Prejsť na obsah

Vyplácanie 13. dôchodkov cez 2% dane z príjmu je fušerské riešenie

Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a

Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a dnes, keď vidia zložitú ekonomickú situáciu, tieto sľuby nevedia naplniť. Nápad, aby bol tzv. rodičovský dôchodok podmienený tým, že človek nebude posielať 2% mimovládnym organizáciám, nemôžeme nazvať inak,” uviedol Šimečka.

Minister chce hľadať peniaze na 13. dôchodky mimo sociálneho systému, poukázala odborníčka na rodinné politiky a poslankyňa NR SR Simona Petrík. 

Je to necitlivé a neférové opatrenie, ktoré stavia pracujúce deti, ktoré majú rodičov na dôchodku, do pozície “buď-alebo”. Jediným výsledkom bude likvidácia mnohých dôležitých organizácií, ktoré dnes suplujú rolu štátu. V starostlivosti o zdravotne znevýhodnených, v ochrane životného prostredia, v pomoci deťom, chorým či športovým klubom,” dodala Petrík s tým, že toto riešenie je opäť diskriminačné a nijak nezohľadňuje bezdetných rodičov či rodičov detí, ktoré z rôznych dôvodov nepracujú, alebo odvádzajú dane v zahraničí.

Ak chceme pre ľudí 13. dôchodky, musíme na to podľa ekonomického experta a poslanca NR SR Štefana Kišša vytvoriť zdroje, nielen prerozdeľovať existujúce prostriedky. 


“Čakáme na konsolidačné opatrenia, namiesto toho počúvame o opatreniach, ktoré rozdávajú – jednej skupine ľudí berú a inej dávajú. Avizované 13. dôchodky navyše zväčšujú sekeru v rozpočte o takmer 200 miliónov eur. Vziať niekomu inému, a stále byť v mínuse, nie je systémovým riešenímSkutočným riešením nielen pre trináste aj klasické starobné dôchodky je zlepšenie dlhodobej udržateľnosti systému a zväčšovanie koláča na prerozdelenie reformami. Napríklad dobrým nastavením 2. a 3. piliera, aby sa v nich mohli zhodnocovať peniaze sporiteľov a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života,” uzavrel Kišš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Udržíme Slovensko v Európe, ukážeme svetu, že naša krajina je viac ako Fico 

Progresívne Slovensko dnes odštartovalo kampaň do európskych volieb. Udržíme Slovensko v Európe, nemôžeme dopustiť aby nás Fico z Únie postupne odtiahol, vyhlásil predseda PS a...

Za nečinnosť vlády pri šetrení platíme už teraz. Vyhrá Fico, prehrajú občania

Ďalšia hrozba straty európskych peňazí pre kroky súčasnej vlády prichádza v otázke výdavkových limitov. V podobe, ako ich predstavilo ministerstvo financií, neplnia míľniky v Pláne...

Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare