Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a
Progresívne Slovensku upozorňuje, že 13. dôchodky chce minister práce Tomáš zabezpečiť zmenou vyplácania rodičovského dôchodku cez 2% dane z príjmu. Ukazuje sa, že vláda Smeru a Hlasu nevie splniť svoje sľuby a uchyľuje sa preto k fušerským riešeniam, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.
“Pred voľbami sa zaprisahávali vyplácať 13. dôchodky, a dnes, keď vidia zložitú ekonomickú situáciu, tieto sľuby nevedia naplniť. Nápad, aby bol tzv. rodičovský dôchodok podmienený tým, že človek nebude posielať 2% mimovládnym organizáciám, nemôžeme nazvať inak,” uviedol Šimečka.
Minister chce hľadať peniaze na 13. dôchodky mimo sociálneho systému, poukázala odborníčka na rodinné politiky a poslankyňa NR SR Simona Petrík.
“Je to necitlivé a neférové opatrenie, ktoré stavia pracujúce deti, ktoré majú rodičov na dôchodku, do pozície “buď-alebo”. Jediným výsledkom bude likvidácia mnohých dôležitých organizácií, ktoré dnes suplujú rolu štátu. V starostlivosti o zdravotne znevýhodnených, v ochrane životného prostredia, v pomoci deťom, chorým či športovým klubom,” dodala Petrík s tým, že toto riešenie je opäť diskriminačné a nijak nezohľadňuje bezdetných rodičov či rodičov detí, ktoré z rôznych dôvodov nepracujú, alebo odvádzajú dane v zahraničí.
Ak chceme pre ľudí 13. dôchodky, musíme na to podľa ekonomického experta a poslanca NR SR Štefana Kišša vytvoriť zdroje, nielen prerozdeľovať existujúce prostriedky.
“Čakáme na konsolidačné opatrenia, namiesto toho počúvame o opatreniach, ktoré rozdávajú – jednej skupine ľudí berú a inej dávajú. Avizované 13. dôchodky navyše zväčšujú sekeru v rozpočte o takmer 200 miliónov eur. Vziať niekomu inému, a stále byť v mínuse, nie je systémovým riešením. Skutočným riešením nielen pre trináste aj klasické starobné dôchodky je zlepšenie dlhodobej udržateľnosti systému a zväčšovanie koláča na prerozdelenie reformami. Napríklad dobrým nastavením 2. a 3. piliera, aby sa v nich mohli zhodnocovať peniaze sporiteľov a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života,” uzavrel Kišš.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...