Prejsť na obsah

Vládny zákon o duševnom zdraví je len alibi pre plán obnovy, nie skutočná pomoc deťom

Údaje z najnovších štúdií o duševnom zdraví sú alarmujúce. Počet samovražedných pokusov tínedžerov sa za posledných 10 rokov zdvojnásobil. Na 1,4 milióna detí pripadá len 47 detských psychiatrov, ktorých vekový priemer je nad 50 rokov. Ambulancie sú doslova raritou, v nemocniciach a liečebniach je dokopy iba 200 lôžok, vyhlásil podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo

Údaje z najnovších štúdií o duševnom zdraví sú alarmujúce. Počet samovražedných pokusov tínedžerov sa za posledných 10 rokov zdvojnásobil. Na 1,4 milióna detí pripadá len 47 detských psychiatrov, ktorých vekový priemer je nad 50 rokov. Ambulancie sú doslova raritou, v nemocniciach a liečebniach je dokopy iba 200 lôžok, vyhlásil podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák. 

Deti na pomoc čakajú aj pol roka. Ak potrebujú ísť so psychickými problémami do nemocnice, čakajú ešte dlhšie. Ak zase zháňate psychoterapiu, tak si ju pravdepodobne kvôli vysokým poplatkom nebudete môcť jednoducho dovoliť. Väčšina škôl dokonca nemá ani školského psychológa.

“Nedávno iba 12 ročný chlapec už viac nevládal znášať homofóbnu šikanu a ukončil svoj život. Je to ďalší z mnohých tragických dôkazov o tom, že duševné zdravie krajiny potrebuje viac odbornej pomoci, nie menej,” povedal poslanec PS Michal Sabo.

“Ministerstvo zdravotníctva predkladá do parlamentu návrh zákona, ktorý má údajne zlepšiť prístup k starostlivosti o duševné zdravie. Realita je však úplne iná – namiesto uľahčenia vytvára ďalšie nezmyselné bariéry. Nielen pre tých, ktorí pomoc potrebujú, ale paradoxne pre tých, ktorí pomoc vedia kvalifikovane ponúknuť,” dodal Sabo.

Zákon podľa Dvořáka mení pravidlá komory psychológov, no nerieši zásadné problémy. “Nenavyšuje počty odborníkov a nevyčleňuje viac financií na starostlivosť. Neprináša žiadne opatrenia, ktoré by mali zlepšiť dostupnosť starostlivosti, vrátane psychoterapie. Tá je dlhé roky kriticky nedostupná. Je to ako keď chcete postaviť most, no inžinierom nastavíte také šialené pravidlá, že sa ani nedostanú na miesto staveniska,” zdôraznil.

“Takto to dopadne, keď reformu píšu ministerskí úradníci bez reálnej skúsenosti. Nepočúvajú ľudí s dlhoročnou praxou a skúsenosťou. Ich pripomienky k zákonu ostali z väčšej časti nevypočuté. Odborná verejnosť dokonca iniciovala hromadnú pripomienku, ktorú svojim podpisom podporilo viac ako 4500 ľudí. Aj to Ministerstvo zdravotníctva odignorovalo,” dodal Dvořák.

„Starostlivosť o duševné zdravie detí by mala byť jednou z priorít vlády. Tá ju žiaľ pri tomto zákone poňala len ako formálnu povinnosť. Bez investícií do odborníkov, psychoterapie a prevencie sa situácia nezlepší. V Európskom parlamente tlačím na to, aby sa duševné zdravie stalo celoeurópskou prioritou. Ako členka výboru pre verejné zdravie som navrhla, aby viacročný rozpočet EÚ počítal s investíciami do duševného zdravia – od vzdelávania odborníkov až po prevenciu a včasné intervencie,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Podľa poslancov PS je zrejmé, že tento zákon nevznikol s cieľom zlepšiť dostupnosť starostlivosti o duševné zdravie, ale len preto, aby si vláda mohla odškrtnúť splnený cieľ z Plánu obnovy. Namiesto riešení vidíme len nejasné pravidlá a chaos, čo je škoda.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla

Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením

Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú

Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare