Prejsť na obsah

Vyzývame novú vládu, aby prestala s klamstvami a útokmi a ukázala, ako vie riešiť reálne problémy Slovenska

Progresívne Slovensko vyzýva novú vládu, aby ukázala, ako vie riešiť reálne problémy Slovenska. Je na čase, aby koalícia začala prestala odvádzať pozornosť kampaňovými klamstvami a útokmi na slabších a začala sa sústrediť na to podstatné,  vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Ako dostať slovenské zdravotníctvo a školstvo na európsku úroveň? Ako znížiť

Progresívne Slovensko vyzýva novú vládu, aby ukázala, ako vie riešiť reálne problémy Slovenska. Je na čase, aby koalícia začala prestala odvádzať pozornosť kampaňovými klamstvami a útokmi na slabších a začala sa sústrediť na to podstatné,  vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Ako dostať slovenské zdravotníctvo a školstvo na európsku úroveň? Ako znížiť dlh a deficit a ako garantovať ľudské práva pre všetkých bez rozdielu. Toto a mnohé ďalšie sú skutočné výzvy Slovenska. Prajem vláde, aby dokázala prekonať svoj tieň z minulosti a sústredila sa na ne. Ak to však nedokáže, Progresívne Slovensko jej bude aktívnou, odbornou a tvrdou opozíciou,” dodal Šimečka.

Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková upozornila na problematickú nomináciu Pavla Gašpara na post štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti.

Viac ako čokoľvek iné to vyzerá skôr ako rehabilitácia obvinených blízkych osôb Smeru a ambícia zametať kauzy pod koberec. Ambíciou ministerstva spravodlivosti by však malo byť napríklad odstránenie porušení medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov týkajúcich sa rómskej menšiny alebo LGBTI+ ľudí. Toho sa ale v najbližších rokoch zjavne nedočkáme,” uviedla Plaváková s tým, že z pozície predsedníčky ľudskoprávneho výboru bude ponúkať riešenia na pomoc desaťtisícom ľudí na Slovensku.

Potrebu efektívne využiť miliardy eur z EÚ na investície do budúcnosti zdôraznil podpredseda PS Michal Truban.

“Potrebujeme investovať do zvýšenia produktivity práce, do moderných technológií vo výrobe v firmách, a tiež zabezpečiť, aby mladí vzdelaní ľudia zo Slovenska neodchádzali. Musíme im garantovať budúcnosť v slobodnej európskej krajine, nie niekde na izolovanej periférii. Inak odídu a budú našej ekonomike chýbať. Ak nás Ficova vláda bude populisticky ťahať do izolácie, bude nás ťahať aj do chudoby,” vyhlásil Truban.

V reakcii na Ficove výroky na adresu slovenskej diplomacie podpredseda PS Tomáš Valášek zdôraznil, že nepozná jediného človeka v rezorte, ktorý by konal v mene iných ako slovenských záujmov. 

Medzi tie patrí aj pomoc Ukrajine vrátane vojenskej. Pre našu bezpečnosť je dôležité, aby sme udržali vojská ruského agresora čo najďalej od našich hraníc. Táto pomoc aj obrana Slovenska niečo stoja, preto je Ficova kampaňovavá kritika výdavkov na obranu veľmi znepokojujúca. Vyzývame ho, aby prestal s populizmom a prijal zodpovednosť za bezpečnosť krajiny,” doplnil Valášek.

Podpredsedníčka PS Irena Bihariová poukázala, na Ficove útoky na adresu mimovládnych organizácii a dezinformačnú kampaň predstaviteľov vládnej koalície.

Súčasná koalícia nielenže neponúka žiadny program obrany voči hybridnej vojne a dezinformáciám, ale svojím populizmom a manipulovaním verejnej mienky robí Slovensko ešte viac zraniteľným,” uviedla Bihariová a dodala, že keby vláde na tejto téme záležalo, zaviaže sa k podpore Centra boja proti dezinformáciám či k podpore slobodnej a nezávislej práce verejnoprávnych médií.

Za kľúčové výzvy pre ministra financií označil ekonomický expert Štefan Kiss ozdravenie verejných financií a znovunaštartovanie ekonomiky, pričom návrh konsolidačných opatrení Ódorovej vlády považuje za dobrý rámec na verejnú diskusiu.

Expert na zdravotníctvo Oskar Dvořák poukázal, že v rezorte zdravotníctva je veľa problémov, ktoré neznesú odklad, no Smer nemá motiváciu postaviť sa za ťažké, ale potrebné opatrenia ministerky z inej strany. 

Odborníčka na vzdelávanie Ingrid Kosová pripomenula, že v rezorte školstva je urýchlene potrebné odstrániť segregáciu rómskych detí, za ktorú SR čelí žalobe od EK, prijať dlhodobý model financovania základných škôl či zabezpečiť dostatok miest v škôlkach. 

Najbližšie roky vedenia rezortu životného prostredia Tomášom Tarabom sú rizikom, že premárnime šancu chrániť životné prostredie a zdravie ľudí či šancu na zelenú transformáciu ekonomiky ľudí, uzavrela odborníčka na životné prostredie Tamara Stohlová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare