Slovenské školstvo je porazeným tohto rozpočtu. Progresívne Slovensko zdôrazňuje nutnosť okamžitých a systémových zmien v oblasti platov učiteľov, kvality vzdelávania a podpory regionálneho školstva. „Najväčší hoax rozpočtu je, že vláda dramaticky zvýšila financovanie na vzdelávanie, nie je to pravda, ide len o účtovnú operáciu. Veľkú časť nárastu tvorí preradenie materských škôl zo samospráv pod štát.
Slovenské školstvo je porazeným tohto rozpočtu. Progresívne Slovensko zdôrazňuje nutnosť okamžitých a systémových zmien v oblasti platov učiteľov, kvality vzdelávania a podpory regionálneho školstva.
„Najväčší hoax rozpočtu je, že vláda dramaticky zvýšila financovanie na vzdelávanie, nie je to pravda, ide len o účtovnú operáciu. Veľkú časť nárastu tvorí preradenie materských škôl zo samospráv pod štát. Školstvo produkuje žalostnú hodnotu za peniaze, je to dôsledok trinástich rokov vlád Roberta Fica. Namiesto plánovania a investícií ponúkajú len kozmetické opatrenia. Vo výdavkoch na vzdelávanie sme dlhodobo pod priemerom EÚ. V reálnom vyjadrení ešte budú klesať. Od roku 2022 klesnú z 4,5% na 4,06% HDP v roku 2027,“ uviedol poslanec PS a člen Výboru pre financie a rozpočet Štefan Kišš.
Podľa poslankyne PS Viery Kalmárovej je nárast spôsobený okrem presunu materských škôl zo samospráv na štát aj ďalšími výdavkami vyplývajúcimi zo zákonných nárokov a záväzkov z Plánu obnovy a odolnosti. „To znamená, že reálne prostriedky na rozvoj školstva sú minimálne a prostriedky na fungovanie škôl sú nedostatočné. Jednotková hodnota normatívov zostáva nezmenená, čo pri raste DPH na tovary a služby negatívne ovplyvní chod škôl,” zdôraznila.
„Zmrazenie platov v školstve je obrovský problém. Nástupný plat učiteľa zostáva na úrovni približne 1200 eur v hrubom, čo je vzhľadom na infláciu a rast životných nákladov neakceptovateľné. Navyše, nepedagogickí zamestnanci, ako sú upratovačky či kuchárky, zarábajú často menej ako minimálnu mzdu. Vláda núti podnikateľov a súkromné firmy platiť svojim zamestnancom minimálnu mzdu, no pri štátnych a verejných zamestnancoch túto povinnosť ignoruje,“ upozornila poslankyňa PS Tina Gažovičová.
Vláda podľa poslankyne PS a členky Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Ingrid Kosovej deklaruje záujem o podporu školských zariadení, no realita je iná. „Okrem materských a základných škôl je ohrozené aj fungovanie školských zariadení v pôsobnosti miest a obcí. Ide o základné umelecké školy, centrá voľného času, školské kluby detí a školské jedálne, ktorým výrazne klesol normatív na žiaka. Školské zariadenia tak nebudú schopné ufinancovať svoju prevádzku a mzdy svojich zamestnancov. Buď ich dofinancujú samosprávy, ktoré kričia, že nemajú z čoho. Alebo, a to najmä v prípade súkromných zariadení, budeme svedkami ich zániku,“ uzavrela.
Podobné články

Michal Šimečka: Vyzývam premiéra, aby zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady
31. marca
Vláda Roberta Fica absolútne zlyhala v krízovom riadení. Už 7. marca bolo zrejmé, že tu hrozí epidémia slintačky a krívačky, s drastickými dopadmi na farmárov a celé hospodárstvo....

Dávame koalícii šancu splniť jej sľub, opäť predkladáme predvyplnené daňové priznania
31. marca
Progresívne Slovensko chce umožniť predvyplnenie daňového priznania. Dávame tak vládnej koalícii opäť šancu uľahčiť podávanie daňových priznaní. Nech ukážu, či im skutočne...

Europoslankyňa Lucia Yar z Kyjeva: Ukrajinci varujú, že Rusi pôjdu ďalej. Musíme byť pripravení
30. marca
Podpredsedníčka Výboru pre rozpočet a členka obranného Výboru v Európskom parlamente Lucia Yar rokovala na Ukrajine o obrannom priemysle a strategickej spolupráci. Varuje pred ilúziou...