Prejsť na obsah

Verejné obstarávanie chceme zrýchliť, dať starostom viac slobody ako vláda a minimalizovať byrokraciu 

Progresívne Slovensko chce pozmeňujúcim návrhom zrýchliť verejné obstarávanie. Prijali sme ponuku ministra Rašiho prísť s konštruktívnymi návrhmi k vládnemu zákonu, teraz je loptička na jeho strane, vyhlásil poslanec NR SR Ján Hargaš, ktorý pozmeňujúci návrh dnes predstavil v parlamente.   “Naša filozofia je jednoduchá. Chceme dať viac slobody starostom a úradom pri malých zákazkách na operatívne výdavky.

Progresívne Slovensko chce pozmeňujúcim návrhom zrýchliť verejné obstarávanie. Prijali sme ponuku ministra Rašiho prísť s konštruktívnymi návrhmi k vládnemu zákonu, teraz je loptička na jeho strane, vyhlásil poslanec NR SR Ján Hargaš, ktorý pozmeňujúci návrh dnes predstavil v parlamente. 

 “Naša filozofia je jednoduchá. Chceme dať viac slobody starostom a úradom pri malých zákazkách na operatívne výdavky. Dokonca viac ako navrhuje vláda. Navrhujeme tiež viac priestoru pre firmy na férové súťaženie ako vláda a menej byrokracie pri príprave súťaží, ale pri plnom zachovaní právomocí ÚVO. A čo je rovnako dôležité, zastavujeme “šmejdov” v obchodoch so štátom posilnením inštitútu referencií,” uviedol Hargaš.

V rozväzovaní rúk starostom a primátorom ide PS vo svojom pozmeňujúcom návrhu ďalej ako vláda. 

Dôverujeme tomu, že rozvoj samospráv je v ich záujme, preto im umožníme na výnimku obstarávať tovary a služby až do 80 000 a stavebné práce do 180 000 eur. Na rozdiel od vládneho návrhu však bude všetko nad tieto limity podliehať povinnému zverejňovaniu vo vestníku verejného obstarávania,” zdôraznil Hargaš a dodal, že to pri drobných zákazkách môže táto úprava pomôcť aj lokálnym firmám.

Odborník PS na verejné obstarávanie Pavol Krajči doplnil, že hnutie sa snaží nastavenie VO priblížiť osvedčenej českej úprave.“Odstraňujeme tiež nezmyselné dvojkolové súťaže, kde sa najprv nečisto a prácne zisťovala hodnota zákazky, a až následne sa išlo do ostrého kola. Posilňujeme aj trhové konzultácie a konečne podporujeme aj realizáciu súťaží v inom ako slovenskom a českom jazyku. Pripravili sme kvalitný pozmeňujúci návrh, ktorý odstraňuje byrokraciu a zbytočné prekážky pri verejnom obstarávaní. A výrazne ho zrýchľuje. Veríme, že si ho vláda pri hlasovaní osvojí,” uzavrel Krajči.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare