Prejsť na obsah

Vláda zneužíva atentát na útoky proti médiám, vzniká atmosféra cenzúry

Koaliční politici sa zjavne rozhodli zneužiť atentát na premiéra na boj proti kritickým médiám, pričom im ho dávajú za vinu. Je to pomýlené a extrémne nebezpečné, povedal predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

“Vzniká atmosféra cenzúry, novinári sú pod tlakom a často aj terčom vyhrážok. Viaceré veľmi sledované a dôležité relácie sa rušia, moderátori odchádzajú,” pripomína Šimečka. “Do toho sa koalícia chystá politicky ovládnuť RTVS a SNS prichádza so zákonmi, ktoré obmedzujú slobodu prejavu a prístup k informáciám.”

Šimečka zároveň vyzval zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa ako politik s najsilnejším mandátom od občanov zastal slobody médií a chodil do relácii, do ktorých ho pozývajú. Už sa nemusí hrať na bojkoty ako koaliční politici. “My sa v parlamente postavíme proti návrhom, ktoré demontujú slobodu médií a slobodu prejavu. Ak zákon o zrušení RTVS prejde v súčasnej podobe, sme pripravení podať podnet na ústavný súd,” zdôraznil Šimečka.

Tento týždeň sa potvrdilo, že vláda tlačí na súkromné médiá, aby prestali robiť objektívne spravodajstvo a férové diskusné relácie,” povedal expremiér a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor. “Musíme spraviť všetko pre to, aby sme zabránili Slovensku vydať sa na cestu Maďarska, kde sa väčšina médií premenila na marketingové oddelenie vládneho Fideszu.”

Ódora mrzí, že Markíza zrušila poslednú predvolebnú diskusiu kandidátov do Európskeho parlamentu. “Ľudia by mali vidieť konfrontáciu preferenčne najsilnejších strán. Som pripravený zúčastniť sa na diskusii v podobnom formáte,” dodal Ódor.

Sprísnenie práva na opravu a spoplatnenie infožiadostí povedie k tomu, že občania sa budú ťažšie dostávať k informáciám o štátnej správe a pre médiá bude náročnejšie kontrolovať vládnu moc. “Vládna moc chce regulovať médiá, ktoré ju kritizujú. Žiadnym spôsobom nereguluje tie, ktoré sama využíva a kde je nenávistná rétorika najväčším problémom,” pripomenula podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová. “Vždy budeme podporovať nezávislosť novinárov, preto sme aj navrhli novelu trestného zákona, v ktorej zaraďujeme novinárov medzi osoby so zvýšenou ochranou pri výkone práce,” uzavrela Jaurová.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Slovensko už má Fica plné zuby, za 20 rokov nám život len zhoršil

O dôvere pre štvrtú Ficovu vládu dnes nehlasujeme preto, že by mali odvahu predstúpiť pred parlament a požiadať o ňu. Dotlačil ich k tomu až Ústavný súd na podnet Progresívneho...

Michal Šimečka: Ústavný súd nám dal za pravdu, Fico sa už nemá na čo vyhovárať

Hovorili sme to od samého začiatku. Ficova vláda mala už v novembri predstúpiť pred parlament a požiadať o dôveru, povedal v parlamente predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka....

Kaliňák v čase konsolidácie vyhodí 700-tisíc na vypratanie predraženej stavby nemocnice v Prešove

Progresívne Slovensko upozornilo na ďalšie predraženie prešovskej nemocnice. Ide o takmer 700-tisíc eur bez DPH na upratovanie staveniska po predošlom zhotoviteľovi, ktorého výber totálne...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare