Prejsť na obsah

Vláda sa chystá znefunkčniť Enviropolíciu, dôsledkom bude beztrestné ničenie životného prostredia

Vláda pripravuje de facto znefukčnenie Enviropolície. Progresívne Slovensko varuje, že to povedie k nezvratným škodám na životnom prostredí. Keby koalícia chcela dosiahnuť beztrestné ničenie nášho prírodného dedičstva, nerobí to inak, vyhlásil podpredseda EP Martin Hojsík. “Po drastickom znižovaní trestov v Trestnom zákone teraz idú prakticky rozložiť Enviropolíciu. Hrozí preto, že ak niekto nelegálne uloží toxický

Vláda pripravuje de facto znefukčnenie Enviropolície. Progresívne Slovensko varuje, že to povedie k nezvratným škodám na životnom prostredí. Keby koalícia chcela dosiahnuť beztrestné ničenie nášho prírodného dedičstva, nerobí to inak, vyhlásil podpredseda EP Martin Hojsík.

Po drastickom znižovaní trestov v Trestnom zákone teraz idú prakticky rozložiť Enviropolíciu. Hrozí preto, že ak niekto nelegálne uloží toxický odpad na vašom pozemku, vyrúbe chránený les, či zničí zdroj vody, nebude to mať kto vyšetriť. A takíto zločinci budú naďalej veselo ničiť životné prostredie, ktoré patrí nám všetkým,” upozorňuje Hojsík s tým, že exemplárnym prípadom je človek, ktorý pomocou drona údajne identifikoval medveďa z Liptovského Mikuláša. 

Za nelegálnu skládku odpadu na Žitnom ostrove dostal tento človek len podmienečný trest a pokutu 1000 eur, hoci spôsobil škodu za skoro 10 miliónov eur. Nedávno ho Enviropolícia obvinila znovu. 

“Je absurdné, že ministerstvo životného prostredia s ním spolupracuje v čase, keď sa hovorí o de facto likvidácii Enviropolície. Tá je napojená priamo na Plán obnovy a hrozí tak, že budeme vracať peniaze, za ktoré bola budovaná. Navyše, nová európska smernica o Environmentálnych zločinoch kladie na Enviropolíciu ďalšie úlohy. Vláda tak robí jeden nezmyselný krok za druhýmohrozuje nielen prírodu, ale aj už investované peniaze,” dodal Hojsík.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová poukázala na to, že minister vnútra Šutaj Eštok ešte nedávno efektivitu Enviropolície vyzdvihoval.

Nedávno napríklad v okrese Prievidza odhalili skládku nebezpečného odpadu s výskytmi rádioaktívneho materiálu, vysokorizikových chemických látok, jedov a výbušnín. Pomáhajú tiež v dôležitých medzinárodných vyšetrovaniach nelegálneho lovu tigrov či obchodovania s primátmi. Ministri Šutaj Eštok a Taraba aj preto hovorili o kľúčovej úlohe Enviropolície, no zrazu ju chcú zničiť,” uviedla Stohlová.

Zdecimovanie Enviropolície v kontexte vládnej novely Trestného zákona navyše môže podľa poslankyne NR SR zničiť akýkoľvek preventívny charakter trestov za environmentálnu trestnú činnosť. 

Pre zločincov by vlastne bolo výhodné ju páchať, pretože možný trest by bol nižší ako potenciálna vidina zisku. Obaja ministri by sa mali prestať zahrávať s ohňom. V PS budeme robiť všetko preto, aby sme im v ich nebezpečných plánoch zabránili,” uzavrela Stohlová.

Link na stream z tlačovej besedy: https://www.facebook.com/100044624460368/videos/413996214761610

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Národné parky regiónom pomáhajú, no vláda ich berie ako bremeno

Namiesto ochrany deviatich národných parkov ich ministerstvo životného prostredia chápe ako bremeno, čím ohrozuje vzácnu prírodu a brzdí budúci rozvoj vymierajúcich regiónov Slovenska....

Zákon o výruboch je nebezpečný, vládna koalícia ho odmietla opraviť

Zákon o výrube drevín je nebezpečný a otvára dvere ničeniu prírody, upozorňuje Progresívne Slovensko. Novela predstavuje veľký problém pre voľnú krajinu aj pre mestá a obce,...

Vyzývame vládu na stiahnutie zákona o RTVS, reforma verejnoprávnych médií musí byť výsledkom celospoločenskej diskusie

Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby stiahla zákon, ktorý likviduje RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare