Prejsť na obsah

Táto vláda neznáša odborníkov, stoja jej v ceste valcovaniu štátu. My stojíme za nimi

Táto vláda neznáša odborníkov. Dokazujú to čistky na ministerstvách aj systematické podkopávanie nezávislých inštitúcií, útoky na nezávislé médiá alebo zasahovanie do nezávislosti súdnej moci. Najnovším dôkazom je rušenie Rady pre štátnu službu, povedal poslanec za Progresívne Slovensko Ján Hargaš.  “Koalícia radu ruší potajomky, narýchlo a bez riadnej náhrady. Pozmeňovacím návrhom ku kompetenčnému zákonu, ktorý bol

Táto vláda neznáša odborníkov. Dokazujú to čistky na ministerstvách aj systematické podkopávanie nezávislých inštitúcií, útoky na nezávislé médiá alebo zasahovanie do nezávislosti súdnej moci. Najnovším dôkazom je rušenie Rady pre štátnu službu, povedal poslanec za Progresívne Slovensko Ján Hargaš. 

“Koalícia radu ruší potajomky, narýchlo a bez riadnej náhrady. Pozmeňovacím návrhom ku kompetenčnému zákonu, ktorý bol predložený v pondelok,” hovorí Hargaš. Môže ísť o ďalšie ohrozenie eurofondov či prostriedkov z európskeho Plánu obnovy. Rada totiž plní požiadavku Únie, aby nejaký orgán dohliadal na etické fungovanie štátnej služby a upozorňoval na hrozbu konfliktu záujmov či korupcie.

Rada má päť členov, ktorých navrhujú nezávislé autority a schvaľuje parlament. Koalícia argumentuje, že zrušením rady sa má ušetriť. “Konsolidovať potrebujeme za viac ako miliardu eur. Rada nemá vlastný služobný úrad, jej náklady sú pár stotisíc eur ročne. Len nájom priestorov zbytočného ministerstva športu pritom stojí milión eur ročne,” zdôrazňuje Hargaš.

Na úradoch prebieha normalizácia, vládna koalícia tam aktívne rozosieva atmosféru strachu. “Na valcovanie štátu vláda potrebuje pokoj, nie spätnú väzbu od odborníkov. Pre našu krajinu je však tragédiou, ak rozhoduje stranícka knižka namiesto odbornosti,” povedal poslanec PS Štefan Kišš. “Keď sa zbavíme tých najkompetentnejších a najšikovnejších, priestor budú mať takí ľudia ako dezinformátor Peter Kotlár, ktorý nám kvôli svojej nekompetentnosti robí medzinárodnú hanbu,” zdôraznil Kišš.

Kišš pripomenul, že vyhadzovaní úradníci nie sú politickí nominanti, ale odborníci, ktorí prešli výberovým konaním. Sú síce neviditeľní pre verejnosť, no nenahraditeľní pre chod štátu. “Títo ľudia nedostávajú priestor v médiách, keďže verejné vyjadrenia by mohli ohroziť ich prácu. Nevedia sa verejne brániť. Preto sa za nich postavíme my,” povedal Kišš.

Poslanec PS Oskar Dvořák pripomína navrhovanú zmenu pravidiel pri výmene riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Ten pod vedením Michala Staňáka ušetril Slovensku 110 miliónov eur za jeden rok. Podľa návrhu bude možné odvolať ho bez udania dôvodu. “Európske voľby ukázali, že je tu mnoho ľudí, ktorí si vážia demokraciu. K demokracii patrí aj profesionálna štátna služba. Vyzývame vládu, aby spomalila. Aby si vážila odborníkov a nevyhadzovala kvalitných ľudí, ktorí pomáhajú našej krajine,” uzavrel Dvořák.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare