Letná sezóna je v plnom prúde, ľudia v cestovnom ruchu doplácajú na hlúpu transakčnú daň, ktorá im ničí ich podnikanie. Reštaurácie, malé obchody aj penzióny už prestávajú prijímať platby kartou a vyžadujú hotovosť. Sám som to zažil za posledné dni na Horehroní aj na Liptove, a vôbec sa týmto ľuďom nečudujem, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal
Letná sezóna je v plnom prúde, ľudia v cestovnom ruchu doplácajú na hlúpu transakčnú daň, ktorá im ničí ich podnikanie. Reštaurácie, malé obchody aj penzióny už prestávajú prijímať platby kartou a vyžadujú hotovosť. Sám som to zažil za posledné dni na Horehroní aj na Liptove, a vôbec sa týmto ľuďom nečudujem, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
“Nepoznám prakticky nikoho, kto súhlasí s tým, aby platil daň z každej jednej transakcie – aj keď je v hlbokej strate, alebo len posiela mzdu svojim zamestnancom. Ak jedna vec zjednotila celé Slovensko, je to táto galaktická hlúposť ministra Kamenického. Dokonale ilustruje odtrhnutosť vládnych politikov od bežných ľudí,” zdôraznil Šimečka.
PS dalo vláde niekoľko šancí transakčnú daň zrušiť ešte pred letom – zvolávali sme mimoriadnu schôdzu, dávali sme pozmeňujúce návrhy, spustili sme aj verejnú výzvu, ktorú podpísali desiatky tisíc ľudí, no vláda ich všetky odmietla, vymenoval Šimečka.
“Je na mieste otázka, koľko na tejto hlúpej dani vybrali, a o koľko sa im zhoršil výber iných daní. Som presvedčený, že sa ukáže, že transakčná daň ešte viac pokrivila ekonomické prostredie na Slovensku, udusila ekonomickú aktivitu ľudí, a nezmyselne nás vrátila do doby kešu,” upozornil Šimečka.
Podpredseda PS a člen Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Michal Truban pripomenul, že dnes je to presne 100 dní, čo slovenských podnikateľov ničí nezmyselný experiment s názvom transakčná daň.
“Sú firmy, ktoré mali zisk napríklad 200-tisíc eur a transakčná daň ich teraz stojí ročne 36-tisíc eur. Ak k tomu prirátame 21 % daň z príjmu právnických osôb, reálne daňové zaťaženie takýchto firiem sa potom často zvyšuje vysoko nad 30 %. Slovenské firmy tak musia zvyšovať ceny pre zákazníkov a šetriť všade, kde sa dá – aj na zamestnancoch a na investíciách. Strácajú tým konkurencieschopnosť,” upozornil Truban.
Vláda dusí ekonomiku a posúva Slovensko do špirály zaostávania, dodal člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet Štefan Kišš.
“Podnikatelia platia transakčnú daň skôr, ako vôbec môžu niečo zarobiť. Táto hlúpa daň motivuje k prechodu na hotovosť, a tým aj na obchádzanie platenia daní. Výsledkom je, že na daniach tento rok štát vyberie takmer o miliardu menej, ako mal v pláne. Ľudia si uťahujú opasky, trú biedu, aby vláda mohla babrácky konsolidovať, a nakoniec vyberie na daniach o miliardu menej?” spýtal sa Kišš.
Podobné články

Samozvanej strane regiónov - Hlasu vyhovuje zmrazenie peňazí pre samosprávy
11. júla
Poslanci strany HLAS neprišli podporiť naše uznesenie, hoci hovorí len to, čo sami regiónom sľubovali už v kampani. Kým poslanci Hlasu odmietajú podporiť uvoľnenie 200 miliónov eur pre...

B. Vančo: Zvolávame mimoriadne rokovanie výboru, zlyhania ministra Suska sú zásadné
10. júla
Novela Trestného zákona z dielne ministra spravodlivosti Borisa Suska priniesla svoje skazené ovocie. Trpia ňou bežní ľudia aj právny štát, povedal člen Ústavnoprávneho výboru NR SR...

Slovensko dostalo vysvedčenie o stave právneho štátu. Prepadáme sa
10. júla
Správa Európskej komisie o právnom štáte za rok 2025 potvrdzuje to, pred čím Progresívne Slovensko varuje už od predstavenia vládnej novely Trestného zákona. Komisia nám nastavila...