Prejsť na obsah

Jedinou agendou ministra Blanára v Európe je mlčať, ignorovať a rozkladať

Slovensko pod vedením Roberta Fica za európskym stolom nechce byť, a je veľmi zlou správou, že tam ani nikomu nechýbame. Vyhlásil to bývalý člen predsedníctva PS Ivan Korčok v reakcii na neúčasť Juraja Blanára na Rade EÚ pre zahraničné veci. “Zasadnutia Rady sa konajú raz za mesiac a sú povinnou jazdou. Vedia to šéfovia diplomacie

Slovensko pod vedením Roberta Fica za európskym stolom nechce byť, a je veľmi zlou správou, že tam ani nikomu nechýbame. Vyhlásil to bývalý člen predsedníctva PS Ivan Korčok v reakcii na neúčasť Juraja Blanára na Rade EÚ pre zahraničné veci.

“Zasadnutia Rady sa konajú raz za mesiac a sú povinnou jazdou. Vedia to šéfovia diplomacie Česka, Poľska, Rakúska a dokonca aj Maďarska, všetci sedeli za stolom – len Juraj Blanár nepochopiteľne chýbal. Neobstojí ani výhovorka o dôležitej ceste do Indie, keďže jeho maďarský náprotivok si stihol splniť obe povinnosti,” vysvetlil Korčok.

Podľa bývalého ministra zahraničných vecí nikto zo slovenskej politickej reprezentácie necítil potrebu rokovať o mieri pre Ukrajinu, sankčnom balíku či o triapolmiliardovej tranži finančnej pomoci, hoci sú to údajne pre vládu priority.

“Našou jedinou agendou v Európe je očividne len mlčať, v tandeme s Maďarskom rozkladať EÚ zvnútra, alebo rokovania rovno odignorovať. Vláda je nervózna, keď jej pripomíname jej slová, že ťahá Slovensko preč z EÚ. Ich ticho pri takto vážnych témach však znemaná jedno jediné – už teraz sa správame, ako by sme tam neboli,” uviedol Korčok.

“Za Progresívne Slovensko môžeme garantovať, že ak nám ľudia dajú dôveru, bude Slovensko sedieť za rokovacím stolom vždy. Obzvlášť v takýchto kritických situáciách potrebujeme vidieť aktívne presadzovanie slovenských záujmov, napríklad iniciatívu na východnom krídle NATO, na ktorú sme ministra Blanára opakovane vyzvali,” dodal Korčok.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Beáta Jurík pripomenula, že minister chýbal aj v utorok na Rade pre všeobecné záležitosti, kde sa pripravuje štvrtkový samit EÚ.

“Na samite bude aj premiér Robert Fico, no Slovensko sa na príprave jeho záverov nijako nepodieľa. Pritom je to prehliadka tém, na ktorých údajne predsedovi vlády záleží – obrana, konkurencieschopnosť, migrácia, energetika či viacročný finančný rámec. Je v záujme ľudí na Slovensku, aby sme pri stole nechýbali. Lenže záujem ľudí je pre túto vládu vždy na poslednom mieste,” zdôraznila Jurík.

Zároveň kritizovala, že stanoviská pre ministra Blanára schvaľuje výbor tichou procedúrou a minister naň teda nechodí vysvetľovať pozície, s ktorými ide do Bruselu. “Tieto pozície, napr. v prípade sankcií voči Rusku nepozná ani ich vlastný koaličný partner – pán Danko a potom je prekvapený, že niečo hovoria na Slovensku a iné v Bruseli.” Doplnila, že bude predsedu výboru žiadať, aby sa európskeho výboru minister zahraničných a európskych vecí pravidelne zúčastňoval.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Transakčná daň udusí našu ekonomiku, dávame vláde poslednú šancu ju zastaviť

Dnes začala platiť najhlúpejšia daň v dejinách Slovenska. Popri Ficovej drahote a začínajúcej obchodnej vojne, ktorú spustili Ficom obdivovaní Trump s Muskom, vláda uvalila na ľudí aj...

Obyvatelia Levíc sa boja, vláda zlyhala v krízovom riadení

Obyvatelia v okolí Levíc nemajú ani len základné informácie o postupe pri slintačke a krívačke. Pochopiteľne sa boja. “Dnes sme spolu s kolegami a kolegyňami z Progresívneho Slovenska v...

Ak sa parlament mohol zaoberať vymyslenou správou SIS, mimoriadnu správu ombudsmana nemôže ignorovať

Progresívne Slovensko žiada o zaradenie mimoriadnej správy verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského o policajnom násilí na rokovanie parlamentu ešte na prebiehajúcej schôdzi,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare