BRATISLAVA 11. decembra – Progresívne Slovensko kritizuje vládny návrh rozpočtu, vyčítajú mu nielen obsah, ale aj proces, akým vznikal. Je to predbankrotový rozpočet bez vízie pre Slovensko, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. “Vláda nemá schopnosť ani záujem ozdravovať verejné financie, iba sa snaží nejakými účtovnými trikmi zakryť to, že deficit bude
BRATISLAVA 11. decembra – Progresívne Slovensko kritizuje vládny návrh rozpočtu, vyčítajú mu nielen obsah, ale aj proces, akým vznikal. Je to predbankrotový rozpočet bez vízie pre Slovensko, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.
“Vláda nemá schopnosť ani záujem ozdravovať verejné financie, iba sa snaží nejakými účtovnými trikmi zakryť to, že deficit bude vyšší a zadlžovanie ďalších generácií sa ešte zhorší. Nasmerovali krajinu na grécku cestu. Je úplne zrejmé, že vláda nemá najmenší záujem riešiť problémy alebo lepšiu budúcnosť Slovenska. Jediné, čo ich zaujíma, je pomsta a zabezpečenie beztrestnosti pre seba a svojich ľudí,” uviedol Šimečka a dodal, že Robert Fico sa ani nesnaží tajiť, že je to jeho prioritou.
Poslanec NR SR a ekonomický expert hnutia Štefan Kišš poukázal na to, že minister financií dnes neprišiel ani na parlamentný finančný výbor, kde sa o rozpočte malo rokovať.
“Je to rozpočet minulosti. Nezvyšuje naše budúce platy ani dôchodky, práve naopak, znižuje ich. Iba pláta diery a presúva zdroje z jedného vrecka do druhého. Robert Fico nezostal nič dlžný svojej povesti, opäť oberá budúcich dôchodcov zásahom do 2. piliera, ekonomickú aktivitu pridusí zvyšovaním už tak vysokých odvodov, a neplní ani svoj sľub stabilizovať dlh,” vyhlásil Kišš s tým, že dlh a obzvlášť náklady na obsluhu dlhu sa v porovnaní s tohtoročnou sumou 1,2 miliardy eur v priebehu štyroch rokov viac než zdvojnásobia.
Snahu o ozdravenie verejných financií vláda podľa neho len predstiera a rôznymi účtovnými trikmi sa chce zmestiť do národných limitov.
“Finančné trhy ale neoklamú. To, že vláda nepredstavuje opatrenia, ktoré naozaj ozdravia verejné financie dokazuje aj znížený rating od agentúry Fitch. Tá nám udelila najnižší rating od 2004. Je zrejmé, že verejný dlh bude iba rásť a navyše si budeme požičiavať drahšie. Je to rozpočet, ktorý iba presúva bremeno na ďalšie generácie. A už dnes zhoršuje ich budúcnosť,” uzavrel Kišš.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...