Prejsť na obsah

Ficova vláda pomáha súkromnej firme, ľudia to platia pri každom tankovaní

Všetko bude drahšie. Keby sme mali funkčné zdanenie nadmerných ziskov, ktoré Ficova vláda Slovnaftu odpustila, vedeli by sme kompenzovať podnikateľov aj občanov. Subjekty, ktoré zarobili na lacnej ruskej rope, tieto zisky podľa Progresívneho Slovenska nepremietli do cien pre ľudí a štát ich nedokázal vybrať, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. 

Podľa neho vláda zlyháva v čase, keď by mala chrániť vlastných občanov. Namiesto toho necháva peniaze odtekať preč zo Slovenska. “Sme svedkami toho, že na svetovom chaose zarábajú autoritárski lídri, zatiaľ čo Slováci trpia. O konkrétnych riešeniach na znižovanie nákladov pre domácnosti budeme hovoriť aj na sneme PS,“ doplnil Šimečka.

“Máme tu kombináciu chudoby, drahoty a babráctva. V rozpočte chýbajú peniaze, pretože vláda ich nedokáže vybrať tam, kde by mala. Necháva si ujsť stovky miliónov eur od súkromnej firmy, ktoré by mohli pomôcť ľuďom najviac zasiahnutým drahotou,“ uviedol Štefan Kišš, člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet.

Podľa Kišša je legitímne, že firmy chcú zarábať, no rovnako legitímne je zdaniť neočakávané zisky v čase krízy. “Tieto peniaze dnes odchádzajú do zahraničia k materskej spoločnosti MOL. Namiesto pomoci ľuďom sa z nich financujú politické záujmy Viktora Orbána. Štát zlyhal a nič nenasvedčuje tomu, že je pripravený na ďalšiu vlnu zdražovania,“ dodal.

“Ministerstvo financií hovorí o kontrolách, ale výsledkom je len dymová clona. Finančná správa tvrdí, že kontrolu ukončila bez zistení, minister tvrdí opak. Takto vyzerá chaos v priamom prenose,“ zdôraznil. 

“Ak by vláda nechcela tieto peniaze vybrať, nevyzeralo by to inak. Vyzývame ministra financií, aby konečne pristúpil k dodaneniu nadmerných ziskov,“ dodal Kišš.

Na chaotické riadenie štátu upozornil aj člen Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ivan Štefunko. “Je neakceptovateľné, aby predstaviteľ súkromnej firmy vystupoval, akoby riadil štátne inštitúcie či parlamentný výbor. Navyše ide o firmu, ktorá je dlhodobo politicky protežovaná,“ uviedol.

Podľa neho vláda prijíma opatrenia v panike, čo ohrozuje pracovné miesta aj fungovanie ekonomiky. “Problémy už dnes pociťujú dopravcovia aj poľnohospodári. Namiesto jasných pravidiel sledujeme chaos a slabý štát,“ dodal.

PS zároveň predstavilo konkrétne riešenia. “Dodanili by sme nadmerné zisky, kontrolovali marže rafinérií a čerpacích staníc. Peniaze by sme vrátili ľuďom. Pomohli by sme domácnostiam cez adresný príspevok na bývanie, podporili firmy závislé od cien palív a okamžite odblokovali európske zdroje na programy ako Zelená domácnostiam či Obnov dom. Zároveň by sme urýchlili rozvoj elektromobility cez sociálny lízing,“ uzavrel Štefunko.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Slovensko už má Fica plné zuby, za 20 rokov nám život len zhoršil

O dôvere pre štvrtú Ficovu vládu dnes nehlasujeme preto, že by mali odvahu predstúpiť pred parlament a požiadať o ňu. Dotlačil ich k tomu až Ústavný súd na podnet Progresívneho...

Michal Šimečka: Ústavný súd nám dal za pravdu, Fico sa už nemá na čo vyhovárať

Hovorili sme to od samého začiatku. Ficova vláda mala už v novembri predstúpiť pred parlament a požiadať o dôveru, povedal v parlamente predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka....

Kaliňák v čase konsolidácie vyhodí 700-tisíc na vypratanie predraženej stavby nemocnice v Prešove

Progresívne Slovensko upozornilo na ďalšie predraženie prešovskej nemocnice. Ide o takmer 700-tisíc eur bez DPH na upratovanie staveniska po predošlom zhotoviteľovi, ktorého výber totálne...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare