora Jaurová vyhlásila, že ak zákon o STVR prejde, Progresívne Slovensko ho napadne na Ústavnom súde, a bude žiadať aj pozastavenie účinnosti zákona.

Je v rozpore s európskym právom, porušuje ústavné práva osôb, a narušuje hospodársku súťaž. Jediným cieľom tohto zákona je ovládnutie RTVS politicky volenou a dobre platenou Radou, ktorá nebude mať prakticky žiadnu zodpovednosť, ale všetky kompetencie,” uviedla Jaurová s tým, že nad programom má bdieť tzv. etická komisia, ktorej úlohou bude cenzúra. 

Jaurová poukázala aj na to, že kým navrhovaný zákon vstúpi do platnosti, verejnoprávna televízia a rozhlas nebude mať niekoľko mesiacov takmer žiadne vedenie. 
Vládna koalícia navyše dnes v rozprave prináša ďalšie zásadné pozmeňujúce návrhy, pričom chcú o zákone rovno hlasovať. Je to absolútne neakceptovateľná prax, preto budeme apelovať na opakovanie druhého čítania. Naďalej však platí naša výzva na stiahnutie celého zákona a otvorenie skutočnej diskusie o reforme verejnoprávnych médií,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare