Návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti má závažné nedostatky. Podľa odborníkov a odborníčok nespĺňa deklarovaný cieľ reformy, ktorým mala byť širšia dostupnosť starostlivosti, a dokonca môže situáciu ešte zhoršiť. Spoločne s odbornou verejnosťou preto pred druhým čítaním v NR SR vyzývame ministra zdravotníctva na spoluprácu, ktorá bude viesť k lepšiemu návrhu zákona, vyhlásil poslanec
Návrh zákona o psychologickej a psychoterapeutickej činnosti má závažné nedostatky. Podľa odborníkov a odborníčok nespĺňa deklarovaný cieľ reformy, ktorým mala byť širšia dostupnosť starostlivosti, a dokonca môže situáciu ešte zhoršiť. Spoločne s odbornou verejnosťou preto pred druhým čítaním v NR SR vyzývame ministra zdravotníctva na spoluprácu, ktorá bude viesť k lepšiemu návrhu zákona, vyhlásil poslanec PS Michal Sabo.
„Návrh zákona prístup ku starostlivosti ešte viac uzatvára v zdravotníckom sektore,“ uviedol Sabo. „Ministerstvo zákon pripravilo tak, aby bol splnený cieľ Plánu obnovy, ale nie je splnený cieľ reformy. A to kvôli tomu, že jeho finálnu podobu písali ľudia, ktorí nepoznajú prax a činnosť stavovskej organizácie,“ doplnil s tým, že návrh je nejasný, komplikovaný a aktuálne nevykonateľný.
Podľa sociálnej pracovníčky so psychoterapeutickým výcvikom Kataríny Mažárovej Ministerstvo zdravotníctva pri príprave zákona ignorovalo pripomienky odbornej verejnosti. „Pred týždňom som ako kontaktná osoba hromadnej pripomienky k návrhu zákona zaslala ministrovi upozornenie na porušenie práv verejnosti pri príprave právnych predpisov. Rozpor k bodu o otvorení vzdelávania v psychoterapii aj pre iné profesie nebol odstránený,” vyhlásila.
Zákon podľa Mažárovej porušuje legislatívne pravidlá Vlády SR, keďže nezohľadnil výsledky pripomienkového konania, ktoré podporilo takmer 4500 ľudí. Odborná verejnosť očakáva zmeny pred druhým čítaním zákona, ktoré zabezpečia nadrezortnú a dostupnejšiu psychoterapiu.
Prezident Slovenskej komory psychológov Ján Grossmann upozornil na praktické dopady navrhovanej legislatívy. Zákon neprináša očakávané zmeny – nerieši dostupnosť psychologických služieb, neumožňuje uznanie vzdelania odborníkom mimo zdravotníctva a nezabezpečuje finančnú udržateľnosť komory..
“Vznikol tak zákon pre nás bez nás, ktorý prináša chaos a neprehľadnosť. Vyzývame Ministerstvo zdravotníctva, aby akceptovalo pripomienky odbornej verejnosti, pretože kvalitnú pomoc v oblasti duševného zdravia potrebuje každý šiesty občan.“ vyhlásil Grossmann.
Psychoterapeutka Monika Farkašová doplnila, že nový návrh zákona ide proti potrebám verejnosti a medzinárodným trendom. Na Slovensku máme približne 360 psychoterapeutov v zdravotníctve. Potrebujeme však trojnásobne viac, aby sme naplnili potreby ľudí.
„Polovica populácie má zvýšený predpoklad duševných ťažkostí, čo výrazne ovplyvňuje fyzické zdravie, kvalitu života a prináša ekonomické náklady až vo výške 2,1 miliardy eur ročne. Počet psychoterapeutov je kriticky nedostatočný a nový zákon situáciu ešte konzervuje. Slovensko tak nevyužíva existujúce zdroje vzdelaných odborníkov a odopiera dostupnú pomoc skupinám, ktoré ju najviac potrebujú“ uzavrela.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...