Balík zákonov, ktoré do parlamentu prináša vládna koalícia, prevalcuje práva občanov, vyhlásil podpredseda Progresívneho Slovenska a poslanec NR SR Michal Truban. Vládou predkladané zákony o výstavbe, o územnom plánovaní, o strategických investíciách a o posudzovaní vplyvov na životné prostredie povedú k tomu, že občania prídu o svoje majetky a dôjde k nenávratným škodám na životnom
Balík zákonov, ktoré do parlamentu prináša vládna koalícia, prevalcuje práva občanov, vyhlásil podpredseda Progresívneho Slovenska a poslanec NR SR Michal Truban. Vládou predkladané zákony o výstavbe, o územnom plánovaní, o strategických investíciách a o posudzovaní vplyvov na životné prostredie povedú k tomu, že občania prídu o svoje majetky a dôjde k nenávratným škodám na životnom prostredí, dodal.
“Stavebné konanie a výstavba diaľnic alebo nemocníc nutne potrebujú zmeny, lenže Ficova vláda si zvolila zlý spôsob, ako tento problém napraviť. Pripomína to situáciu, že by ste prišli do servisu s tým, že potrebujete len vymeniť autobatériu, no oni by vám vymenili aj všetky svetlá a rádio, aby vás mohli poriadne skasírovať,” povedal Truban.
Na Slovensku podľa jeho slov potrebujeme viac investícií, lepšiu infraštruktúru a efektívnejšie procesy, ktoré to umožnia.
“Lenže tieto zákony spôsobia presný opak. Budeme mať pozastavenú účinnosť zákonov, dlhý spor na Ústavnom súde, chaos a ešte menej právnej istoty pre investorov, pre samosprávy a pre dotknutých občanov. To poškodí ekonomiku, výstavbu aj investície,” uviedol.
Poslankyňa NR SR za PS Darina Luščíková dodala, že PS rozumie dôvodom na posunutie účinnosti Zákona o výstavbe na apríl 2025 v skrátenom legislatívnom konaní, nesúhlasí však s tým, aby sa týmto spôsobom schvaľovali aj zmeny v Stavebnom zákone. “Táto novela nezabezpečí skrátenie ani zjednodušenie vydávania stavebných povolení. Skôr ich, naopak, predĺži. A navyše prináša pre obce riziko finančných strát v prípade, že záväzné stanovisko nebude v súlade s územným plánom,” povedala.
Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie obmedzuje prístup verejnosti k informáciám, ale aj právo ľudí zúčastňovať sa na rozhodovaní o výstavbe v bezprostrednom okolí ich domovov, povedala podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová. “O plánovanej výstavbe síce budú informácie dostupné na Enviroportáli, no je jasné, že ľudia tam nechodia pravidelne kontrolovať, či sa v ich okolí neplánuje investícia škodlivá pre prostredie, v ktorom žijú,” uviedla.
Novela by podľa Stohlovej tiež ohrozila čerpanie eurofondov, pričom pripomenula rok 2010, keď sa podobné zmeny schválili a Európska komisia požiadala o ich zvrátenie s tým, že ak sa tak nestane, môže zastaviť čerpanie eurofondov. “Dnes sme v podobnej situácii, preto je potrebné, aby vláda novelu stiahla a prerobila v riadnom legislatívnom konaní,” uzavrela Stohlová.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...