Prejsť na obsah

Budúcnosť na Slovensku môže byť lepšia, zhodujú sa mladí

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: séria ideathonov končí, riešenia pre mladých prichádzajú, výzva parlamentu: Nepochovajte hodnotu za peniaze, hrozí hazard s miliardami.

Dôstojná budúcnosť a spokojný život na Slovensku môžu byť realitou. To je jeden z hlavných záverov ideathonov, ktoré sme usporiadali, aby sme vypočuli nevypočutú generáciu.

Tento týždeň nás skvelými pocitmi nabili podujatia v Brne a v Bratislave. Stretli sme obrovské množstvo mladých ľudí, ktorým budúcnosť krajiny nie je ľahostajná, otvárajú dôležité otázky, hovoria o problémoch, ale chcú vidieť aj riešenia. A práve tie chceme prinášať.

Séria podujatí síce skončila, náš záujem o lepšiu budúcnosť (nielen) mladých však pretrváva. Získali sme množstvo podnetov, ktoré teraz spracujeme. O nedostupnosti bývania tento týždeň napísal viac Dávid Dej, na pandémiu duševného zdravia poukázal Michal Sabo. Mladým dokážeme tu na Slovensku ponúknuť aj víziu kvalitného vzdelávania či rovnosti všetkých, ktorú dnes odchádzajú hľadať do zahraničia. Ale nemusí to tak byť. Dá sa to totiž aj u nás.

V stredu sme ku snahám o obchádzanie ÚHP pri výstavbe diaľnic usporiadali tlačovú konferenciu. “Ak chceme zabezpečiť dôstojnú budúcnosť pre všetkých, nemôžeme si dovoliť hazardovať s miliardami eur,” vyhlásil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

konomický expert PS a bývalý riaditeľ ÚHP Štefan Kišš vysvetlil, že prijatý zákon v podstate ruší hodnotenie efektívnosti všetkých veľkých dialničných projektov. Vyvrátil tiež viaceré tvrdenia ministra Doležala. “To, čo v skutočnosti predlžuje a predražuje výstavbu diaľnic na Slovensku, sú zlé rozhodnutia NDS,” uviedol Štefan. Na poslancov a poslankyne sme sa obrátil otvoreným listom a výzvou, aby neprelamovali veto prezidentky.

1. Predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka debatoval s Richardom Sulíkom v diskusii Denníka N. Hovorili o vedení kampane a kandidátke, priblížili aj rozdiely a prieniky v ponúkaných riešeniach. 

2. EÚ navrhuje 20 000-krát sprísniť limit na prítomnosť toxickej látky Bisfenol A, upozornil podpredseda PS a europoslanec Martin Hojsík a vyzval vládu, aby návrh podporila. 

3. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková upozornila na list komisárky Rady Európy pre ľudské práva, v ktorom sa píše o narastajúcom ohrození ľudských práv na Slovensku.

4. Tamara Stohlová v rozhovore pre TA3 hovorí o našej sérii ideathonov pre mladých, prípade Vrakunskej skládky aj budúcnosti environmentalistiky.

5. O návšteve prezidentky Čaputovej a prezidenta Pavla a potrebe naďalej vytrvalo stáť za Ukrajinou napísal podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek.

6. Podpredseda PS Michal Truban sa stretol s Asociáciou priemyselných zväzov a dopravy. Hovorili o budúcnosti slovenskej ekonomiky bez nepredvídateľných výmyslov a chaosu. 

7. Zora Jaurová bola hostkou diskusie Večer Michala Vašečku na tému Ženy a kultúra. Hovorili o roli žien pri tvorbe kultúrnych politík, ale aj o zmenách kultúrnych vzorcov.

8. Pre Otvorene s Annou Vargovou Ivan Štefunko priblížil, čo chceme presadzovať v programe, riešenia pre regióny, ale aj problematiku byrokracie pri čerpaní eurofondov.  

9. Jaroslav Spišiak bol hosťom diskusie Večer Mareka Vagoviča. Hovorili o zostrihaných nahrávkach a aktuálnych vyšetrovaniach, do diskusie prišli svojim prispieť aj Kaliňák a Gašpar. 

10. “Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť schválil správu Michala Šimečku o Sexuálnom obťažovaní v EÚ a hodnotení MeToo,” vyzdvihla Beáta Jurík, ktorá sa na príprave správy podieľala.

Pre exkluzívny obsah k newslettru každý týždeň do vašej emailovej schránky sa prihláste na odber Progresívneho týždňa už teraz!

P. S.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrameTwitteri alebo na TikToku.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

PS chce prinášať komplexné a adresné riešenia, nie megalomanské návrhy

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Michal Šimečka diskutoval s Igorom Matovičom v relácii Na telo a podujatia o budúcnosti Slovenska pokračujú v Banskej Bystrici a Brne.

Budúcnosť na Slovensku? Dá sa to aj v Košiciach.

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Hovoriť o budúcnosti sme s mladými sme začali v Košiciach. Stretnutie sme pre počasie zrušili, naša podpora prezidentky pretrváva.

Budúcnosť na Slovensku? Dá sa to.

V tomto vydaní Progresívneho týždňa sa dočítate: Budúcnosť na Slovensku? Dá sa to. Kampaň pre mladých štartuje. Sme s vami, pani prezidentka. Organizujeme stretnutie na podporu prezidentky.

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare