Prejsť na obsah

Vláda chce nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní pretlačiť dvoma novelami zákonov

Progresívne Slovensko varuje pred nebezpečnými zmenami v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré chce vláda pretlačiť dvoma novelami zákonov. Vďaka nášmu včasnému upozorneniu vláda síce čiastočne zjemnila niektoré úpravy, plánované zmeny však aj naďalej predstavujú veľké riziko, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.  “Vláda sa po novom snaží pretlačiť svoje návrhy cez dve

Progresívne Slovensko varuje pred nebezpečnými zmenami v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré chce vláda pretlačiť dvoma novelami zákonov. Vďaka nášmu včasnému upozorneniu vláda síce čiastočne zjemnila niektoré úpravy, plánované zmeny však aj naďalej predstavujú veľké riziko, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka. 

Vláda sa po novom snaží pretlačiť svoje návrhy cez dve novely zákonov. Ministri Richard Raši a Jozef Ráž si rozdelili úlohy, aby zmeny presadili potichu a bez odporu. V jednom prípade dokonca skrátili možnosť pripomienkovania a ignorujú požiadavky odbornej verejnosti. Obe novely navyše spája značné obmedzenie právomocí a nezávislosti Úradu pre verejné obstarávanie. Snaha vládnej koalície o ovládnutie všetkého tak zjavne pokračuje,” uviedol Šimečka.

Na viaceré nebezpečné zmeny upozornilo Progresívne Slovensko už v januári. V pôvodnom návrhu PS varovalo pred 50-tisíc eurovým limitom na pokuty za porušenie zákona, ten v oficiálnom znení vláda upravila. Poslanec NR SR Ján Hargaš vysvetlil, že časť z nich pretláča minister dopravy Ráž v návrhu zákona o strategickom plánovaní. Druhú časť predstavil minister informatizácie Raši.

Vládne návrhy zákona naďalej počítajú so zriadením funkcie podpredsedu ÚVO pre strategickú agendu, ktorého budú vyberať na Úrade vlády, a tiež výrazne obmedzujú pôsobnosť ÚVO pri preskúmavaní námietok voči postupu verejných obstarávateľov,” varoval Hargaš s tým, že zmeny v zákone je podľa jeho slov potrebné vnímať aj s ohľadom na finančné limity.  „Navýšenie súm pri zákazkách, na ktoré sa zákon o verejnom obstarávaní vôbec nevzťahuje z 10 tisíc eur na 50 tisíc eur, je podľa nášho názoru príliš vysoké. Pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur sa potenciálni záujemcovia  o vyhlásenej zákazke ani nedozvedia, keďže sa vytráca povinnosť jej zverejnenia vo vestníku,“ dodal Hargaš.

PS upozornilo aj na pokus o umožnenie zapájať sa do štátnych zákaziek firmám, za ktorými sú členovia vlády, poslanci či vysokí štátni funkcionári. 

V dôsledku zjavnej pisárskej chyby v paragrafovom znení to však v tejto forme návrh neumožňuje, čo sa však pravdepodobne zmení ešte predtým, ako zákon dorazí do parlamentu,“ doplnila podpredsedníčka PS a poslankyňa NR SR Lucia Plaváková.

Návrhy podľa jej slov obsahujú viacero nepresností. „Pre vládnu koalíciu je už trochu typické, že zákony šijú horúcou ihlou. Sú v nich preto chyby a logické nezmysly. Príkladom je vypustenie povinnosti používať akreditovaných profesionálov, no na druhej strane zavedenie možnosti využiť v rámci jednej zákazky hneď dvoch. Vláda v snahe ovládnuť verejné obstarávanie spôsobí iba chaos. V parlamente budeme robiť všetko preto, aby z oboch noviel nielen odstránili chyby, ale najmä do nich nevrátili škodlivé zmeny,” uzavrela Plaváková. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Na doživotnú rentu nevidíme dôvod, k lex atentát predložíme pozmeňujúce návrhy

Progresívne Slovensko upozorňuje, že vládou schválené opatrenia nereagujú na samotný atentát. PS je pripravené rokovať s predstaviteľmi koalície o podobe vhodnej odpovede na atentát, v...

Sociálnu pomoc nemôže ovládať klientelizmus

Progresívne Slovensko navrhuje, aby boli poradovníky na miesto v zariadení sociálnych služieb verejné. Povedie to k nižšej miere klientelizmu a zjednoteniu systému pre klientov sociálnych...

Do Progresívneho Slovenska vstupuje trnavský župan Jozef Viskupič

Do Progresívneho Slovenska vstupuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. PS chceme ukotviť v každom regióne, posilňujeme preto o výrazné osobnosti z celého Slovenska,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare