Prejsť na obsah

Ficova koalícia bodla Maroša Šefčoviča od chrbta a poškodila slovenské záujmy

Progresívne Slovensko oceňuje, že prioritami novozvolenej Európskej komisie sú konkurencieschopnosť, demokracia a bezpečnosť. Europoslanci a europoslankyne za PS sa však obávajú, že ambície Komisie bude podkopávať vláda Roberta Fica s jej takzvanou politikou na všetky svetové strany, uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík. Hojsík označil za absurdné, že delegácia Smeru odmietla v hlasovaní podporiť vlastného

Progresívne Slovensko oceňuje, že prioritami novozvolenej Európskej komisie sú konkurencieschopnosť, demokracia a bezpečnosť. Europoslanci a europoslankyne za PS sa však obávajú, že ambície Komisie bude podkopávať vláda Roberta Fica s jej takzvanou politikou na všetky svetové strany, uviedol podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Hojsík označil za absurdné, že delegácia Smeru odmietla v hlasovaní podporiť vlastného nominanta na eurokomisára Maroša Šefčoviča len preto, že sa prihlásil k spoločným európskym prioritám.

“Vládni predstavitelia svojou prvoplánovou sebapropagáciou pre domáce publikum môžu ešte viac poškodiť reputáciu Slovenskej republiky. Prehĺbenie priepasti medzi Slovenskom a povestným Ficovým jadrom Európy poškodí diplomatické a najmä ekonomické záujmy Slovenska,” podotkol Hojsík s tým, že nová Komisia sa bude na ekonomiku intenzívne zameriavať. 

“Príklon novej Komisie k zvyšovaniu konkurencieschopnosti treba privítať. Zúčastnil som sa na vypočúvaniach viacerých kvalitných komisárok a komisárov, ktorí budú zodpovedať za digitálnu a zelenú transformáciu, zníženie byrokracie a zlepšenie financovania inovácií,” podotkol Ľudovít Ódor, podpredseda výboru pre hospodárske a menové veci.

Práve ekonomické záujmy Slovenska by podľa jeho slov mali byť jedným z dôvodov, prečo by vládna koalícia mala prehodnotiť svoje neustále výpady voči našim najbližším partnerom v európskom priestore. “Naši najbližší európski ekonomickí partneri sú na západ od Slovenska. Príklady z iných krajín ukazujú potenciálne riziká orientácie na čínsku ekonomiku. A investície z Ruskej federácie zrejme nemôže čakať ani Ľuboš Blaha,” podčiarkol Ódor. 

“Dôležitou súčasťou budovania konkurencieschopnosti EÚ bude zefektívnenie prístupu k zdrojom a nástrojom potrebným na rozvoj regiónov EÚ. Potrebujeme zníženie regionálnych rozdielov pri zohľadnení ich špecifických potrieb a výziev,” vyzdvihla europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Karvašová tiež zdôraznila, že koalícia Roberta Fica klamala o procese výberu novej komisie. “Celé týždne klamali, že niekto z opozície chystá Šefčovičovi peklo, až mu napokon sami bodli dýku do chrbta. A oslabením jeho pozície poškodili slovenské záujmy,” uviedla europoslankyňa, ktorá sa zúčastnila híringu slovenského eurokomisára.

Zásadným spojivom Slovenska a Európskej únie musí byť podľa progresívnych europoslancov hodnotové a demokratické zakotvenie v západnom civilizačnom okruhu.

“Európa a Slovensko potrebujú účinný štít, aby sa naša demokracia mohla chrániť pred útokmi. Či už pred zahraničným zasahovaním do našich vnútorných záležitostí, šírením dezinformácií, ale aj pred útokmi na nezávislé a slobodné médiá. Budúci eurokomisár McGrath nás pri vypočutiach jednoznačne presvedčil, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne,” pridala sa europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá je vice-koordinátorkou vo výbore pre právny štát a občianske slobody (LIBE).

Europoslankyňa Lucia Yar poukázala na potrebu jednotnej európskej politiky najmä v oblastiach zahraničnej politiky a spoločnej obrany. “Mám plnú dôveru v Kaju Kallas, ktorá dostala silný mandát a stane sa šéfkou európskej diplomacie. Jej výkon v roli estónskej premiérky mi dáva istotu, že bude silným hlasom voči hrozbám z Ruska a zárukou pokračovania pomoci Ukrajine. V oblasti obrany proti hybridným hrozbám či militarizácii vesmíru bude rozhodným partnerom jej litovský kolega Andrius Kubilius.“

“Podporujem priority novej Komisie, no zároveň s veľkým znepokojením sledujem niektoré kroky, ktoré by mohli oslabiť ochranu prírody. Ak si chceme zachovať dôveryhodnosť v otázkach riešenia klimatickej krízy a biodiverzity, nemôžeme cúvať práve v oblasti, kde máme byť lídrom. Podpora Komisie nie je bianco šek. Budeme dôsledne monitorovať jej kroky a zasadzovať sa za to, aby príroda nebola obetovaná v mene krátkodobých záujmov a populistických hesiel,” upozornil Michal Wiezik, člen výboru pre životné prostredie (ENVI). 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Štefan Kišš: Každý deň akože konsolidácie na spôsob Kamenického je ďalším ohrozením budúcnosti krajiny

Ficova drahota a transakčná daň na ľudí dopadajú čoraz tvrdšie. Štátny dlh stále rastie. V prepočte na občana je to viac ako 14-tisíc eur, od nástupu Ficovej vlády o 1500 eur viac....

Michal Šimečka: Vyzývam premiéra Fica, aby zrušil cestu do Moskvy

Minimálne 9 mŕtvych a 70 zranených vrátane detí v Kyjeve. Ďalší vražedný ruský útok jasne ukazuje, že Putinov režim nemá záujem o mier. "Vyzývam premiéra Fica, aby zrušil svoju...

Ján Hargaš: Kto ešte nebol za tejto vlády štátnym tajomníkom, nech sa hlási u ľubovoľného ministra

V čase konsolidácie má Ficova vláda historicky najvyšší počet štátnych tajomníkov a minister investícií Samuel Migaľ ešte pridá ďalšieho - v poradí už 36-teho. "Na ministerstve...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare