Prejsť na obsah

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce, vyhlásila podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová.   “Otvára dvere ničeniu cennej prírody – napríklad brehových porastov, ale aj chránených území. Ohrozená bude takisto mestská zeleň

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce, vyhlásila podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová.  

Otvára dvere ničeniu cennej prírody – napríklad brehových porastov, ale aj chránených území. Ohrozená bude takisto mestská zeleň a finančný príjem samospráv za náhradnú výsadbu. Predložený zákon ešte zhoršil koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý má vraj vychádzať v ústrety opozičným výhradám. V skutočnosti sa ním však koalícia rozhodla ešte pritvrdiť. Výruby v prírode výraznejšie uvoľňuje a nerieši ani situáciu v obciach,” zdôraznila Stohlová. 

Zámer vlády je podľa poslankyne PS zjavný: “Skrývali sa za medvede, skrývali sa za poľnohospodárov, v skutočnosti ale pomáhajú developerom,” povedala.

PS k zákonu predložilo vlastný pozmeňujúci návrh, ktorý mal pomôcť poľnohospodárom pri odstraňovaní drevín, a zároveň opravoval diery vo vládnej novele. 

Vládna koalícia ho odmietla, čo je pre slovenskú prírodu veľká škoda. V čase rastúcich dosahov klimatickej krízy je to mimoriadne nezodpovedné voči zeleni v mestách a obciach, nehovoriac o hrozbe pre verejné zdravie a bezpečnosť,” uviedol člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Michal Sabo. 

Novela z dielne Tomáša Tarabu je navyše v rozpore s európskym Nariadením o obnove prírody, zdôraznil europoslanec PS Michal Wiezik.

Čelíme masívnej strate biodiverzity a dreviny vo voľnej krajine sú dôležitým spojencom. Niet divu, že EÚ plánuje vysadenie 3 miliárd drevín v rámci ozeleňovania Európy. Aktuálny návrh ministra Tarabu je v príkrom kontraste s týmto cieľom, navyše je tu vysoké riziko nesúladu s európskymi rámcami pre ochranu druhov a biotopov a spoločnej agrárnej politiky,” uzavrel Wiezik.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare