Prejsť na obsah

Michal Šimečka DPhil

predseda Progresívneho Slovenska

Som Michal Šimečka a vediem Progresívne Slovensko – najväčšiu opozičnú stranu, ktorá stojí v prvej línii boja za spravodlivosť, demokraciu a dôstojnú budúcnosť pre všetkých ľudí na Slovensku.

Od detstva vnímam, ako je dôležité postaviť sa na obranu hodnôt, ktoré sú pre demokraciu na Slovensku kľúčové. Môjho starého otca komunisti posadili do väzenia, môjmu otcovi nedovolili študovať a neskôr stál pri zrode Nežnej revolúcie. Tento rodinný étos je pre mňa silným záväzkom.

Patrím k desiatkam tisícov mladých ľudí, ktorí za vzdelaním odišli do zahraničia. Roky na Oxfordskej univerzite a predtým na Karlovej univerzite v Prahe mi ukázali, že dokážeme bez problémov obstáť medzi najlepšími z celého sveta – ale aj to, aké rezervy má vzdelávací systém na Slovensku. Kľúčom je nezľaknúť sa a poctivo makať, každý jeden deň.

Politikom som najprv radil ako poradca pre zahraničnú politiku – v Európskom parlamente, neskôr priamo ministrovi zahraničných vecí ČR a na záver aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Potom som do politiky vstúpil aj sám. Viedol som koalíciu PS/Spolu, ktorá v roku 2019 na Slovensku vyhrala voľby do Európskeho parlamentu so ziskom vyše 20 % hlasov. Aj vďaka vašej dôvere som sa stal historicky prvým podpredsedom Európskeho parlamentu.
Dnes pracujem na tom, aby bolo Progresívne Slovensko aktívnou a odbornou opozíciou. V parlamente reprezentujeme vyše pol milióna voličiek a voličov, čo je pre nás obrovský záväzok. Preto odmietame nečinne sedieť, keď sa vláda Roberta Fica snaží ukradnúť si Slovensko pre seba. Naopak, dôsledne bránime demokraciu, kontrolujeme kroky tejto vlády a navrhujeme riešenia pre lepšiu budúcnosť ľudí na Slovensku.

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare