Progresívne Slovensko upozorňuje na návrh zákona, ktorý by zásadným spôsobom obmedzil činnosť mimovládnych organizácií na Slovensku. Ide o bezprecedentný útok na občiansku spoločnosť, ktorého cieľom je zastaviť verejnú kontrolu. „Už vyše roka sa v parlamente rokuje o návrhu, ktorého jediným cieľom je zastrašovať a šikanovať ľudí angažujúcich sa v mimovládnom sektore. Za celý ten rok
Progresívne Slovensko upozorňuje na návrh zákona, ktorý by zásadným spôsobom obmedzil činnosť mimovládnych organizácií na Slovensku. Ide o bezprecedentný útok na občiansku spoločnosť, ktorého cieľom je zastaviť verejnú kontrolu.
„Už vyše roka sa v parlamente rokuje o návrhu, ktorého jediným cieľom je zastrašovať a šikanovať ľudí angažujúcich sa v mimovládnom sektore. Za celý ten rok mal tento návrh niekoľko podôb – od označovania mimovládnych organizácií, kvôli zdrojom zo zahraničia, až po označovanie za lobistov. Každá jedna podoba návrhu bola útokom na na tieto organizácie. Nepostupovali by inak, keby išli podľa nôt od Vladimíra Putina,“ uviedla predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková.
Plaváková tvrdí, že návrh z dielne Úradu vlády vytvára priestor pre svojvôľu ministerstva vnútra, ktoré bude môcť mimovládky zrušiť bez súdneho rozhodnutia. “Tvária sa, že im ide o transparentnosť. Pritom sú tí prví, ktorí žiadnu neuplatňujú. Obmedzujú prístup ľudí a médií k informáciám, nevedia vysvetliť financovanie svojich politických strán či kampaní ani financovanie svojich nekonečných majetkov či návštevu Norberta Bödöra na Úrade vlády,” zdôraznila Plaváková.
“Transparentnosť podporujeme, ale musí platiť pre všetkých, nie len pre občiansku spoločnosť. Je absurdné, že ľudia pracujúci v mimovládkach majú byť označovaní za lobistov, zatiaľ čo skutoční lobisti vo forme firiem či jednotlivcov ostávajú nepovšimnutí,“ dodala.
Sledujeme snahu o najtvrdší zásah štátu voči aktívnym občanom od pádu komunizmu, uviedla podpredsedníčka klubu PS Zuzana Števulová.
„Cieľom je ochromiť verejnú kritiku a kontrolu štátnej moci, uniesť debatu o činnosti občianskych združení a vykresliť ich ako nepriateľov štátu. EÚ, Rada Európy alebo Greco v skutočnosti hovoria o tom, že na Slovensku chýba zákon o lobingu. Tieto odporúčania však koalícia prekrútila a namierila ich na občiansku spoločnosť,” doplnila.
Právo slobodne sa združovať a zúčastňovať sa na správe vecí verejných je podľa Števulovej základným právom garantovaným Chartou základných práv EÚ aj Dohovorom o ľudských právach. Tento návrh zákona je pomstou za kritiku vládnej moci. Preto, ak návrh prejde, Progresívne Slovensko podá podnet na Ústavný súd a vyzve prezidenta SR, aby ho vetoval.
Poslankyňa PS Irena Bihariová doplnila, že návrh zákona svojimi účinkami paralyzuje občiansku angažovanosť a popiera základné princípy právneho štátu. “Štát nemá právo nariaďovať občianskej spoločnosti, aby mu pod hrozbou sankcií hlásila, ak vykonáva činnosť ovplyvňujúcu verejné rozhodovanie. Mimovládky plnia úlohy, na ktoré štát nemá kapacity, a robia tak často zadarmo. Návrh zákona je neobhájiteľný aj procesne – ide o poslanecký návrh obchádzajúci riadnu legislatívnu procedúru a verejnú diskusiu,“ uzavrela Bihariová.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...