Prejsť na obsah

Tri priority na májovej schôdzi parlamentu

Tlačové správy

PS súhlasí s výzvou predsedu parlamentu Borisa Kollára, aby si strany vybrali, ktoré zákony chcú na nadchádzajúcej schôdzi presadiť.

BRATISLAVA – Tri priority Progresívneho Slovenska (PS) na májovej schôdzi NR SR sú zavedenie platených stáží, príspevok na predprimárne vzdelávanie a vyčíslenie finančného dopadu poslaneckých návrhov. PS súhlasí s výzvou predsedu parlamentu Borisa Kollára, aby si strany vybrali, ktoré zákony chcú na nadchádzajúcej schôdzi presadiť. PS sa už dopredu rozhodlo predložiť len tri zákony, ktoré sú zároveň zmysluplné a rozpočtovo zodpovedné, vyzdvihol predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

“Rozhodnutie strán bývalej vládnej koalície nechať voľby až na september spôsobilo, že z parlamentu sa stal festival legislatívneho chaosu a populizmu. Videli sme kam to speje a preto sme sa rozhodli už dopredu obmedziť na podanie len troch zákonov. Jeden ktorý pomôže študentom, jeden ktorý reformuje príspevok na predprimárne vzdelávanie a jeden ktorý pomôže zastaviť prekladanie nepremyslených a rozpočtovo nezodpovedných návrhov,” vyhlásil Šimečka.

PS za jednu zo svojich priorít označilo zavedenie platených stáží. Navrhuje vytvorenie novej formy pracovného pomeru, dohody o študentskej stáži. “Študovať a pripravovať sa na budúce povolanie cez neplatenú stáž si dnes veľká časť študentov a študentiek skrátka nemôže dovoliť. Za svoju prácu si zaslúžia adekvátne finančné ohodnotenie, ako každá iná pracujúca osoba. Chceme mladým ľuďom umožniť aj popri štúdiu žiť dôstojný život, nie trestať ich snahu získať prax a skúsenosti v budúcom povolaní,” uviedla autorka predkladaného návrhu a členka predsedníctva PS Beáta Jurík. 

Novela zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa je ďalším z adresných návrhov, ktoré chce hnutie presadiť. “Naša úprava pomôže najmä rodičom detí od troch rokov až do ich nástupu do školy, dnes je totiž príspevok na starostlivosť čerpaný veľmi neefektívne. Chceme ho zadefinovať nanovo, v maximálnej výške 350 eur. Týmto spôsobom nezaťažíme verejné financie, ale pomôžeme rodičom pri riešení akútneho problému, akým je nedostatok miest v škôlkach,” uviedla členka predsedníctva PS Simona Petrík, ktorá sa v hnutí venuje tvorbe rodinných politík.

PS reaguje aj na súčasnú situáciu a prichádza so zmenou zákona o rokovacom poriadku. “Národná rada by po novom musela vyčísliť náklady každého návrhu zákona poslancov a poslankýň. Vidíme, ako nezodpovedne dnes veľká časť parlamentu pristupuje k spoločným financiám. Vďaka nášmu návrhu by bola lepšie informovaná nielen verejnosť, ale aj samotní poslanci a poslankyne. Často sa totiž stáva, že rozhodujú o zákone, pričom ani netušia, aké zásadné dopady na rozpočet má,” priblížil návrh ekonomický expert a člen predsedníctva hnutia Štefan Kišš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Taraba musí vysvetľovať, prečo ignoruje hlas verejnosti a ustupuje poľovníckej lobby 

03. decembra

Dôvodom je aktuálny návrh na obnovenie kvót na odstrel vlka dravého. Tento krok je v rozpore nielen s ochranou prírody, ale aj s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Minister...

Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie špeciálnej prokuratúry

01. decembra

Progresívne Slovensko upozorňuje, že predseda vlády Robert Fico chce pretlačiť zásadné oslabenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmenu si potajme dohaduje na Európskej komisii, doma ju...

Vláda tému duševného zdravia nemôže ignorovať, ide o bezpečnosť našich detí

01. decembra

Progresívne Slovensko varuje pred alarmujúcim stavom duševného zdravia mladých ľudí. Na jedného školského psychológa či psychologičku základnej školy pripadá vyše 900 detí,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare