Prejsť na obsah

Vláda zneužíva atentát na útoky proti médiám, vzniká atmosféra cenzúry

Koaliční politici sa zjavne rozhodli zneužiť atentát na premiéra na boj proti kritickým médiám, pričom im ho dávajú za vinu. Je to pomýlené a extrémne nebezpečné, povedal predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Vzniká atmosféra cenzúry, novinári sú pod tlakom a často aj terčom vyhrážok. Viaceré veľmi sledované a dôležité relácie sa

Koaliční politici sa zjavne rozhodli zneužiť atentát na premiéra na boj proti kritickým médiám, pričom im ho dávajú za vinu. Je to pomýlené a extrémne nebezpečné, povedal predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

“Vzniká atmosféra cenzúry, novinári sú pod tlakom a často aj terčom vyhrážok. Viaceré veľmi sledované a dôležité relácie sa rušia, moderátori odchádzajú,” pripomína Šimečka. “Do toho sa koalícia chystá politicky ovládnuť RTVS a SNS prichádza so zákonmi, ktoré obmedzujú slobodu prejavu a prístup k informáciám.”

Šimečka zároveň vyzval zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa ako politik s najsilnejším mandátom od občanov zastal slobody médií a chodil do relácii, do ktorých ho pozývajú. Už sa nemusí hrať na bojkoty ako koaliční politici. “My sa v parlamente postavíme proti návrhom, ktoré demontujú slobodu médií a slobodu prejavu. Ak zákon o zrušení RTVS prejde v súčasnej podobe, sme pripravení podať podnet na ústavný súd,” zdôraznil Šimečka.

Tento týždeň sa potvrdilo, že vláda tlačí na súkromné médiá, aby prestali robiť objektívne spravodajstvo a férové diskusné relácie,” povedal expremiér a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor. “Musíme spraviť všetko pre to, aby sme zabránili Slovensku vydať sa na cestu Maďarska, kde sa väčšina médií premenila na marketingové oddelenie vládneho Fideszu.”

Ódora mrzí, že Markíza zrušila poslednú predvolebnú diskusiu kandidátov do Európskeho parlamentu. “Ľudia by mali vidieť konfrontáciu preferenčne najsilnejších strán. Som pripravený zúčastniť sa na diskusii v podobnom formáte,” dodal Ódor.

Sprísnenie práva na opravu a spoplatnenie infožiadostí povedie k tomu, že občania sa budú ťažšie dostávať k informáciám o štátnej správe a pre médiá bude náročnejšie kontrolovať vládnu moc. “Vládna moc chce regulovať médiá, ktoré ju kritizujú. Žiadnym spôsobom nereguluje tie, ktoré sama využíva a kde je nenávistná rétorika najväčším problémom,” pripomenula podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová. “Vždy budeme podporovať nezávislosť novinárov, preto sme aj navrhli novelu trestného zákona, v ktorej zaraďujeme novinárov medzi osoby so zvýšenou ochranou pri výkone práce,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare