Prejsť na obsah

Vyplácanie 13. dôchodkov cez 2% dane z príjmu je fušerské riešenie

Tlačové správy

Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a

Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a dnes, keď vidia zložitú ekonomickú situáciu, tieto sľuby nevedia naplniť. Nápad, aby bol tzv. rodičovský dôchodok podmienený tým, že človek nebude posielať 2% mimovládnym organizáciám, nemôžeme nazvať inak,” uviedol Šimečka.

Minister chce hľadať peniaze na 13. dôchodky mimo sociálneho systému, poukázala odborníčka na rodinné politiky a poslankyňa NR SR Simona Petrík. 

Je to necitlivé a neférové opatrenie, ktoré stavia pracujúce deti, ktoré majú rodičov na dôchodku, do pozície “buď-alebo”. Jediným výsledkom bude likvidácia mnohých dôležitých organizácií, ktoré dnes suplujú rolu štátu. V starostlivosti o zdravotne znevýhodnených, v ochrane životného prostredia, v pomoci deťom, chorým či športovým klubom,” dodala Petrík s tým, že toto riešenie je opäť diskriminačné a nijak nezohľadňuje bezdetných rodičov či rodičov detí, ktoré z rôznych dôvodov nepracujú, alebo odvádzajú dane v zahraničí.

Ak chceme pre ľudí 13. dôchodky, musíme na to podľa ekonomického experta a poslanca NR SR Štefana Kišša vytvoriť zdroje, nielen prerozdeľovať existujúce prostriedky. 


“Čakáme na konsolidačné opatrenia, namiesto toho počúvame o opatreniach, ktoré rozdávajú – jednej skupine ľudí berú a inej dávajú. Avizované 13. dôchodky navyše zväčšujú sekeru v rozpočte o takmer 200 miliónov eur. Vziať niekomu inému, a stále byť v mínuse, nie je systémovým riešenímSkutočným riešením nielen pre trináste aj klasické starobné dôchodky je zlepšenie dlhodobej udržateľnosti systému a zväčšovanie koláča na prerozdelenie reformami. Napríklad dobrým nastavením 2. a 3. piliera, aby sa v nich mohli zhodnocovať peniaze sporiteľov a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života,” uzavrel Kišš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare