Prejsť na obsah

Vďaka nášmu tlaku musel Tomáš Taraba už druhýkrát stiahnuť novelu vodného zákona

Minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes na poslednú chvíľu stiahol z rokovania Národnej rady SR novelu zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Ide už o druhé stiahnutie tohto návrhu, ktorý neprešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Prvýkrát bolo rokovanie o ňom prerušené na vláde, druhýkrát teraz, tesne pred druhým parlamentným čítaním. „Nebyť našej intenzívnej práce spred roka,

Minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes na poslednú chvíľu stiahol z rokovania Národnej rady SR novelu zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Ide už o druhé stiahnutie tohto návrhu, ktorý neprešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Prvýkrát bolo rokovanie o ňom prerušené na vláde, druhýkrát teraz, tesne pred druhým parlamentným čítaním.

„Nebyť našej intenzívnej práce spred roka, keď sme na alarmujúci stav vodárenstva  upozornili a opreli sa o zistenia Najvyššieho kontrolného úradu, táto novela by s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikla. A nebyť našej pozornosti, prešla by dnes aj s pozmeňujúcim návrhom ušitým vodárenským lobistom na mieru,“ uviedol poslanec PS Michal Sabo.

Pozmeňujúci návrh poslancov Šimka a Kalivodu zo strany Hlas by výrazne zákon odklonil od jeho pôvodného zámeru. Namiesto reinvestovania zisku výhradne do infraštruktúry by umožnil jeho využitie na „podporné a doplnkové činnosti“ – bez jasného vymedzenia, čo by pod tieto pojmy spadalo.

„Poslanci sami priznali, že text im pripravila záujmová skupina. Pri kreatívnom výklade tejto vlády sa oprávnene obávame, že by z peňazí daňových poplatníkov mohli vyrásť ďalšie haciendy s jazierkami a tobogánmi,“ dodal Sabo.

Jana Hanuliaková, členka Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, pripomína, že procesné zlyhania ministra Tarabu sa opakujú: „Ak by zákon prešiel riadnym legislatívnym procesom, hanbe i chaosu by sa dalo predísť. Namiesto toho sledujeme konflikt medzi ministrom a poslancami koaličného Hlasu, ktorí otvorene zastupujú lobistické záujmy.“

Stiahnutá novela vodného zákona je už druhým legislatívnym návrhom v priebehu dvoch týždňov, ktorý musela vláda na prebiehajúcej schôdzi NR SR stiahnuť pod tlakom Progresívneho Slovenska. Minulý týždeň išlo o reformu psychologickej a psychoterapeutickej činnosti.

„Považujeme to za jasný dôkaz, že náš dôsledný tlak funguje. Našou jedinou požiadavkou je, aby sa zákony tvorili transparentne, so zohľadnením verejného záujmu a podľa platných pravidiel v prospech celého obyvateľstva,“ uzatvára Michal Sabo.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Slovensko patrí do EÚ, odkazujú politikom zdravotne znevýhodnení z europarlamentu

Členstvo Slovenska v EÚ nie je len politická téma, ale otázka každodenného života a dôstojnosti. Počas vystúpenia v Európskom parlamente to zdôraznila Marcela Strhárska z organizácie...

Na predražené futbalové licencie za 8-miliónov eur sa poskladáme všetci

Dočasný riaditeľ STVR Igor Slanina so Slovenským futbalovým zväzom podpísal 56 predražených licenčných zmlúv za 8,7 milióna eur. V deň svojho odchodu podpísal ďalších 14...

Robert Fico a Samuel Migaľ sa kvôli kráteniu peňazí pre regióny nedokázali ľuďom pozrieť do očí

Bratislava, 19. jún - Zrušenie tlačovej konferencie k odpočtu práce na ministerstve investícií je jasným dôkazom neschopnosti premiéra a ministra investícií obhájiť krátenie 200...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare